דובר הרצוג כתב "המתנחלים בנו על דם ילדים" – והתנצל

עפר ניומן, דוברו של ח"כ הרצוג פרסם אמש פוסט מסית ומלא בביטוים קשים נגד המתנחלים. לאחר שדבריו עוררו סערה הוא פרסם פוסט הבהרה: "הם חלק מהעם שלי"

יצחק הרצוג צילום דוברות הכנסת
יצחק הרצוג צילום דוברות הכנסת
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

הסתה חמורה: עפר ניומן, דוברו של יו"ר האופוזיציה יצחק בוז'י הרצוג, פרסם אמש בפייסבוק שלו פוסט משתלח ורווי במילים בוטות וקשות, נגד ציבור המתיישבים, לאחר שדבריו עוררו סערה, הוא פרסם היום פוסט התנצלות.

הפוסט נכתב בעקבות הסרט "המתנחלים", עליו כתב ניומן: "הוא הוכחה כואבת ומחרידה לעובדה פשוטה: האנשים שמחריבים לנו את העתיד ניצחו בלי מאבק. חשבו שהם משוגעים. צחקו עליהם. והם עשו בהמון כוח ונחישות את הזוועה. את ההתעללות הבוטה בסיכוי שלנו לא למות כאן. לקחו באלימות את התקוות שלנו. רמסו ברגליים גסות את המוסר היהודי. את הציונות שבנתה את התקומה שלנו כאן. הם ניצחו כי מישהו היה טיפש מספיק כדי לפחד מהם".

ניומן ממשיך במילים קשות: "המתנחלים בנו בריכות על הדם של ילדים שנרצחו… איזה בסיס מוסרי מעוות גרם לכך שהאנשים האלה יכלו לצעוד בשביל לעבר המוות של אלפי ישראלים בלי שאף אחד יגיד להם: הגזמתם! אתם רוצחים שפלים. מקומכם בכלא!". יצויין כי המשפט הזה, צונזר לאחר מכן בידי ניומן.

עוד כתב ניומן: "מי זו דניאלה וייס?! מי זה הרב לוינגר?! למה לעזאזל האנשים האלה ראויים להנהיג ציבור? למה מישהו לא היה אמיץ וחזק מספיק לשים אותם בכלא? מה? הם נלסון מנדלה? איזה בסיס מוסרי מעוות גרם לכך שהאנשים האלה יכלו לצעוד בשביל לעבר המוות של אלפי ישראלים בלי שאף אחד יגיד להם: הגזמתם! אתם רוצחים שפלים. מקומכם בכלא! איך פרס נתן להתנחלויות לקום? איך אשכול לא ראה שזה ממאיר? איך זה עבר ליד?

"אחרי שגודלשטיין הרוצח המתועב ריסס ערבים מתפללים רבין עמד ואמר 'אתם לא חלק מקהל ישראל. אתם בושה לציונות וחרפה ליהדות'. איך יכול להיות שמאז לא נמצאו האנשים שיגידו להם את זה? איך יכול להיות שהשלמנו עם המופרעים האלה שרוקדים עם סכינים על גבעות כאילו הם משחררי הארץ. הם כמו ילדים שמישהו שכח להגיד להם 'זה לא!'. הם לא מתוחכמים כמו שאנחנו עושים מהם. הם לא אמיצים כמו שנראה לנו. הם לא מפחידים כמו שהם נהנים שאנחנו חושבים. הם אנשים שאיבדו את השפיות ומוכנים להקריב אותנו על מזבח הטירוף שלהם. את זה צריך להפסיק.

הסרט הזה הוא צפיית חובה והוא גם קריאה חריפה למעשה. לכוחות בטוחים ואמיצים שיעמדו מולם. הם לוקחים לנו את המדינה ואנחנו בדיון עקר. הם חומסים את מה שמתו בשבילו עשרות אלפים ואנחנו משקשקים מהם. הסרט הזה הוא צפיית חובה והוא בעיקר בעיקר קריאת השכמה", עד כאן ההסתה.

כאמור, הדברים עוררו סערה רבה וזכו לגינויים מפי חברי כנסת ואישי ציבור. היום פרסם ניומן פוסט הבהרה בו כתב: "הדברים שכתבתי מחוללים סערה ואני מבקש להבהיר. אמש צפיתי בסרט המתנחלםי. חזרתי הביתה בסערת רגשות וכתבתי את מה שאסור לכתויב בסערת רגשות".

"יש לי ביקורת גדולה על מנהיגות המתנחלים, אבל השפה, הטון והתיאורים היו מוגזמים ומיותרים לגמרי. הם פגעו בהם והם פגעו גם באיש היקר שאני עובד לצידו ואני מצטער על כך. כולנו טועים, זו היתה טעות שלי".

ניומן ניסה להצדיק את טעותו וכתב:  "לפני שבוע ראש הממשלה טעה וחזר בו מהדברים שאמר, אמש עשתה זאת מגישת טלוויזיה בכירה והיום אני. יש דרך לבטא ביקורת גם כשהרגשות מציפים והדרך שבה הם בוטאו היתה שגויה. המתנחלים הם חלק מהעם שלי, לא שונא אותם ולא מתקרב לזה".

השארת תגובה