רפורמת הקייטנות של דרעי: יוזלו בעשרות אחוזים

השר לפיתוח הפריפריה הנגב והגליל אריה דרעי הכריז היום על המתווה להוזלת מחירי הקייטנות לילדים בחופש הגדול • דרעי, "אני אמון על רגישות חברתית, לא ייתכן שיש ילדים שבגלל מצוקת הוריהם לא יכולים ללכת לקייטנות"

דרעי אמסלם
דרעי אמסלם

השר לפיתוח הפריפריה הנגב והגליל אריה דרעי, יו"ר ועדת הפנים של הכנסת ח"כ דודי אמסלם ויו"ר המרכז לשלטון המקומי חיים ביבס, הכריזו היום על המתווה להוזלת מחירי הקייטנות לילדים בחופש הגדול הקרוב. על פי התכנית, ילדים בגילאי 3-6 מיישובי הפריפריה יזכו לקייטנות מסובסדות.

"ביקשנו מכל הרשויות להוזיל את המחיר", פתח שר הפנים אריה דרעי, "אני אמון על רגישות חברתית ולא ייתכן שיש ילדים שבגלל מצוקת הוריהם לא יכולים ללכת לקייטנות". לדבריו, "יש מקומות שבהם קייטנה הגיעה גם לסכום של 2,500 שקל, והחלטנו שעלינו לנקוט בפעולה שתשפיע באופן גלובלי על כל השוק ותוזיל את מחירי הקייטנות".

"אנחנו נציג כאן תכנית של סבסוד ועזרה, וקובעים תקרה – קייטנה עד השעה 13:30 בצהריים תעלה 852 שקלים בלבד", אמר דרעי, "זו הבשורה הגדולה ועם זה כולם יצטרכו להתיישר. מי שירצה את העזרה והסבסוד שלנו – רק במחיר הזה. לא מאמין שיש רשות שתוותר, כי היא תפסיד סבסוד משמעותי".

על פי המתווה, מחיר הקייטנות יעמוד על 852 שקלים, כשמשרד הפריפריה יסבסד את המחיר ב-300 שקלים לפחות לילד הראשון. עבור הילד השני ההנחה תעמוד על 350 שקלים, ועבור הילד השלישי ההנחה – שתחזור ישירות להורה – תהיה של 400 שקלים.

"העיריות יקבלו סבסוד ממשרד הפריפריה עבור כל הילדים בשכבת הגיל הזו, לא משנה מה המצב הכלכלי של ההורים", הסביר דרעי. "הורה עם ילד אחד לא ישלם יותר מ-550 שקלים, אין הנחה יותר פחותה מ-300 שקלים".

דרעי הדגיש כי אם העירייה תפעיל את הקייטנה במחיר זול יותר, "ההורים ירוויחו". השר ציין כי ההנחות יינתנו באופן אוטומטי ללא מבחני הכנסה או טיפול על ידי הרווחה. הורים שמוכרים במערך הרווחה או מקבלים הנחה של יותר מ-50% בארנונה יקבלו סיוע משמעותי עוד יותר.

"זה מהלך משמעותי ביותר שיפחית את העלויות להורים", הבהיר יו"ר המרכז לשלטון מקומי, חיים ביבס. "אני שמח שהיה מישהו חברתי שהחליט לוותר על כסף כדי להשקיע אותו בפריפריה החברתית. אנחנו מברכים על המהלך ודורשים ממשרד החינוך להשלים אותו בשלב של גני הילדים, ולאחר מכן על כלל בתי הספר של הקיץ. זה מהלך מבורך, ואני רואה בו התחלה מצוינת כדי שנביא לתהליך שלם כדי לקבל את הקייטנות במחיר הזה".

ח"כ אמסלם הצהיר שיגיש הצעת חוק שתתן סמכויות לשר הפנים להתערב בסוגיית המחיר: "אם עיר או מושב יחליטו לגבות 3,000, צריך שאתה תוכל להתערב. התקצוב צריך לשבת במשרד החינוך, ומשרד הפנים יעקוב". דרעי סיכם את הדיון ואמר: "החיוך של הילדים שווה כל מאמץ".

הקייטנות יסובסדו ביישובי הפריפריה שנמצאים באשכולות 1-4 במדד החברתי-כלכלי וכן בשכונות מצוקה בערים במרכז הארץ. כבר מספר שנים שהורים לילדים בגן ובכיתות א'-ד' מוחים על המחירים הגבוהים של הקייטנות העירוניות.

בשנה שעברה התקיים פרויקט "בית הספר של החופש הגדול" לכיתות א'-ב'. מדובר בקייטנה שמסובסדת על ידי המדינה ונמשכת שלושה שבועות. השנה היא הייתה אמורה להתרחב לכיתות ג'-ד', אך התקציב קוצץ וגם השנה ימצאו את עצמם אותם התלמידים ללא מסגרת מוזלת.

השארת תגובה