הפיוס הטורקי • נתניהו: "צעד חשוב"; הרצוג: "התרפסות"

ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך הבוקר על ההסכם עם טורקיה ואמר כי יהיו לו השלכות אדירות על הכלכלה הישראלית • הרצוג מיהר לתקוף: "תדע כל אם עברייה שמנהיגי הימין ישלמו פיצוי לתוקפי בנה" • ח"כ מהמחנה הציוני: "המתנגדים – טועים ומטעים"

הרצוג ונתניהו
הרצוג ונתניהו
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

הפיוס עם טורקיה: היום בשעות הערב יוכרז רשמית על הסכם הפיוס בין ישראל לטורקיה, לאחר סכסוך ארוך שהחל במשט המרמרה ב-2009, ובעוד ראש הממשלה בנימין נתניהו ומרבית אנשי הימין מברכים, בשמאל מיהרו לתקוף.

הבוקר אמר נתניהו, שנפגש ברומא עם מזכיר המדינה האמריקני כי להסכם יהיו השלכות אדירות על הכלכלה הישראלית, בעיקר בתחום הגז. עוד אמר נתניהו אחרי פגישתו עם קרי:  "עדכנתי אותו על ההסכם עם טורקיה. אני חושב שזה צעד חשוב בנרמול היחסים ויש לו השלכות אדירות על הכלכלה הישראלית, ואני מתכוון השלכות אדירות חיוביות.

נתניהו הוסיף: "אני מקבל בברכה את האפשרות לשיחות על האזור, על האתגרים והאפשרויות עם חברי הטוב קרי. אלה שיחות רציניות בין שתי בנות ברית, ישראל וארה"ב. דיברנו לא רק על שיתוף פעולה ביטחוני אמריקני-ישראלי אלא על שיתוף פעולה בהקשר אזורי. דיברנו על איך אפשר לקדם את התהליך עם הפלסטינים, קשה ככל שהוא".

מנגד, באופוזיציה מיהרו לתקוף יו"ר האופוזיציה יצחק בוז'י הרצוג, אמר: "ההסכם עם טורקיה הוא חלק מדפוס הפעולה של ראש הממשלה. מתחיל בהצהרות גדולות, ממשיך בהבטחות, נגמר בהתרפסות.  החזרת היחסים עם טורקיה היא יעד מדיני חשוב אבל הפיצוי לתוקפי חיילי צה"ל הוא בלתי נתפס בייחוד כשהחתומים על פיצוי לתוקפי חיילי צהל זו שלישיית נתניהו-ליברמן-בנט.

"תדע כל אם עבריה שמנהיגי הימין ישלמו פיצוי לתוקפי בנה. מלבד הפיצוי הבלתי נתפס הלב נקרע לראות את האדישות וההתעלמות מול משפחות הנעדרים הצועקות מדם ליבן וזעקותיהן אינן נכנסות לחדרי הלב האטומים של יושבי הקבינט"

מול המתקפה של יו"ר מפלגתה, דווקא ח"כ קסניה סבטלובה יוצאת להגנת ההסכם: "אני מברכת על הסכם הפיוס שצפוי להחתם. ההסכם טוב לישראל. טורקיה וישראל אינן אויבות, לצד אינטרסים משותפים רבים, השפעתה של טורקיה בעזה תסייע לנו לדעת מה עלה בגורלם של אורון, גולדין ומנגיסטו"

סבטלובה הוסיפה: "שבתי מדיונים אסטרגים באיסנטבול רק לפני יומיים לקראת ההסכם. פגשתי בכירים במשרד החוץ הטורקי שגם הם כמהים לחזרה למסלול וסיום הסאגה ברוח חיובית. מצאתי שם שותפים שמחכים לשוב ולעבוד יחד".

"כל אלו שתוקפים את ההסכם פשוט טועים ומטעים, ונראה כי לא בחנו אותו עניינית. חבל שלשם כותרת הם מתעלמים מאינטרסים אסטרטגיים של מדינת ישראל. אזכיר להם כי ישראל אינה אי, אלא חלק מהמזרח התיכון. אנו זקוקים כמו חמצן לשיתוף פעולה עם שכנינו", סיכמה סבטלובה.

במקביל ראשי המועצות הסמוכות לעזה, שיגרו הבוקר מכתב לנתניהו, לשר הביטחון אביגדור ליברמן ולשר התחבורה ישראל כץ, והביעו חשש מהסיוע שינתן לעזה ולחמאס: "מברכים על כל מהלך מדיני שיביא לשקט ביטחוני באזור. יחד עם זאת, אנו חוששים מההשלכות של תוכנית להרחבת הסיוע הומניטארי לרצועת עזה, הנכללת בהסכם המתגבש, ללא הכשרת מעבר סחורות נוסף לרצועה. אנו מבקשים להאיץ במיידית את פתיחת מעבר ארז להעברת סחורות לרצועה ולהקל על תנועת המשאיות הכבדה בכבישי האזור שהפכה את חיי התושבים לבלתי נסבלים".

השארת תגובה