דגל התורה: לא נשב עם הרפורמים גם אם נענש

במכתבים ששיגרו נציגי דגל התורה לוועדת האתיקה, קובלים הח"כים על הוועדה שקיבלה את תלונת הרפורמים • אורי מקלב, "לא אשב יחד עם הרפורמים גם לא בוועדת האתיקה, אף אם הדבר יעלה בכך שהוועדה תחליט להעניש אותי בגין התנהלותי ".

יעקב אשר גפני ומקלב. צילום: הכנסת
יעקב אשר גפני ומקלב. צילום: הכנסת
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

בדגל התורה משיבים מלחמה: אמש (ג') הגישה התנועה הרפורמית תלונה לוועדת האתיקה נגד נציגי יהדות התורה, בטענה כי הללו יוצאים מתי שנציגי התנועה מדברים בוועדות הכנסת השונות. הבוקר, משיבים חברי הכנסת, "לא נשב איתם גם במחיר של עונש מצד וועדת האתיקה",.

במכתבים ששלחו חברי הכנסת: משה גפני, אורי מקלב ויעקב אשר לוועדת האתיקה, דוחים הללו בכל תוקף את הטענות נגדם. כך כותב ח"כ משה גפני, "אין כל הוראה על פיה חייב חבר הכנסת להיות נוכח בשעה שמאן דהוא מדבר, ואף אם חבר הכנסת הוא יו"ר הועדה הוא רשאי למצוא לו מחליף מבין חברי הועדה ואיננו חייב לשמוע את דבריו של מאן דהוא, המופיע ומקבל רשות דיבור. הרפורמים והקונסרבטיבים תוקעים סכין בגבה של התורה הקדושה ושל היהדות. הם גרמו להתבוללות בממדי קטסטרופה לעם היהודי במקומות מגוריהם. מקומות אלו הם לא כאן בארץ, והם מנסים בכל דרך לנעוץ את טלפיהם המסוכנים במדינת ישראל".

גפני ציין כי המחאה נגדם היא עקרונית, "אני יושב במשך שנים עם גורמים שונים שתהום פעורה בינינו, עם גורמים ואישים אשר אנו במחלוקת אדירה, אני מקשיב ומתייחס ומצביע נגד עמדותיהם אך מקיים את הדיאלוג כמקובל. איתם, עם הרפורמים והקונסרבטיבים, לא ישבתי מעולם ולא אשב בעז"ה לעולם ועד. אני דורש שהם יסלקו את ידם ממדינת ישראל ויניחו לאזרחיה לחיות על פי דרכם ואמונתם ויפסיקו לפגוע בכל הקדוש והיקר לנו ובמרקם היחסים העדין שבין דתיים וחילונים, ימין ושמאל, יהודים וערבים, ויפסיקו להרבות מדנים. שיטפלו בבעיות הקשות שיצרו במדינות רבות בעולם ויניחו לנו לנפשנו".

לסיום, כותב גפני, "אם על אף האמור שאין עילה על פי התקנון לקובלנה, ותחליטו לקיים דיון, אבקש לזמן אותי בנפרד מכיוון שאם הם יהיו בדיון, לא אכנס אליו".

דברים דומים כתב גם ח"כ אורי מקלב, "הרפורמים והקונסרבטיבים הם חוטאים ומחטיאים, תועים ומתעים, מחריבים את היהדות, פועלים להכעיס, ומנסים לקעקע את תורת ישראל ובכך לפגוע בעם היהודי כולו. הם רודפים את היהדות ומנסים לקבל לגיטימציה והכרה ובפרט בכנסת ובמערכת הציבורית והפוליטית. הם מנסים להציג מצג שווא של של 'כשר אני', וחושפים טלפיהם כדי לפגוע. עצם הנוכחות בחדר בשעה שהם מדברים, זה נותן להם לגיטימציה, ואני לא אתן להם לגיטימציה לעולם ועד. לאור כל הנ"ל, ברור שאין מקום שאהיה נוכח כשהם מדברים. כך נהגתי עד היום וכך אנהג גם בעתיד".

מקלב התלונן,  "אינני מבין כלל מדוע ועדת האתיקה קיבלה את התלונה שלהם, ולדעתי היא הייתה צריכה להידחות על הסף. אף אחד לא יכול להכריח אותי לשמוע דברי הבל, שחץ, שקר ודברי מרמה, והתלונה הזו עוד יותר מחזקת את עמדתנו והתנהלותנו. כל נוכחות שתיצור אצלם הרגשת לגיטימציה והכרה, לא ניתן להם בשום אופן. אין לנו שום חלק ונחלה איתם, ולא מצאתי בתקנון הכנסת סעיף שמכריח אותי להקשיב למישהו או להישאר בחדר בשעה שמישהו מדבר".

לסיום, אומר מקלב לא אופיע בווועדה גם במחיר של עונש, "הנני להודיע כי לא אשב יחד עם הרפורמים והקונסרבטיבים גם לא בוועדת האתיקה, אף אם הדבר יעלה לי בכך שהוועדה תחליט להעניש אותי בגין התנהלותי".

ח"כ יעקב אשר, התייחס לעו"ד גלעד קריב העומד מאחורי התלונה, "ההיעדרות המופגנת מביעה סלידה ומחאה חריפה הבאה לעורר שאט נפש ממלחמתו שלו ושל חבר מרעיו, אשר נלחמים ומנסים להחדיר את הרעל הרוחני בכל שכבות הציבור, במיוחד לאלה אשר אינם שומרי תורה ומצוות, והם עוטפים את מרכולתם במילות דבש של חופש, שוויון, קידמה, וכד' – וכל זאת כדי לנסות לטשטש את המסורת וההלכה היהודית הנהוגה מדור דור. לא מדובר באדם המסתפק בייצוג אידאולוגיה קלוקלת, אלא באדם הפועל באמצעות מכונה משומנת כדי לפגוע בעמלי התורה יקירי דרבנן נאמני התורה השומרים על ההלכה כנתינתה מסיני, כשכל האמצעים במלחמה זו כשרים, כולל גם רמיסת כללי הדמוקרטיה, אותם כללים המדוקלמים על שפתיו מאבדים מערכם במלחמתו הגדולה בציבור החרדי, בתורתו, באמונתו ובפת לחמו".

הרקע להגשת המכתבים היא תלונה של עו"ד גלעד קריב, העומד בראשות התנועה הרפורמית בארץ, על יציאתם המופגנת של חברי הכנסת החרדים מדיון שהתקיים בוועדת הפנים על חוק המקוואות. במכתב התלונה כתב קריב, "בשמה של התנועה ליהדות מתקדמת בישראל נבקש להגיש קובלנה כנגד חברי הכנסת של סיעות ש"ס ויהדות התורה בעניין התנהגותם החוזרת והנשנית במסגרתה הם עוזבים בהפגנתיות דיונים של וועדות הכנסת, כל אימת שדובר המזוהה עם היהדות הרפורמית או היהדות הקונסרבטיבית מקבל את רשות הדיבור מאת יו"ר הוועדה"

קריב הוסיף, לא מדובר בהתנהגות חדשה, התנהלות זו נמשכת כבר מספר שנים, והיא נחשפה בפעם האחרונה בדיון בוועדת הפנים והגנת הסביבה, שנערכה ביום 13 יוני 2016. הדיון נסב על הצעת חוק שירותי הדת היהודיים (תיקון – הסדרת ייעוד השימוש במקווה טהרה) התשע"ו-2016, אשר נוגעת במישרין לשתי התנועות, לרבניהן וחבריהן. עם מתן רשות הדיבור לח"מ ע"י יו"ר הוועדה, חה"כ דוד אמסלם, עזבו את החדר בהפגנתיות חברי הכנסת: משה גפני, ישראל אייכלר, יעקב אשר ואורי מקלב". כאמור, הבוקר מגיבים חברי הכנסת בצורה חריפה לדברים.

 

 

השארת תגובה