ישראל תשלם לנפגעי המרמרה מיליוני דולרים

ישראל וטורקיה הגיעו להסכם על חידוש היחסים, על פי ההסכם היחסים בין המדינות יחזרו לנורמליזציה, כולל החזרת השגרירים • כחלק מהסדרת היחסים ישראל תפצה את משפחות ההרוגים במשט המרמרה בסך 21 מיליון דולרים • גדעון סער, "השפלה לאומית"

ספינת המרמרה. צילום timeturk
ספינת המרמרה. צילום timeturk
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

שוקמו היחסים: לשכת ראש הממשלה הודיעה הערב (ראשון), כי ראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי להכריז מחר בשעה 13:00 כי הושג הסכם פיוס בין טורקיה לישראל. במקביל, יכנס נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן באנקרה מסיבת עיתונאים משלו.

על פי סעיפי ההסכם המתגבש, היחסים בין המדינות יחזרו לנורמליזציה, כולל החזרת השגרירים. כמו כן, ישראל תקים קרן פיצוי למשפחות ההרוגים במשט המרמרה בסך 21 מיליון דולר, בתמורה התחייבה טורקיה, כי תעביר חוק בפרלמנט שיבטל את כל התביעות שהוגשו במדינה נגד חיילים וקצינים ישראלים וימנע הגשת תביעות בעתיד

ההסכם כולל גם התייחסות לחמאס ולרצועת עזה. בתמורה לוויתור טורקיה על הדרישה להסרת המצור הימי על עזה, תעביר טורקיה ציוד לרצועה דרך נצל אשדוד. ישראל וויתרה מצידה על הדרישה לסילוק נציגי החמאס מאנקרה, אם כי טורקיה התחייבה כי נציגות החמאס במדינה לא תעסוק בטרור נגד ישראל.

אחד הסעיפים המרכזיים של ההסכם, הם יחסי האנרגיה בין ישראל לטורקיה. על פי הסכם התחייבו הטורקים להגיע להבנות עם ישראל בנוגע לייצוא גז לטורקיה. הסעיף הנ"ל הוא אחד הגורמים המרכזיים לגיבוש ההסכם, שכן ישראל שואפת לייצא גז לאירופה דרך טורקיה.

למרות שבהסכם אין התייחסות לגופות החיילים שנפלו ברצועת עזה בצוק איתן ולשני האזרחים הישראלים המוחזקים ברצועה, דבר שגרר ביקורת מצד בני משפחותיהם, גורם מדיני בכיר טען כי "בידי ישראל מכתב בו מורה הנשיא רג'פ טאיפ ארדואן לסוכנויות הביטחון שלו לפעול על מנת לסיים את נושא השבויים והנעדרים. המסמך הזה בידינו. זה מה שטורקיה יכולה לעשות כרגע". כמו כן, אין התייחסות בהסכם הרשמי להימנעות ישראל מפגיעה בראשי החמאס, אם כי על פי דיווחו של יו"ר הקואליציה דוד ביתן מאמש, ישראל וטורקיה הגיעו להבנה שכזו.

השר לשעבר גדעון סער תקף את ההסכם בחשבון הטוויטר שלו, "ישראל תשלם לטורקיה פיצויים על המרמרה? מקווה שהידיעות לא נכונות. אם כן – זוהי השפלה לאומית והזמנה למשטים נוספים ועלילות נוספות של שונאי ישראל".

השארת תגובה