דו"ח: ירושלים הכי מסוכנת עבור נהגים צעירים

דו"ח חדש של עמותת אור ירוק קובע, ירושלים היא העיר המסוכנת ביותר לנהגים צעירים • בשנת 2015 נפגעו 192 נהגים צעירים בעיר, תל אביב במקום השני עם 185 נפגעים והרוג אחד • אחד מכל שני נהגים צעירים קורא הודעות בזמן נהיגה

נהג חדש (צילום: אור ירוק)
נהג חדש (צילום: אור ירוק)

בחודש דצמבר האחרון, נסעו טליה כהן, סימור נחום ואביב נחמיאס, בנות 17, בדרך חזרה ממושב שדה צבי לכיוון ירושלים. ביציאה מהמושב, בפניה לכביש 293, התנגש הרכב בעוצמה במשאית. כתוצאה מהתאונה, נהרגו אביב וסימור במקום וטליה מתה מפצעיה כשבועיים לאחר מכן. הטרגדיה הנוראית הזו, היא רק אחת מתוך 91 תאונות דרכים קטלניות בהן היה מעורב נהג צעיר בשנת 2015.

מנתוני עמותת אור ירוק, המבוססים על נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, עולה כי בשנת 2015 התרחשו 91 תאונות דרכים קטלניות (בהן נהרג לפחות אדם אחד) בהן היה מעורב נהג צעיר, בגילאי 15-24. מדובר בעלייה של כ- 31% לעומת שנת 2014, במהלכה התרחשו 69 תאונות דרכים קטלניות במעורבות נהג צעיר. בנוסף, אלו הנתונים הגבוהים ביותר בארבע שנים האחרונות.  .

עוד עולה מהנתונים, כי בשנת 2015 נהרגו 36 נהגים צעירים בתאונות דרכים, לעומת 2014 במהלכה נהרגו 32 נהגים צעירים. גם במספר הפצועים נרשמה עליה. 3,569 נהגים צעירים נפצעו בתאונות דרכים, מתוכם 246 נהגים נפגעו באורח קשה.

על פי הדו"ח, העיר הכי מסוכנת, היא ירושלים, במקום השני תל אביב. בשנת 2015, נפגעו 192 נהגים צעירים בירושלים, ו-185 בתל אביב. עם זאת, בעיר ירושלים לא נרשמו הרוגים בקרב הנהגים הצעירים, לעומת תל אביב בה נהרג נהג אחד. גם העיר פתח תקווה מסוכנת לנהגים צעירים והיא ממוקמת במקום השלישי, עם 80 נפגעים והרוג אחד ואת החמישייה הראשונה סוגרת העיר חיפה עם 67 נהגים צעירים שנפגעו והרוג אחד.

בעקבות הדו"ח, אומר שמואל אבואב מנכ"ל עמותת אור ירוק:  "28 שיעורי נהיגה אינם מספיקים, כדי להכין את הצעירים להתמודדות עם הסכנות שבכביש. הצעירים מעריכים עצמם כמיומנים ביכולות הנהיגה ונוטים לקחת סיכונים יותר משאר שכבות האוכלוסייה. המדינה חייבת להוסיף שיעורי חינוך לתעבורה ובטיחות בדרכים לתלמידי התיכון, בכדי שהם יבינו באמת את הסכנות הטמונות בכבישים ואת האחריות הגדולה שמוטלת עליהם לנהיגה בטוחה".

בתוך כך, מחקר חדש של עמותת אור ירוק, במימון קרן המחקרים שליד איגוד חברות הביטוח בישראל, חושף מה קורה באמת עם הסמארטפון כשנהג צעיר נוהג. על פי תוצאות המחקר, הנהגים הצעירים מבינים את הסכנות שבשימוש בטלפון הסלולארי בזמן הנהיגה אך לא מצליחים להתנתק ממנו. כך למשל, אחד מכל שני צעירים (47%) הודה, כי הוא קורא בזמן הנהיגה הודעות שנשלחות אליו. בנוסף נמצא, כי האפליקציה עליה יהיה לצעירים הכי קשה לוותר היא הוואטס אפ, אחריה שיחות ובמקום השלישי המוזיקה. אפליקציות הניווט נמצאות רק במקום הרביעי.

השארת תגובה