גפני: "עם כל הכבוד לאוצר, בפועל המחירים לא ירדו"

יו"ר ועדת הכספים משה גפני מאשים את שר האוצר משה כחלון שלא עושה די להורדת יוקר המחיה • חברי סייעתו של כחלון התגוננו: "התחלנו במלחמת חורמה במונופולים. יש בישראל ריכוזיות גבוהה מאוד והגיע שר אוצר שלא מפחד מהם"

משה גפני. צילום: הכנסת
משה גפני. צילום: הכנסת
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

מלחמות ועדת הכספים באוצר ממשיכות: אחרי אישור מיליוני השקלים לישיבות, נראה שתמו המלחמות בין יו"ר ועדת הכספים, משה גפני, לשר האוצר, משה כחלון, אלא שהיום (שני) בוועדת הכספים גפני חוזר להאשים את האוצר ביוקר המחיה. לטענתו של גפני הצטרפו גם יתר חברי הועדה, למעט חברי כולנו, שטענו:  "חמש שנים עברו והמחירים לא ירדו ואף עלו במקרים מסוימים. כחלון חושש להילחם במונופולים".

בדיון על היעדר שינוי ביוקר המחיה האשים חבר הכנסת משה גפני את הממשלה ואת האוצר שלא עושים די. "הממשלה הנוכחית פועלת כבר שנה ולא ניתן עוד לטעון שהבעיות נוצרו קודם. עם כל הכבוד למשרד האוצר והדיבורים על רפורמות, בפועל המחירים לא ירדו", אמר גפני.

גם חבר הכנסת אורי מקבל הצטרף לחברו למפלגה  וטען, "חמש שנים אחרי מחאת הקוטג', לא רק שהמחירים לא ירדו, אלא ריאלית הם עלו, כי מחירי הסחורות בעולם ירדו ב- 30% עד 50%, מה שלא בא לידי ביטוי במשק הישראלי. המחירים כאן גבוהים בממוצע ב- 20% ויותר מאשר באירופה. גם מחירי התשומות ירדו, מחירי הדלק, האנרגיה אבל זה לא השפיע. מה שכן קרה זה שהמונופולים ורשתות השיווק השיגו רווחים עצומים וזה על גב הצרכנים".

 

להגנתו של שר האוצר התייצבו חברי מפלגתו. יו"ר סיעת כולנו חבר הכנסת רועי פולקמן טען "התחלנו במלחמת חורמה במונופולים. יש בישראל ריכוזיות גבוהה מאוד והגיע שר אוצר שלא מפחד מהם. התחלנו ברפורמות ביבוא בשר טרי וחלה ירידה במחירים, כך גם בדגים, יצרנו יבוא מקביל. שנים איש לא העז להתעסק עם המונופולים שיש להם אחיזה חזקה בפוליטיקה הישראלית, חלק של ועדי עובדים ואנחנו התחלנו בזה. בטואלטיקה, במוצרי מזון, בצעצועי ילדים ובעוד תחומים מתחילים לראות שינוי. דרוש אומץ ויכולת להיאבק. הגדלת התחרות זו הדרך היחידה. פיקוח זה לא עובד, יעלו מחירים על מוצרים אחרים. המגזר העסקי יותר מתוחכם מהרגולטור".

גם חברתו לסיעה ח"כ רחל עזריה אמרה דברים דומים: "אנחנו עושים מאמצים רבים אבל כל נושא שמגיע לכנסת נתקע. כל רפורמה נתקלת בהתנגדויות וכמעט בלתי אפשרי להעביר דברים, כולל המאבק בהון השחור. אני מהסיעה של שר האוצר והתפקיד שלי שהדברים יעברו, אך אי אפשר להזיז דבר, תמיד יש פה דרמות, פעם זה הקיבוצים, פעם זה הכשרות, כל אחד האינטרס שלו. צריך להיות אמיצים ולטפל בבעיות יסוד; מונופולים, מכסות וגופים אינטרסנטים שמונעים שינוי. בחוק ההסדרים נביא רפורמות חשובות ונראה את כל האנשים שצועקים כאן האם יתמכו. אך כל פעם שזה מגיע פתאום יש משהו שאי אפשר. אנחנו גורמים לכך שהמחירים גבוהים. יש לנו הזדמנות להוזיל את יוקר המחייה ואני מקווה שכולם כאן יתמכו".

למרות טענות חברי כולנו סיכם גפני את הדיון: "עם כל הכבוד למשרד האוצר ואני שמח על הרפורמות שאתם עושים, המחירים לא ירדו. מורידים המחיר לחקלאי ורואים בפועל שהמחיר נהיה יותר זול אך לא מגיע לצרכן. למשל בטונה, אנחנו בודקים האם המחירים בסוף ירדו או רק פוטרו עובדים בעקבות רפורמת המכסים. אנחנו לא יכולים להשלים עם המצב הזה. חוק ההסדרים הוא רע ומייצר חקיקה לא טובה ופוגע בכנסת, לא דרכו ניתן להוריד מחירים. ועדת הכספים על כל חבריה, קואליציה ואופוזיציה, תטפל בנושא של יוקר המחייה. לא נמתין לממשלה".

השארת תגובה