ועדת שרים לחקיקה אישרה: יום ראשון חופש

על פי ההצעה של ח"כ אלי כהן החל משנת 2017 יונהגו במשק שישה סופי שבוע ארוכים מחמישי עד שני • סופי השבוע הארוכים יסונכרנו עם חופשות בתי הספר • ניסנקורן, "צריך להפחית את שעות העבודה השבועיות בישראל ל-40 שעות"

חבר הכנסת אלי כהן כולנו
חבר הכנסת אלי כהן כולנו
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

יום ראשון חופש: ועדת שרים לחקיקה אישרה היום (ראשון) את הצעת החוק לסוף שבוע ארוך במשק, אותה יזם חבר הכנסת אלי כהן מכולנו.

על פי ההצעה, החל משנת 2017, כל עובד יזכה לשישה סופי שבוע ארוכים בשנה, שיוגדרו מיום חמישי ועד שני. עוד נקבע, מספר ימי הלימודים של התלמידים יוותר ללא שינוי. מתוך שישה ימי הראשון החופשיים, יומיים יהיו בחופשת הקיץ, וארבעת הימים הנוספים ירדו מחופשת הפסח או מחופשת החנוכה.

ההצעה בה כחלק ממהלך לקיצור שבוע העבודה בדומה להיקף השעות במדינות ה-OECD, במקביל לנקיטת צעדים להגברת הפריון במשק. שישה סופי השבוע הארוכים מקצרים את שבוע העבודה בשעה אחת, שכן מדובר בהפחתה של 8.5 שעות על פני כחודשיים. כלומר, שעות העבודה השבועיות של העובדים ירדו מ-43 ל-42 שעות שבועיות.

ההצעה זכתה לתמיכה רחבה מכל רחבי הקשת הפוליטית. ראש הממשלה, שר האוצר ושר התיירות נתנו את ברכתם למהלך. שר האוצר משה כחלון אף ביקש ממנכ"ל משרדו שי באב"ד לרכז את העבודה המקצועית בעניין. גם בקרב התעשיינים נרשמה תמיכה למהלך, כשנשיא איגוד לשכות המסחר אוריאל לין ואלי גונן מהתאחדות בתי המלון הביעו תמיכה בהצעה.

יוזם ההצעה, ח"כ אלי כהן אמר, כי "המעבר לסופ"ש ארוך ישנה דרמטית את מאפייני העבודה וטומן בחובו תועלות רבות ביניהן, צמצום שחיקת העובד, הגברת האיזון בין חיי המשפחה לחיי העבודה, שיפור איכות החיים של הפרט, תרומה לענפים כלכליים כדוגמת המסחר והתיירות וסנכרון ימי החופשה של התלמידים מול ימי העבודה של ההורים. המהלך כולל בתוכו צעדים להגברת הפריון במשק ולמעבר להיקף שעות עבודה דומה ל-OECD".

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן ששאף לחוק שיצמצם את שעות העבודה ל-40 שעות שבועיות, הצטרף למברכים.  "פעילותו של ח"כ כהן היא פעילות מבורכת וחשובה ומסמנת את תחילת התהליך אבל חשוב לזכור כי קיצור שבוע העבודה חייב להתבצע, בין היתר, באמצעות הפחתת שעות העבודה השבועיות בישראל ל-40 שעות. העובדים בישראל עובדים היום 43 שעות שבועיות על פי החוק, וזה יותר ממה שעובדים ברוב מדינות ה-OECD. מציאות זו נושאת השלכות שליליות גם על יכולתם של העובדים בישראל לאזן בין עבודה לבין המשפחה, וגם על פריון העבודה במשק".

ההצעה של כהן היא אינה הראשונה בנושא. ב-2009 יזם סילבן שלום הצעה דומה לסוף שבוע ארוך. שלום אף קידם את היוזמה והצליח להשיג את התמיכה של לשכות המסחר, המלונאים ועוד. ראש הממשלה בנימין נתניהו, שלא שש לתת ליריבו במפלגה את הקרדיט, סירב לתת תמיכה להצעה והיא ירדה מהפרק.

 

השארת תגובה