לסופר שמואל ארגמן יש משהן לספר לכם

תמונת שמואל ארגמן עם הספרים
תמונת שמואל ארגמן עם הספרים
עכשיו באשדוד: דירה החל מ-1.100.000 ש"ח

ר' שמואל רוט (ארגמן), הסופר החרדי הוותיק ביותר. כותב כבר כ-45 שנה, והוציא עשרות ספרי ילדים ומבוגרים עד היום, וגם את סדרת הספרים התורנית, "שלמי שמואל"

• מה זיכרון הילדות הכי מוקדם שלך?

"כשהייתי ילד, היינו גרים בגבעת רוקח בבני ברק, סמוך למקום משכנה של ישיבת סלבודקא. ויש לי זיכרון מגיל שלוש וחצי, של הערבים שהיו באים על גבי גמלים מהכפר•הערבי ג'מוסין (כיום, שכונת רמת אביב) למכור בבני ברק תוצרת חקלאית. עד היום, אני זוכר היטב את הגמלים ההם, ועליהם ביצים, ירקות ופירות. זיכרון נוסף שלא אשכח קשור באבי ז"ל, שהיה זה שייסד בשליחות החזו"א והרב לנדא זצ"ל את 'משמרת השבת' בבני ברק. אני זוכר שבזמנו היו אופנוענים שניסו להיכנס בשבת לרחוב רבי עקיבא בבני ברק, והם היו גברתנים שאפילו ה'שומרים' פחדו מהם ולא הצליחו להתגבר עליהם. באו אז והזעיקו את אבי שהתפלל בבית כנסת בבניין ת"ת רבי עקיבא. אני כילד רצתי אחריו, וראיתי איך – בלי לחשוב הרבה – הוא פשוט נכנס אל תוך החבורה של הצעירים הללו, ומיד התחיל שם מאבק עד שאני כילד קטן חששתי לחייו. זה היה עבורי פחד אדיר כי חששתי לאבי. אבל בסוף הוא הצליח להתגבר עליהם ומנע מהם להיכנס לבני ברק. כשרצו לחזור על עקבותיהם הוא לא נתן להם לשוב ועיכב אותם עד מוצאי שבת. זכורני אף ששכנים מהאזור הביאו להם אוכל שיהיה להם מה לאכול עד צאת השבת"…

• מי הדמות הרוחנית שהשפיעה עליך הכי הרבה?

"מי שהשפיע עליי מאוד היה מורי ורבי מרן הגרמ"י ליפקוביץ זצ"ל שלמדתי אצלו בפוניבז'. הוא קירב אותי מאוד, כשם שקירב את כל תלמידיו. גם אחיי ז"ל למדו אצלו. בכל פעם שפגשתי אותו, גם עשרות שנים אחרי שלמדתי אצלו, הוא זכר אותי והתייחס אלי בחיבה. הוא בכלל זכר היטב את תלמידיו".

• איזה ספר רוחני השפיע עליך הכי הרבה?

"ספר של הסופר הרב דוד זריצקי שקראתי בילדות, 'שימקה'. הרב זריצקי היה לדעתי גדול הסופרים בציבור החרדי. הוא כתב הרבה אבל נפטר בגיל צעיר, ואת ספרו שימקה מאד אהבתי וקראתי כמה פעמים. הוא 'תפס' אותי, ובהחלט גם השפיע עליי. גם הספרים של הרב מאיר להמן מאד השפיעו עליי".

• אם הייתה מכונת זמן זמינה, באיזו תקופה בהיסטוריה היית רוצה לחיות?

"נחלק את זה לשניים: באופן אישי כתבתי רבות ואני גם כותב כרגע על תקופת האינקוויזיציה ועלילות שקשורות בה. זו תקופה שמעניינת אותי ואף חקרתי אותה רבות, אבל כמובן לחיות בתקופה הזאת לא הייתי רוצה… אם הייתי רוצה ממש לחיות בתקופה מהעבר, זה בתקופה של הרמב"ם ורבי יהודה הלוי, תקופה שהיהדות פרחה בה ולימוד התורה התנהל – פחות או יותר – ללא הפרעות".

• מה נותן לך סיפוק?

"קדם כל ללמוד תורה. אני ב"ה לומד באופן קבוע. ולאחר מכן, הכתיבה. אני כותב כעת על שני נושאים שונים בתכלית, על פרשיות השבוע, כתיבה שממנה כבר יצאו שני ספרי 'שלמי שמואל', ספרים שב"ה התקבלו מאד בציבור, וספרי עלילה".

• מה השיר שאתה הכי אוהב?

"אני מאד אוהב לשמוע את הזמר מיכאל שטרייכר. שומעים בשירתו יראת שמים. יצא לי להיות אתו שבת שלימה, וגם שמעתי אותו בתפילה לא פעם ולא פעמיים, וראיתי אדם שהוא ירא שמים וכל שירתו משדרת יראת שמים. אם זה שיר ספציפי, אז את השיר 'אלוקי נשמה' שלו, וגם היצירות 'אלוקי נשמה' של יוסל'ה רוזנבלט ו'רזא דשבת' של יוסל'ה מנדלבאום. אלו יצירות אדירות".

• מקום אהוב עליך במיוחד?

"הצפון".

• רגע שמח במיוחד בחייך?

"כשהספר התורני שלי יצא לאור. הכנסתי בו חידושי תורה שהקב"ה זיכה אותי לחדש במהלך השנים. הבנות ופירושים בפסוקים שונים".

• הרגע הכי עצוב בחייך?

"כשאבי ואמי נפטרו, לפני כ-25 שנה. היו אלה רגעים קשים מאד".

• על מה בקריירה שלך אתה מתחרט?

"לא רואה רגע כזה. אני אומר תודה לד' על כל מה שכתבתי והספרים שפרסמתי, ולא מוצא משהו שאני מתחרט עליו".

• מה מביך אותך?

"כשאני עושה טעויות".

• מה מרגש אותך?

"כשמתחדש לי חידוש תורה, ובכתיבה הספרותית – רעיון בסיפור. לעתים אתה נתקע בעלילה ופתאום אתה רואה אור ויודע כיצד להמשיך אותה. עמדתי לא מזמן להוציא ספר ונתתי למישהו לקרוא את כתב היד, והוא הסב את תשומת לבי לכך שיש איזשהו 'חור' בעלילה. ותודה לה' הגיע רעיון שסידר את הכל. זו מתנת שמים מוחשית וזה מרגש ומשמח".

• מה היית עושה אם לא היית עוסק בתחום שבו אתה עוסק כיום?

"עסקתי בעבר בהוראה, ואני מניח שהייתי ממשיך בכך".

• מה הסוד המקצועי שלך?

"קודם כל, וזו אמת לאמיתה, הסוד הוא הקב"ה. הקב"ה נותן לי את הרעיונות. בכל סוף שבוע אני מתפלל לקב"ה שייתן לי רעיונות לדברי תורה על פרשת השבוע. וגם בתקופות שאני כותב ספרי עלילה, בכל בוקר אני מתפלל לקב"ה שייתן לי רעיונות ואת המילים המתאימות.

"ובפן המקצועי, אני תמיד מקפיד לסיים פרק ואף חלק בתוך הפרק במתח, כך שהקורא ירצה לדעת את ההמשך. זה הסוד היחיד".

• מה השיא המקצועי שלך עד היום?

"הספר האחרון בספרי העלילה שהוצאתי בינתיים, 'בלתי צפוי'. הוא ספר מיוחד במינו. כתבתי תשעה ספרי עלילה למבוגרים, שגם ילדים ונערים רבים קוראים, ואני חושב שהוא המוצלח מבין כולם".

• מה החלום הכמוס שלך שעוד לא הצלחת להגשים?

"אין לי חלום כזה, אבל יש לי רצון להיות במקומות שכתבתי עליהם ספרי עלילה היסטוריים. למשל, כתבתי הרבה על האינקוויזיציה והתקופה ההיא, ומעניין אותי להיות בפורטוגל ובספרד במקומות שבהם כל זה קרה, אבל לא יצא לי עד היום".

• מה אנשים לא יודעים עליך?

"שאני באמת יהודי פשוט. אנשים לעתים חושבים שסופר הוא מי יודע מה, אבל אני אדם פשוט מאד ואנשים לא יודעים את זה עליי. אני זוכר שגם בעיניי, כילד, הסופרים היו מורמים מעם, אבל אני יהודי פשוט כמו כולם. הקב"ה זיכה אותי לכתוב ספרי עלילה ולהבין פסוקים ולכתוב גם ספרים תורניים, אבל אני יהודי כמו כולם".

2 תגובות
  1. בס"ד
    מבקשתלהעביר לסופר שמאל ארגמן את האימ"ל שלי שיצור עימי קשר בהקדם האפשרי כי אני בחורה מוגבלת וכתבתי את הרגשיות איך אנשים רגילים מתייחסים לנכים והייתי רוצה שמשהו יעזור לי לעשות מכך חוברת, מהודרת אולי אמן כן יהי רצון!!!
    בהערכה יהודית משה ת.ד1756 רחובות

  2. מעוניינת להזמין את הסופר לבית הספר שלי. בבקשה צור קשר. תודה

השארת תגובה