זועבי: "ההסכם מהווה הודאה ברורה באשמה"

חברת הכנסת חנין זועבי על ההסכם המתגבש עם טורקיה: "הסכמתה של ישראל להעביר פיצויים לטורקים מהווה הודאה ברורה באשמת רצח" • בנוסף, זועבי מאיימת במשטים נוספים • גדעון סער: "ההסכם השפלה לאומית והזמנה למשטים נוספים" • שמולי: "נתניהו הלך רחוק מידי"

ראש הממשלה נתניהו ונשיא טורקיה ארדואן / צילומים: חיים זאק, משה מילנר - לע"מ
ראש הממשלה נתניהו ונשיא טורקיה ארדואן / צילומים: חיים זאק, משה מילנר - לע"מ

זמן קצר אחרי שלשכת ראש הממשלה הודיעה, כי ראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי להכריז מחר בשעה 13:00 כי הושג הסכם פיוס בין טורקיה לישראל, החלו גינויים להסכם במערכת הפוליטית.

על פי חלק מסעיפי ההסכם המתגבש, ישראל תקים קרן פיצוי למשפחות ההרוגים במשט המרמרה בסך 21 מיליון דולר כשבתמורה התחייבה טורקיה, כי תעביר חוק בפרלמנט שיבטל את כל התביעות שהוגשו במדינה נגד חיילים וקצינים ישראלים ותמנע הגשת תביעות בעתיד.

חברת הכנסת חנין זועבי, מי שהשתתפה במשט המרמרה, תוקפת את נתניהו, "אם חתמת על הסכם, למה ניהלת מסע שקרים נגדי?" ההסכם מהווה הודאה באשמה. "הסכמתה של ישראל להעביר 21 מיליון שקלים לטורקים מהווה הודאה ברורה באשמה. גם אם ישראל לא הכירה בכך, זוהי הודאה באשמת רצח של 9 בני אדם, של פציעת עשרות, של חטיפה ופעולה פיראטית בלב הים הבינלאומי ושל רדיפה שקרית רבת שנים. הסכם זה הינו הודאה שדו"ח טירקל היה דו"ח שקרי, והרשויות במדינה ניהלו פרופגנדה שקרית, ומסע של שקרים סביב כל מה שקרא על גב ספינת מרמרה".

זועבי אף איימה במשט נוסף לרצועה: "ראוי להפסיק את המצור על עזה. עזה ללא רשת חשמל יציבה, אין אספקת מים נקיים רציפה, הביוב זורם ברחובות עזה ובהמשך לים, אין די מזון, אין די תרופות, אין חומרי בניין לשיקום הבתים והתשתיות אותן הרסה המדינה. בהעדר יכולת לבנות מחדש את מבני התעשייה והמסחר שנהרסו, אין די תעסוקה ומצב זה הוביל לעוני מחפיר. המצור הזה הורג. המצור הזה רוצח. ואותו יש להפסיק. ואת פושעי המצור צריכים לרדוף בהאג ובכל הזרות הבינלאומיות. אך בהסכם אין זכר להפסקת המצור. ועל כן אין ברירה: עוד משט ועוד משט, ועוד מאבק בלתי נפסק נגד המצור, עד שישראל תבין ותודה בפשע הקדמון שהוביל לפרשיית המרמרה, עד שתסיר את המצור הפושע מעזה".

גם הקרן לזכויות האדם וחירויות וסיוע הומניטרי הגיב להסכם. הארגון שהיה אחראי על משלוח ספינת ה"מרמרה" לרצועת עזה לפני שש שנים, כתב אתמול בחשבון הטוויטר שלו, כי "המחויבות שלנו בקשר לתנאים של ההסכם האפשרי בין טורקיה לישראל, כפי שהוא מופיע בתקשורת, היא: ראשית, אנו אוחזים בעמדתנו על המצור על עזה ומשט ה'מרמרה'. שנית, המצור על עזה אינו חוקי והוא פשע נגד אנושות. יש להסיר אותו".

מי שעוד גינה את ההסכם, הוא גדעון סער, שהגיב להסכם: "ישראל תשלם לטורקיה פיצויים על המרמרה? מקווה שהידיעות לא נכונות. אם כן – זוהי השפלה לאומית והזמנה למשטים נוספים ועלילות נוספות של שונאי ישראל".

ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) הגיב על ההסכם בין ישראל לטורקיה: "היחסים עם טורקיה חשובים לישראל אבל נתניהו הלך רחוק מדי כשהסכים לתת חבילת 'הכל כלול' למשפחות הטרוריסטים שפגעו בחיילי צה"ל. איפה ליברמן הישן שהיה צועק עכשיו שנותנים פרס לטרור?"

גם עמיתו לסיעה חבר הכנסת אראל מרגלית הגיב באופן דומה, "נתניהו שוב התקפל עם זנב בין הרגליים מול החמאס, פגע בחיילי צה״ל בלי למצמץ, והפקיר את משפחות הנעדרים . שוב מר ביטחון מחזק את הקיצונים ומחליש את ישראל. ההסכם הוא אות קין על מצחו של נתניהו. תשלום פיצויים לאנשי ארגון IHH ומתן לגיטימציה לארגון חמאס בטורקיה מוכיחים כי נתניהו וליברמן שוב עשו סיבוב על ציבור הבוחרים שלהם ומכרו את האינטרס הישראלי בזול".

השארת תגובה