חוק העמותות ממשיך לעורר סערה

סערה בוועדת חוקה בעקבות דיון בחוק העמותות • אמו של דני גנון שנרצח בפיגוע האשימה, "המדינות הזרות ממנות רצח" • ח"כ זוהיר בהלול תקף, "ישראל עצמה מקבלת מליארדים ממדינות זרות" •  ח"כ תמר זנדברג שאלה "החוק יחול על התנחלויות של טרוריסטים?"

יו"ר ועדת חוקה חבר הכנסת סלומיאנסקי (צילום: דף הפייסבוק)
יו"ר ועדת חוקה חבר הכנסת סלומיאנסקי (צילום: דף הפייסבוק)

סוער בוועדת חוקה חוק ומשפט: היום (ד') התכנסה וועדת חוקה ומשפט של הכנסת, בראשה עומד חבר הכנסת ניסן סלומיאנסקי (הבית היהודי) כדי להמשיך ולדון בהצעת חוק העמותות.  הדיון כצפוי היה לוהט, ובמהלכו אף הוצאה חברת הכנסת יעל גרמן (יש עתיד) מהוועדה. ח"כ זוהיר בהלול (המחנ"צ) , האשים את ישראל שהיא עצמה מקבלת סיוע ממדינה זרה -ארה"ב, ומשתמשת בסיוע ל"קטול אנשים", לדבריו.

אמש, פרסמה היועצת המשפטית של וועדת החוקה את התיקונים להצעת החוק עליהם סוכם במהלך הדיונים, ואת ההסכמות שהגיעו עם נציגי משרד המשפטים. כך למשל בנושא חובת ציון שם המדינות התורמות בעתירות של עמותות נתמכות לבית המשפט. נציגת משרד המשפטים עו"ד גאל אזריאל אמרה כי "מכיוון שההצעה אינה מופיעה בהצעת החוק המקורית, הממשלה מתנגדת להוספתו. אולם ההתנגדות הייתה תמוהה בעיני יו"ר הוועדה הנמנה על חברי מפלגתה של שרת המשפטים שקד ובעקבות כך שאל את אזריאל "אני מבקש שתהיי בטוחה שזו עמדת הממשלה, ולא דעתך האישית. אני רוצה לדעת בשם מי את מדברת. נציגת משרד המשפטים השיבה ואמרה "זו אינה דעה אישית, אלא דעה המבוססת על תקנון הממשלה".

במהלך הדיון השמיעה הגב' דבורה גונן, שבנה דני גונן נהרג במהלך טיול ליד היישוב דולב, נאום מרגש: "עורכי הדין של המחבל שרצח את הבן שלי, מומנו על ידי מדינות זרות. הכספים האלו מעודדים רצח". גונן האשימה, "המחבל יודע שהוא יקבל הגנה ומשפחתו תקבל מימון. המחבל נשאר חי ומשפחתו תקבל תמיכה נדיבה, ולי נותרה הזכות להיות אם שכולה. המדינות הזרות ממנות רצח. קחו בחשבון את תוצאות המימון הזר. לא יכול להיות שעו"ד שמייצגת מחבל תצדיק את הרצח של הבן שלי".

דבריה של גונן הצליחו להכעיס את חבר הכנסת זוהיר בהלול (המחנה הציוני), שטען כי כספי הסיוע הבטחוני של ארצות הברית נועדו כדי לסייע לישראל לקטול אנשים, "אני מבין לליבך וכואב את הטרגדיה שחווית. אולם, מדינת ישראל מקבלת מיליארדים ממדינות זרות לרבות לצרכי ביטחון ומשתמשת בכספים הללו לחולל מלחמות שקוטלות אנשים".

גם חברת סיעת מרצ ח"כ תמר זנדברג תרמה את חלקה לדיון וכינתה את המתנחלים טרוריסטים, "ביום שבו דנים במימון של ממשלה זרה למדינת ישראל, כספים של ממשלת ישראל מועברים לעמותות לשם בניית מאחזים שמהם יוצאים פעולות טרור, והכסף אינו שקוף, גם ברשם העמותות הוא חסוי". זנדברג שאלה "האם החוק יחול על הכספים הללו שמממנים סרטונים אנטישמיים".

בעניין ציון שמות המדינות התורמות במכתבים ובדיוני ועדות הכנסת, היועצת המשפטית של הוועדה, הציעה להסיר את הסעיף מהצעת החוק. כמו גם את ההצעה שנציגי העמותות יענדו תג זיהוי. מנגד נציגת משרד המשפטים אמרה כי החלטת ועדת שרים לתמוך בחובת הדיווח ובענידת תג. ובתגובה לכך אמרה עו"ד דבי גילד-חיו מהאגודה לזכויות האזרח, כי היא מבקשת  שהתג יהיה בצבע צהוב. מה שגרם לח"כ סמוטריץ' לקורא בזעם לעברה "את חצופה".

יצויין כי בפתח הדיון אמר יו"ר הוועדה חבר הכנסת סלומיאנסקי כי נציגויות של מדינות זרות ביקשו להשתתף בדיון שנערך היום בוועדה אולם הוא ביקש מהם לא להגיע.

השארת תגובה