קיש מקדם: ח"כים לא יוכלו לעתור לבג"ץ נגד הכנסת

ח"כ יואב קיש מקדם הצעת חוק לפיה ח"כים לא יכלו לעתור לבג"ץ נגד הכנסת, חוקים והחלטות שהתקבלו בה • לדבריו החוק נועד לחזק את הפרדת הרשויות • באופוזיציה זועמים: "אקדח שנתניהו מצמיד לרקה של מערכות האכיפה והמשפט"

בגצ בית המשפט העליון. צילום: בעריש פילמר
בגצ בית המשפט העליון. צילום: בעריש פילמר
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

הכל שפיט? יו"ר ועדת הכנסת ח"כ יואב קיש, הגיש הצעת חוק  שנועדה למנוע מחברי הכנסת אפשרות לעתור לבג"ץ על החלטות הכנסת.

הצעת החוק קובעת כי ח"כ לא יוכל לעתור לבג"ץ כנגד חוקים או החלטות שהתקבלו בכנסת ובוועדותיה, אך הם יוכלו לעתור בעניינים אישיים שלהם, או כנגד החלטות הממשלה.

לדברי קיש הצעת החוק נועדה לחזק את עיקרון הפרדת הרשויות, ולמנוע את התופעה ההולכת וגוברת של ח"כים שמנסים לעצור חוקים דרך בג"ץ ואינם מקבלים את הכרת הכנסת.

בדברי ההסבר להצעה נאמר: "בהשתתפותם בדיונים ובהצבעות בכנסת שותפים הח"כים לאישור חוקים ותקנות ולקבלת החלטות. משקיבלה הכנסת החלטה, על הח"כים לכבדה, גם אם לא תמכו בה. מטרתה של הצעת החוק למנוע מח"כים או ממפלגה המיוצגת בכנסת, שאינם מקבלים את הכרעת הכנסת, לנסות להפכה באמצעות הגשת עתירה. בהגשת עתירה כזו יש משום הפרה של עקרון הפרדת הרשויות והפגנה של חוסר כבוד כלפי הרשות המחוקקת והחלטותיה".

הדיון בהצעת החוק יתקיים בהליך מזורז בוועדת הכנסת כבר ביום שני ה-4.7, ובמידה ויאושר בוועדה יעלה מיד לקריאה ראשונה במליאת הכנסת.

באופוזיציה מיהרו לתקוף את ההצעה. יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק בוז'י הרצוג אמר: "זכות העמידה בפני בג"ץ קיימת לח"כים כבר עשרות שנים. הניסיון לפגוע בה הוא אקדח שנתניהו מצמיד לרקה של מערכות האכיפה והמשפט ומקרב את ישראל לקיצו של האיזון הדמוקרטי העדין הקיים בחברה הישראלית.

ההתערבות הבוטה בעבודת רשויות החוק, הלחץ על בכירים בפרקליטות, הנסיונות להשתלט על אמצעי התקשורת וכעת הקמפיין לניטרול בית המשפט הוא קמפיין מתוכנן ומאורגן למעבר למשטר כמעט מלוכני. הליכוד חותר לצמצום זכות העמידה בבג"צ. זה מתחיל עם ח"כים אח"כ חקיקה , לוחמים בשחיתות , ארגוני זכויות אזרח , איכות השלטון , ועובדים . ישאר רק בית הדין של ההתאחדות לכדורגל."

יו״ר ועדת הכלכלה, ח״כ איתן כבל הגיב: ההצעה של חברי יואב קיש היא פסולה ואין לה מקום בספר החוקים. זהו אחד הכלים החשובים ובמידה רבה האחרונים שיש לאופוזיציה במאבק מול הממשלה וגם את המעט הזה מבקשים ליטול – אין לי ספק שאילו זה היה תלוי בראש הממשלה ושליחו במקרה הזה יואב קיש הם היו מבטלים כלל את מוסד החקיקה שהוא בכלל נטל עבורם והופכים את ישראל למונרכיה בראשות ביבי. זו התנהלות אנטי דמוקרטית ודורסנית שמועלית בכלים דמוקרטיים – אני תובע משר האוצר כחלון מבני בגין ועוד רבים אחרים שיושבים בקואליציה להטיל וטו על הקישקוש הזה".

השארת תגובה