בעקבות פסיקת בג"צ: "כשרות" חדשה בירושלים

אחרי פסיקת בג"ץ, על פיה רק הרבנות הראשית מוסמכת להעניק תעודות כשרות, בתי עסק בירושלים מוצאים פתרונות יצירתיים לעקוף את הפסיקה ומציגים תעודת "נאמנות חברתית" ל"רב אהרון ליבוביץ" • הרה"ר מגיבה: "ניסוח התעודה בדרך מתוחכמת היא הפרת החוק וזילות בביהמ"ש"

IMG-20160617-WA0026
IMG-20160617-WA0026
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

עוקף בג"ץ: אחרי פסיקת בג"ץ שרק הרבנות הראשית מוסמכת להעניק תעודות כשרות, בתי עסק בירושלים מוצאים פתרונות יצירתיים לעקוף את הפסיקה ומציגים תעודת "נאמנות חברתית" לדמות המוצגת בתור רב.

בהחלטת בג"ץ בנושא, שניתנה זה אך לפני שבועיים, הכריע בית המשפט הרבנות הראשית היא הגוף היחיד המוסמך לתת תעודת כשרות. המשמעות, בתי עסק לא יוכלו להציג תעודה עם המילה "כשר" ללא תעודה  מהרבנות הראשית. מי שהיה מאוכזב מאותה פסיקה, אלו בעלי עסקים שהציגו את עצמם ככשרים גם ללא הכשר שיעניק להם תעודה.

אותם בעלי עסקים מצאו פתרון "עוקף בג"ץ". במקום תעודת כשרות רגילה, נתלה במקום שלט המבשר שהמקום ממושמע לרב בשם אהרון ליבוביץ. בעל העסק נזהר מלכתוב את המילים כשר, מהדרין ומפוקח, בכדי לא להיקנס על פי חוק הונאת כשרות, מכל מקום הלה מצהיר על "נאמנות חברתית" לליבוביץ. הצהרה שמשמעותה, המקום כשר.

בתעודה שצולמה נכתב: "אנו החתומים מטה מצהירים בזאת, אנו רואים באמון שניתן בנו על ידי הרב אהרון ליבוביץ ואנשי צוותו, לגבי פעילות בית העסק שלנו, ערך חברתי מוקדש. נעשה כל מאמץ לעמוד בכל התנאים שהוצגו בפנינו על ידם, על מנת שהקהילה תוכל לאכול אצלנו בבטחה. הרב אהרון ליבוביץ וצוותו, מייצגים את קהילת הלקוחות בעניין זה. אם התעוררו שאלות או תקלות, אנו מקבלים על עצמנו חובת דיווח ובירור בסיוע נציגי הקהילה. אנו מסכימים בזאת, שאם יתגלה חשש למעילה מכוונת במהימנות זו והוא יתברר כנכון, הרב ליבוביץ וציוותו יוכלו לפרסם זאת ברבים. אנו סומכים את ידנו על אמנה זו ורואים בה, מהלך משמעותי בבניית קהילתיות ושותפות בין מגזרים שונים בישראל.

בתגובה מסרו ברבנות הראשית: ״בית המשפט אמר את דברו באופן ברור וצלול. כל מצג בכתב שנועד ליצור רושם שמקום הוא כשר, הינו אסור על פי חוק. תעודות כשרות ניתנות רק ע״י הרבנות הראשית והרבנויות המקומיות המוסמכות לכך על פי החוק. ניסוח האישור/ התעודה בדרך מתוחכמת בידי גורם שאינו מוסמך תיחשב כהפרת החוק וזילות בהחלטת בג״צ".

השארת תגובה