ברק: "צריך להפיל את הממשלה דרך מחאה עממית"

לא רק יעלון תוקף את ראש הממשלה בנימין נתניהו • במהלך כנס הרצלייה נאם גם שר הביטחון לשעבר אהוד ברק ותקף את נתניהו בחריפות "בור או מתקרנף לא יראו את שחיקת הדמוקרטיה" ברק אף איים בהפלת הממשלה על ידי מחאה עממית

אהוד ברק. צילום: ברק ויצמן
אהוד ברק. צילום: ברק ויצמן

לא רק יעלון: תופעת שרי הביטחון לשעבר שתוקפים את ראש הממשלה איתו עבדו בשיתוף פעולה, מתרחבת. אחרי יעלון שתקף מוקדם יותר, את מדיניות הממשלה בנושאים מדיניים ובנושאים חברתיים, גם שר הביטחון לשעבר אהוד ברק תקף באופן חסר תקדים את ממשלת נתניהו.

ברק שנאם בכנס הרצליה האשים את הממשלה בפסימיות ובשיתוק, "למה אנחנו רואים יום יום אצל הממשלה והעומד בראשה: פסימיות, פסיביות, חרדה, שיתוק? במקום בטחון עצמי, אומץ וכוח להחליט ולפעול, התקרבנות בכיינית טבולה ברחמים עצמיים? – במקום תחושת גאווה בכל לב ישראלי", שאל ברק.

ברק האשים את הממשלה הנוכחית בפילוג והסתה, "פילוג ופיצול, הסתת איש ברעהו, גישת "סכסך ומשול" – במקום טיפוח אמיתי של אחדות העם לצד הזכות לחלוק זה על זה, והכרה פשוטה כי בסופו של יום מה שמשותף לכולנו גדול וחשוב לעין ערוך ממה שמפריד בינינו, התלהמות והתבהמות, שיח שנאה והשתקה – במקום שיח סובלני וקשוב שמכיר בריבוי הגוונים והתרבויות בתוכנו" ברק המשיך בדבריו וטען כי נעשתה השתלטות על תנועת הליכוד: "קרתה 'השתלטות עויינת'. ממשלת הימין בעיקר של השנה האחרונה – אינה ממשיכת דרכם של ז׳בוטינסקי ובגין. גרעין פנאטי של אידיאולוגיה קיצונית השתלט על הליכוד, תוך ניצול פרצות בחוקת הפריימריז, ו"טיהר" את הנהגת הליכוד מכל מי שערכי הדמוקרטיה היו חשובים לו יותר מפופוליזם או הישג רגעי. ובהמשך – דרך שימוש חוזר בפחדים ובחולשות של העומד בראש – ניצחה עמדתם רק עיוור או מיתמם, בור או מתקרנף לא יראה את הליך שחיקת הדמוקרטיה ואת ניצני הפשיזם שדבקו בממשלה הזאת. יום-יום רואים אצל הממשלה והעומד בראשה חרדה, קורבנות בכיינית, הסתה ושיתוק".

אהוד ברק אף שיגר מסר מאיים לנתניהו ואמר כי אם הממשלה לא תשנה את דרכיה, יש להפילה במחאה עממית: "מכאן, אני קורא לממשלה להתעשת. ולחזור מיד אל הפסים. אם לא תעשה כן – יהיה על כולנו, כן, כו-ו-ו-לנו לקום ממקומות מושבינו, הנוחים והפחות נוחים – ולהפילה, דרך מחאה עממית ודרך פתק הבוחר – לפני שיהיה מאוחר מדי" ברק אף האשים את הממשלה בסימני פאשיזם ותקף את נתניהו בזילות השואה: "אם זה נראה כמו 'ניצני פאשיזם', הולך כמו 'ניצני פאשיזם' ונובח כמו 'ניצני פאשיזם', אז זה 'ניצני פאשיזם'. זהו המצב. ממש כך".

שר הביטחון לשעבר אף ציין, כי ראש הממשלה הכתיר את נסראללה, אחמדינג'אד, הנייה, מוחמד דף ואבו מאזן כ"היטלר בזמנו, כשמעל כולם, בנאום מן הכתב של נתניהו, באנגלית, הוכתר המופתי יימח שמו כהוגה השמדת היהודים – והיטלר כמי שרק נפל בקסמו. ה'היטלריזציה' מפי ראש הממשלה, של איומים אזוריים מתחלפים, קשים ככל שיהיו, היא זילות השואה בשיאה. היא ולא דבר אחר".

השארת תגובה