מארגני המרמרה: "מתכוננים למשט נוסף"

שעות ספורות אחרי הודעת ראש הממשלה כי נחתם ההסכם עם טורקיה, בארגון שארגנו את משט המרמרה מאיימים: "יגיעו משטים מכל רחבי העולם" • "במשט המרמרה הם התנצלו ושילמו את הכסף, קרב לוודאי שהם לא יעשו את אותה טעות שוב".

ספינת המרמרה. צילום timeturk
ספינת המרמרה. צילום timeturk
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

הנה זה קורה: שעות ספורות אחרי הודעת ראש הממשלה בנימין נתניהו על הסכם הפיוס עם ממשלת טורקיה, פעילים טורקים הודיעו, "יהיו משטים נוספים".

חוסיין אורוץ', חבר מועצת המנהלים של הארגון הטורקי IHH, התייחס היום (שני) בריאיון לאולפן וואלה! NEWS להסכם הפיוס בין טורקיה לישראל לאחר שש שנים של נתק בעקבות ההשתלטות הישראלית על המשט לרצועת עזה שהוביל הארגון, ואמר: "עכשיו אנחנו יודעים שישראל מבינה שהיא עשתה טעות. במשט ב'מאווי מרמרה' הם התנצלו ושילמו את הכסף, קרב לוודאי שהם לא יעשו את אותה טעות שוב".

בראיון ממטה הארגון באיסטנבול, התייחס חוסיין לאפשרות של משט נוסף, "הכוונה היא מאוד ברורה, האנשים מגיעים למען מטרה אחת – לעזור לפלסטינים". אורוץ' אף הוסיף ואיים "עדיין לא תכננו דבר, אבל אם המצור יימשך, יגיעו משטים מכל רחבי העולם". הוא הסביר, כי "IHH הוא חלק ממועצה בינלאומית, ובוודאי בזמן הקרוב כמה ספינות יהיו מוכנות. על סיפונן יהיו רק נשים והן יבואו לעזה לשבור את המצור ולהגיע לעם בעזה".

"למעשה, היו כמה תנאים מהצד הטורקי ועכשיו אנחנו רואים שמרבית התנאים מולאו", הוסיף אורוץ'. "ישראל כבר התנצלה בפני טורקיה על המשט. שלוש שנים לאחר מכן המו"מ הושלם, ועכשיו אנחנו רואים שהמצור לא הוסר, אבל זה יהיה פשוט הרבה יותר בעבור הפלסטינים". לטענתו, "הפלסטינים יקבלו יותר תמיכה מטורקיה ומשחקנים נוספים בכל רחבי העולם, זה מאוד חשוב".

ויש לו גם ביקורת על ההסכם. בנוגע לפיצויים שתעביר ישראל למשפחות ההרוגים, טען  כי "הכסף הוא כסף, 20 מיליון. לא בדיוק מה שביקשנו. כאשר משווים את זה למקרים אחרים, זה צריך היה להיות יותר". עם זאת, הוא הוסיף: " הדבר החשוב ביותר הוא לא הסכום, אלא שעכשיו ישראל משלמת לאנשים שאיבדו את בני משפחתם, את הבעלים, את האבות, במשט. ישראל שוב אומרת שזאת הייתה טעות שלה, ובגלל הטעות הזאת הם נותנים את הפיצוי למשפחות".

יצויין כי כבר אמש אמרה דברים דומים חברת הכנסת חנין זועבי, שאף איימה במשט נוסף. "המצור הזה הורג. המצור הזה רוצח. ואותו יש להפסיק. ואת פושעי המצור צריכים לרדוף בהאג ובכל הזירות הבינלאומיות. בהסכם אין זכר להפסקת המצור. ועל כן אין ברירה: עוד משט ועוד משט, ועוד מאבק בלתי נפסק נגד המצור, עד שישראל תבין ותודה בפשע הקדמון שהוביל לפרשיית המרמרה, עד שתסיר את המצור הפושע מעזה", אמרה חברת הכנסת.

השארת תגובה