שלב אחרי שלב: כך נוצרה עלילת הדם הפלסטינית

משוברים שתיקה ועד אבו מאזן: כך נוצרה עלילת הדם הפלסטינית על פיה רבנים ישראלים קראו לממשלה להרעיל את בארות המים של הפלסטינים • אתר "מבט לתקשורת הפלסטינית" חושף את השלבים השונים • בשלב הראשון ניצב יהודה שאול מ'שוברים שתיקה'

בשבוע שעבר נאם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן בפרלמנט האירופי והאשים, כי ישראל הרעילה את מקורות המים של הפלסטינים בהוראת רבנים. מעבר לגינויים ולביקורת על עלילת הדם, התפלאו בישראל מניין הגיעה בכלל ההשמצה הזו? אתר מבט לתקשורת הפלסטינית חשף את השלבים השונים בעלילה. על פי האתר, הדיווחים של הפלסטינים התבוססו על סרטון של יהודה שאול, ממייסדי ארגון השמאל הקיצוני 'שוברים שתיקה'.

 

על פי האתר, תחילת העלילה נעוצה בפרסום סרטון של יהודה שאול מלפני שנתיים. שאול נשמע אומר לקבוצת תיירים, כי "מתנחלים הרעילו את כל מקורות המים בכפר פלסטיני לפני מספר שנים, והדבר גרם לכל התושבים הפלסטינים לעזוב את המקום. זה חדש שהם חזרו (אליו), כי לפני כמה שנים המתנחלים פשוט הרעילו את כל מערכת המים של הכפר."

אחרי פרסום הסרטון, הצטרף אש"ף לעלילה וטען, "הישראלים מרעילים את המים בכל רחבי הגדה הפלסטינית". כך לדוגמה נכתב באתר "הלשכה הלאומית להגנה על האדמה ולהתנגדות להתנחלויות" של אש"ף: "ארגון זכויות אדם ישראלי חשף כי מתנחלים יהודים שוקדים על הרעלת מי השתייה בעיירות ובכפרים הפלסטיניים ברחבי הגדה המערבית. מייסד ארגון 'שוברים שתיקה', יהודה שאול… אמר כי מטרת הרעלת המים היא לגרום 'לפלסטינים המקומיים לעזוב את כפריהם ועיירותיהם, כדי שהמתנחלים יוכלו להשתלט על אדמותיהם'… יצוין כי תחקיר ששודר בערוץ 10 הישראלי לפני כשנה חשף כי הרב שלמה מלמד, יושב הראש של מה שידוע בשם 'מועצת רבני ההתנחלויות', הוציא פסק הלכה שמתיר למתנחלים להרעיל את מי השתייה והבארות הארטזיות [של פלסטינים] ברחבי הגדה המערבית." 

בשלב השלישי משרד החוץ הפלסטיני מתאר את "הרעלת" הבארות על ידי ישראל כפשע נגד האנושות, ומגנה את שתיקת הקהילייה הבינלאומית, על כך שאינה מונעת את מותם הצפוי של "אלפי פלסטינים". באתר משר החוץ הפלסטיני נכתב: "קריאה זו של הרב מלמד נחשבת כפשע נגד האנושות מכיוון שהיא מכוונת נגד בני אדם, חיות, יבול, וכל צורות החיים בשטח הפלסטיני הכבוש. המשרד מטיל את האחריות המלאה להשלכות של הקריאות הללו על הממשלה הישראלית. המשרד דורש לעצור את הרב הזה, אשר מסית לרצח, ושנית לנקוט את הצעדים הדרושים להגנת פלסטינים מיחידים העלולים לנסות להרעיל מקורות מים".

באתר הוסיפו, "למה מחכה הקהילה הבינלאומית כדי לפעול, שאלפי פלסטינים ימותו מצמא? האם זה בכלל יספיק כדי שהקהילה הבינלאומית תפעל? להגיב בשתיקה למאורע כזה ולהתעלם מהמלחמה שישראל מנהלת נגד הפלסטינים היא אות קלון על מצחה של הקהילה הבינלאומית". לשלב הרביעי הצטרפה הטלוויזיה הרשמית של הרשות הפלסטינית. כך בדיווח מהתאריך 20/6/2016, נשמע קריין החדשות מאשים: "מועצת רבני ההתנחלויות [כך במקור] קראה להרעיל את מי השתייה בכל מחוזות המולדת [הפלסטינית] על מנת לגרום לתושבים להגר או להרוג אותם."

בשלב החמישי, הצטרף אבו מאזן בנאומו מול הפרלמנט האירופי בבריסל. בנאום מלא שקרים והשמצות, תקף יו"ר הרשות את ישראל והאשים: "הם (ישראל ח.ב.) אומרים 'הפלסטינים מסיתים, הפלסטינים מסיתים' אך רק לפני שבוע קמו מספר רבנים בישראל ופרסמו הכרזה ברורה בה הם דרשו מהממשלה להרעיל את המים כדי להרוג פלסטינים. האין זו הסתה?", פנה אבו מאזן לנוכחים בפרלמנט. "האין זו הסתה ברורה לרצח קולקטיבי של העם הפלסטיני? אנחנו נגד הסתה".

בסופו של דבר, נאלץ יו"ר הרשות אבו מאזן להתנצל על עלילת הדם  שהשמיע בפרלמנט האירופי. בהודעה מטעם לשכתו של אבו מאזן נכתב: "לאחר שהתברר לי שמדובר בטעות וכי אין לדברים אין בסיס, אני מתנצל. לא התכוונתי להעליב או לפגוע בקהילות היהודיות בעולם".

השארת תגובה