בג"ץ דחה ערעור "המחבל היהודי" שטען: "מלאך נגלה אלי"

בית המשפט העליון דחה את ערעורו של ה"מחבל היהודי" ג'ק טייטל שהורשע ברצח פלסטינים ועוד עבירות טרור ואלימות • טייטל טען כי "נגלה אליו מלאך אלוקים" והורה לו לבצע זאת • השופטים לא קיבלו את הטענה כי סבל ממחלת נפש

ג'ק טייטל
ג'ק טייטל
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

בית המשפט העליון דחה את ערעורו של "המחבל היהודי" יעקב ג'ק טייטל, שהורשע ברצח שני פלסטינים ובשורות עבירות חבלה, אלימות וטרור וייצור נשק.

בערעור טען טייטל כי בעת ביצוע המעשים לקה במחלת נפש, שבשלה חווה מחשבות שווא (דלוזיות). בתוך כך, 'נגלה אליו' "מלאך אלוקים", אשר הורה אותו לבצע את המעשים, ונטל ממנו הלכה למעשה את שיקול דעתו. בית המשפט העליון ציין כי העלאת גרסת המלאך בשלב כה מאוחר מעוררת, לכל הפחות, תהיות.

הרכב של שלושה שופטי בג"ץ, ניל הנדל, נעם סולברג ואורי שוהם, קבע כי טייטל לא סבל מ'מחלה שפגעה ברוחו'; לא היה 'חסר יכולת של ממש' להבין את מעשיו או את הפסול בהם, או להימנע מעשייתם; ולא התקיים קשר סיבתי בין קיומה של 'מחלת נפש' אצל המערער לבין שלילת היכולת כאמור. לפיכך, אין עילה להתערב במסקנת בית המשפט המחוזי, ולפיה אין מקום להחיל עליו את סייג אי-השפיות. עוד נקבע כי 'הפרעת האישיות קשה', שנקבע כי המערער סובל ממנה, אינה מהווה בהכרח 'הפרעה נפשית חמורה'.

טייטל הורשע בשנת 2013 בשני מעשי רצח של פלסטינים, בניסיונת רצח, בהסתה לאלימות ועוד עבירות.

השארת תגובה