וועדת הפנים: "פטור מארנונה לעמותות חסד"

במהלך סיור של וועדת הפנים בבית יד שרה בירושלים, קיימה הוועדה ישיבה במקום • במהלך הישיבה דנה הוועדה בהצעת החוק של דוד אמסלם, על פיה "ארגוני חסד בפריסה ארצית יהיו פטורים מתשלומי ארנונה ואגרות עירוניות"

IMG_5188
IMG_5188

וועדת הפנים של הכנסת סיירה הבוקר (ה') בבית יד שרה בירושלים, בתום הסיור קיימה הוועדה ישיבה במקום. יו"ר הוועדה ח"כ דוד אמסלם אמר במהלך הישיבה, כי הוא מקדם הצעת חוק שתפטור ארגוני חסד מתשלומי ארנונה ואגרה.

חברי הועדה בחרו לסייר ביד שרה, כדוגמה לעמותת חסד הפעילה בפרישה ארצית. החברים סיירו במרכז חווית ההתנדבות הישראלית של העמותה, ונחשפו לפעילות העצומה של הארגון, שירותי סיעוד ושיקום, מהשאלת ציוד רפואי, דרך הסעות לרתוקים לכיסאות גלגלים ועד להפעלת רשת שיקומוני יום.

בתום הסיור קיימה הוועדה ישיבה במקום. בישיבה השתתפו נציגי ממשלה, נציגי שלטון מקומי ונציגי ארגוני רווחה וחסד. במהלך הישיבה העלה יו"ר הוועדה ח"כ דוד אמסלם, לדיון את נוסח הצעת חוק אותה הוא מקדם. על פי הצעת החוק, הפטור מארנונה למוסדות יורחב גם למוסדות בריאות ורווחה בקנה מידה ארצי.

מייסד יד שרה אורי לופוליאנסקי, סיפר במהלך הישיבה על תשלומים שונים שהעמותה נדרשת לשלם. לדוגמה, היטל האגרה המושת על העמותה עבור שלטי הכוונה של אזרחים לבית יד שרה, "שילוט ההכוונה לסניפי יד שרה מיועד לנעזרים, להקל עליהם למצוא את הסניף. זו לא פרסומת. זה חלק מהנגשת השירות. צריך להפנים כי מדובר בארגון המשרת את הציבור ללא כוונת רווח. אין דין עמותה שחרטה על דגלה את הנתינה והעזרה לזולת כדין עסק מסחרי".

כמו כן, העלה את לופליאנסקי את נושא חיוב הארנונה על חניה, "לא ייתכן שנשלם תשלום ארנונה מלא עבור אדם שבא עם רכבו לשאול כיסא גלגלים. החניה היא חלק בלתי נפרד מהשירות עצמו".
מוטי זליקוביץ', מנכ"ל עמותת מלב"ב המשרתת חולי אלצהיימר, סיפר, כי תשלומי ביטוח לאומי לעמותה, מתעכבים בעקבות דרישות לתשלומים על שטח חניה לבאים לטיפול בשירותי העמותה.

ח"כ אמסלם סיכם את הישיבה באמרו כי אין כמעט אזרח במדינה שלא נעזר ביד שרה. "המדינה לא צריכה להקשות עליהם, אלא לסייע להם. זו מטרתנו". אמסלם קבע כי הוועדה תקיים ישיבה מקצועית עם נציגי כלל משרדי הממשלה והעמותות, במטרה להפסיק את העוול והתשלומים ה"מיותרים והמקוממים", כדבריו.

השארת תגובה