עומד במילה? הצחקתם את כחלון • ההבטחות שלא ממושו

טרם הבחירות הבטיח שר האוצר 7 הבטחות אף אחת מהן לא ממושה, לפישל רוזנפלד לא אכפת הוא מצפה מכחלון לעמוד בהבטחה אחת בלבד – "אם לא נפתור את משבר הדיור לא אבקש את אמון הציבור פעם נוספת".

משה כחלון
משה כחלון
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

סוף השנה בפתח, הילדים חוגגים את "החופש הגדול" וההורים 'זכו' למעמסה נוספת בסדר היום. בכנסת עומדים לקראת סיום כנס הקיץ של הממשלה – המושב השלישי של הממשלה הנוכחית והגיע הזמן לחשבון הנפש של שרי הממשלה שהפריחו הבטחות בתקופת הבחירות – רובן רפורמות שכמעט ואינן ניתנות לביצוע.

החלטתי להתמקד דווקא בשר האוצר שלנו – משה כחלון שמחזיק בתיק שכבר שימש להפלת מספר לא מבוטל של פוליטיקאים שכצפוי – לא עמדו בהבטחותיהם.

כחלון שפרש מהליכוד ל'פסק זמן' פוליטי היה מעדיף להקיף מפלגה משותפת עם עמיתו לליכוד גדעון סער, שבשונה ממנו, פרש באמת בשביל החופש וסירב לבגוד ב'בית'. עם זאת, כל זה לא עצר מכחלון לרוץ ולהתמודד נגד הפוליטיקאי הכול-יכול בנימין נתניהו. כשהוא נושא את דגל רפורמת הסלולר, (רפורמה שרוב רובה, מלבד שלב הביצוע הסופי, נעשה על ידי הח"כ השסי אריאל אטיאס, שלמים פרש לעולם הנדל"ן, בתקופת כהונתו בתפקיד סגן שר התקשורת), וזכה ללא פחות מעשרה מנדטים. עם זאת, כחלון לא שקט ודרש שורה של תיקים במו"מ הקואליציוני מכיוון ש"אני זקוק לכלים למימוש הבטחות הבחירות". את רוב רובם של הכלים העניק לו ראה"מ נתניהו וכעת הגיע הזמן לבדוק מה נעשה עם ה"כלים" שקיבל.

1. "אני הולך לפרק את מנהל מקרקעי ישראל".

את הבטחת הבחירות המשמעותית הראשונה הנחית כחלון בכנס איגוד השיווק הישראלי (12/01/15) כשהבטיח "אני הולך לפרק את מנהל מקרקעי ישראל. הם מונופול וצריך לפרק אותם" תוך שהוא תוקף את לפיד ונתניהו "השנתיים האחרונות היו ממש שערוריה. לא נגעו בנושא הדיור כי שני בכירים רבו ביניהם והאינטרס הציבורי עמד בסוף סדר העדיפויות שלהם".

באופן אירוני אפשר לציין כי ההבטחה הזאת באה לאחר שבקדנציה הקודמת סירב ראש הממשלה נתניהו להעניק לו, בניגוד להבטחתו טרם הבחירות, את תפקיד ראש מנהל מקרקעי ישראל בנימוק כי ההסכם הקואליציוני מונע את העברת רשות מקרקעי ישראל לאחריותו של ראש הממשלה, התפקיד היה בידיו של שר השיכון אורי אריאל מהבית היהודי.

אז כפי שתיארתם לעצמכם, הבטחה זו בעינה עומדת.

2. "נסדיר דמי אבטלה ופנסיות לעסקים קטנים ובינוניים".

לצד צילום-מסך מכתבה בווינט שכותרתה "30% מהעסקים נסגרים בשל קושי פיננסי", כתב כחלון (25/01/15) בדף הפייסבוק שלו כי "נסדיר דמי אבטלה ופנסיות לעסקים קטנים ובינוניים. כשר רווחה הצלחתי לשכנע את הביטוח הלאומי לעסוק בנושא של דמי אבטלה לעצמאיים. היום השאלה היא לא אם יאשרו דמי אבטלה וקרנות פנסיה לעצמאיים אלא מתי זה יקרה. לא יכול להיות שלכולם יש פנסיות ולבעלי עסקים קטנים אין".

אז נכון, גם הבטחה זו, נכון לעכשיו, לא יצאה לדרך. בשונה ממקרה רגיל של הבטחות פוליטיקאים טרום הבחירות – הפעם, הצליח כחלון להעלות את חמתם של לשכת ארגוני העצמאים והעסקים הקטנים שהתלהבו מהבטחה זו ואף הכינו הצעה למודל שבו גם עצמאים יקבלו דמי אבטלה. לפי ההצעה שהגישו אז, יפרישו העצמאים 0.25% משכרם עבור דמי האבטלה והמדינה תשלים את היתרה שמוערכת בכ־900 מיליון שקל לשנה.

את ההצעה מלהב, לשכת ארגוני העצמאים והעסקים הקטנים, קיבל שר האוצר עם היכנסו לתפקיד אך למרבה האירוניה דחה זאת על הסף בנימוק שהוא יגרור עלויות ולא יהיה משק סגור של הכנסות והוצאות, אלא שגם דמי האבטלה ששכירים משלמים היום אינם מממנים במלואם את דמי הביטוח הלאומי, ובמוסד משלימים את ההוצאות האלה מתשלומים אחרים.

בתגובה אמר נשיא להב אהוד רצאבי כי "לפני הבחירות נפגשנו עם כל ראשי המפלגות וכולם התחייבו שיקדמו דמי אבטלה לעצמאים. גם ראש הממשלה נתניהו התחייב בפניי כי יקדם דמי אבטלה לעצמאים. אנחנו נדרוש מהממשלה לקיים את הבטחת ראשי המפלגות כבר בתקציב הקרוב. אנחנו מצפים מהממשלה הבאה ליישם את מה שהוחלט ב־2011: למצוא פתרון לעצמאי שסגר את עסקו. ממשלת נתניהו קיבלה את ההחלטה הזאת, ואני מצפה שהוא יממש את ההבטחה".

3. העלאת שכר חיילי השירות הסדיר בצה"ל.

הבטחת הבחירות השלישית (25/01/15) של כחלון היא הראשונה שאכן בוצעה והיא העלאת שכר חיילי החובה.

בשיבת הממשלה שנערך בשישי לדצמבר אושרה פה אחד העלאת שכר חיילי החובה בעלות של 600 מליון שקלים בשנה. המרוויחים העיקריים מההחלטה הם הלוחמים, ששכרם זינק באחת מ-1,077 שקלים ל-1,616 שקלים בחודש. שכרם של תומכי הלחימה עלה מ-784 שקלים ל-1,176 שקלים, ויתר החיילים יזכו למשכורת חודשית בשווי 810 שקלים, לעומת 540 שקלים בחודש נובמבר.

4. "נחייב את נבחרי הציבור להציג דו"ח שנתי על פעילותם".

במהלך קמפיין הבחירות הבטיח כחלון להילחם בעד שקיפות ציבורית. בפוסט שהעלה (01/02/15) לדף הפייסבוק שלו כתב "מפלגת 'כולנו' תהיה מחוייבת רק לציבור. לא לבעלי ההון, לא למקושרים, לא לטייקונים – רק לכם". אם שאלתם, גם הבטחה זו בעינה עומדת.

5. הרפורמה בבנקים: איחוד גופי הפיקוח על הבנקים שתשקול גם שיקולי תחרות, הקמת מאגר דירוג אשראי לקוחות, ביטוח פקדונות עד 750 אלף ש"ח, חיוב הבנקים למכור את חברות האשראי, צמצום והפחתה בעמלות הבנקים המפוקחות.

והנה עוד הבטחה שיצאה לביצוע, אז בואו נאפשר לשר לסיים את הרפורמה – בטרם יישמעו דברי הביקורת.

לפני פחות מחודש (13/06/15) הגיש שר האוצר כחלון את התכנית לרפורמה, תוכנית שבנה לפי המלצות ועדת שטרום, אותה מינה לבדיקת עניין הבנקים.

"אחרי 47 שנים בהן לא קם בנק חדש בישראל, נסללה הדרך להקמת בנקים חדשים", פתח השר כחלון את דבריו עם הגשת המלצות ועדות שטרום לקראת יישום הרפורמה. עם זאת, בניגוד לתפיסה המקובלת, ריכוזיות הבנקים בישראל ומיעוט השחקנים בתחום אינם רק תוצר של חסמים ממשלתיים; התופעה נפוצה למדי בקרב משקים קטנים כמו ישראל, והיא מהווה מגמה עולמית. בנוסף, לישראל יש היסטוריה בנקאית ייחודית שתורמת אף היא לריכוזיות: הפירמות של בנק לאומי ובנק הפועלים היו בעבר בעלות שיוך פוליטי-מגזרי, כך שקבוצות אוכלוסיה שונות השתבצו בהן אוטומטית והקנו לבנקים יתרון מראש שתרם לגודלם העצום כיום.

6. מס ירושה צריך להיות 20-25%, מסכום של 10 מיליון ומעלה.

רק עברו מספר שעות, ובחדשות 2 חשפו הקלטה שהעבירה לכחלון מסר חד וברור על המלחמה שבפתח. בהקלטה שתועדה בישיבה סגורה בבורסה נשמעת המשנה למנכ"ל הבורסה, גל לנדאו-יערי יוצאת בחריפות נגד תוכניתו של השר כחלון: "השר, מהרגע שהוא נכנס ועד הרגע שהוא יסיים, לא עשה ולא יעשה שום דבר", טענה. "הוא לא ייגע בבנקים. גם ההפרדה של חברות כרטיסי האשראי זה 'בכאילו', בסדר?".

אז כמו שאמרתי בהתחלה, אמתין עד לסיום הרפורמה, במידה ויבוצע – ואז נעביר את הביקורת.

7. הרחבת תכנית מחיר למשתכן

אחת מהרפורמות מדוברות ביותר של השר כחלון היה כמובן "מחיר למשתכן", הרפורמה שאמורה הייתה להוזיל את מחירי הדירות, לא רק שלא הוזילה במאום – אלא אפילו לא עצרה את עליית מחירי הדירות.

כך או כך, ממש בימים אלו חוגג השר כחלון שנה ל"מחיר למשתכן", רק כ־15 אלף דירות שווקו לקבלנים ו־1,187 בלבד נמכרו. אז למי מכם שחשב כי אוטוטו מגיעה הצניחה במחירי הדיור – טעיתם, ובגדול!

כחלון שהבטיח כי עד לסיום תוכנית הדגל שלו, בעוד חצי שנה, ישווקו לא פחות מ-70,000 דירות במחיר למשתכן, כבר הפנים כי רפורמה זו צועדת לעבר הכישלון. כל מה שנותר הוא להתאזר בסבלנות ולגלות מי האשם התורן בכישלון רפורמה פוליטית…

7. הטלת מס ירושה לעשירים.

בשלב אחר בקמפיין הבחירות הבטיח כחלון כי לא יעלה את המסים (ויצויין לשבח ההורדה ל-17%), אך יעלה את המס לעשירים – במס ירושה. בראיון שהעניק טרום הבחירות (16/02/15) ל'דמרקר TV' אמר כי "אנחנו נגד העלאת מסים באופן גורף, למעט מס ירושה. לדעתי, מ–10 מיליון שקל אפשר לקחת מס ירושה, כי זה מס צודק". כשנשאל לגבי שיעור המס השיב: "צריך לשקול, אבל זה יכול להיות 20%–25%. זה מס צודק, סולידרי. אני חושב שהוא טוב גם לנותן וגם למקבל. מדינת ישראל היא המדינה היחידה בעולם, אם איני טועה, לפחות בעולם הנאור, שאין בה מס ירושה".

אם אתם במקרה עשירים, אתם יכולים להישאר רגועים, גם בזה כחלון עדיין לא 'נגע'.

אז אחרי דפדוף על הטור הארוך שלי, בטח חשבתם לעצמכם, שבשונה מכולם, ציפיתי לראות את הפוליטיקאים עומדים במילה. אז זהו, שטעיתם. רק הבטחה אחת אני רוצה לראות את כחלון מקיים – "אם לא נפתור את משבר הדיור לא אבקש את אמון הציבור פעם נוספת".

השארת תגובה