דומא: נסגר תיק החקירה נגד רכז הנוער

תיק החקירה נגד רכז הנוער של התנחלות כוכב השחר נסגר מחוסר אשמה • עורכי דינו "חוקרי השב"כ ידעו בצורה ברורה כי אין לו כל קשר או חשד לביצוע האירוע" • מנכ"ל חוננו, "למה המוסדות מתאכזרים לאחים שלהם"

הצתת בית המשפחה בדומא. צילום: מתוך ויקיפדיה.
הצתת בית המשפחה בדומא. צילום: מתוך ויקיפדיה.
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

עוד מבוכה לשב"כ בפרשת דומא: בפרקליטות מחוז מרכז מדווחים, כי תיק החקירה נגד נתנאל פורקוביץ, רכז הנוער של התנחלות כוכב השחר, בחשד להצתת הבית בדומא, נסגר מחוסר אשמה.

נתנאל פורקוביץ, מצטיין נשיא בעת שירותו הצבאי ובעל משפחה נורמטיבי ללא עבר פלילי שעבד באותה התקופה כרכז נוער בכוכב השחר ובפרוייקט הרועה העברי המופעל מטעם משרד החינוך לטיפול בנוער הגבעות, נעצר במהלך שירות מילואים והיה עצור כ-12 ימים בידי השב"כ בחשד למעורבות בהצתה בכפר דומא.

בשב"כ טענו כי פורקוביץ מכר רכב לנער גבעות מגוש שילה אשר נחשד בהצתה, ונטען כי ידע על מעורבות הרכב והנער בהצתה. הכחשותיו של פורקוביץ, כמו גם עמדתו האישית המתנגדת באופן נחרץ ל"תג מחיר", לא עמדה לזכותו ובתי המשפט האריכו את מעצרו שוב ושוב כשהם מסתמכים על "חומר סודי" שלא הוצג בפני עורכי דינו.

אם לא די בכך, בסופו של דבר נטען בכתב האישום שהוגש בפרשה, כי מבצע ההצתה הוא עמירם בן אוליאל וכי הוא ביצע אותה לבדו ברגל ולא באמצעות רכב. בשב"כ נאלצו להודות כי הנער שקנה את הרכב מפורקוביץ, כלל לא קשור לאירוע בדומא והוא שוחרר לאחר 21 יום של חקירות קשות והפעלת אלימות נגדו בידי החוקרים.

עו"ד עדי קידר, מארגון חוננו המייצג את פורקוביץ, אמר בתגובה לסגירת התיק, כי מדובר בהתנהלות חמורה ביותר של הרשויות. "עניינו של פורקוביץ צריך להדיר שינה מעיני האזרחים בכלל, ובפרט מתושבי יו"ש אשר יכולים בנסיבות הזויות למצוא את עצמם ככלי ביד היוצר, עצורים בתנאים קשים ללא עוול בכפם והכל כדי לשרת מטרות של חוקרי השב"כ אשר ידעו בצורה ברורה כי אין לו כל קשר או חשד לביצוע האירוע. מצער גם שבתי המשפט הלכו שבי אחר התנהלות זו ולא מצאו לנכון לקטוע אותה כבר בתחילתה".

שמואל מידד (זנגי) מנכ"ל ארגון חוננו, שליווה את פורקוביץ ומשפחתו לאורך כל המעצר אמר בתגובה: "השאלה היא למה? למה המוסדות מתאכזרים לאחים שלהם, לחיילים ולאזרחים שלהם? והשאלה היותר גדולה היא מה נדרש מאיתנו הציבור? איך אנחנו אמורים לעצור את זה?".

יש לציין את הדברים הקשים שאמר האחראי על החקירה בשב"כ המכונה "מיגל" לרב הישוב כוכב השחר אוהד קרקובר בעת שזה ניסה לפנות לשב"כ בבקשה שישחררו את פורקוביץ. איש השב"כ טען כי כוכב השחר, בו אגב התגורר במשך שנים רבות מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך, הינו ישוב תומך טרור וכי "מי שיש לו גוזמבות הוא מחבל".

השארת תגובה