הבית הלבן: "מתנגדים לתוספת תקציב לתכנית ההגנה הישראלית"

מחלקת התקציב של הבית הלבן פרסמה את התנגדותה לתוספת בתקציב לתכנית ההגנה מפני טילים של ישראל, תוספת שאושרה בקונגרס בחודש שעבר • בהודעה נכתב, "במידה והקונגרס ינסה לקדם בכל זאת את התוספת, נמליץ לנשיא להטיל וטו"

הנשיא אובאמה  צילום: הבית הלבן
הנשיא אובאמה צילום: הבית הלבן

האם ישראל משלמת את המחיר על היחסים בין אובמה לנתניהו? מחלקת התקציב של הבית הלבן הודיעה הלילה (ד'), כי היא מתנגדת לתוספת במימון לתכנית ההגנה מפני טילים של ישראל.

בחודש שעבר אישר הקונגרס תוספת תקציב לתכנית ההגנה של ישראל. התוספת שאושרה היא בגובה 600 מיליון דולר, כחצי מיליארד דולר ממה שהקצה אובמה בהצעת התקציב לשנה הבאה. כאמור, כעת הבית הלבן מודיע, אנחנו מתנגדים לתוספת.

על פי ההצעה המקורית, מתוך ה-600 מיליון דולר, 270 מיליון היו מיועדים למערכות ההגנה מפני טילים – ה"חץ" ו"קלע דוד", 62 מיליון היו מיועדים ל"כיפת ברזל" והשאר למטרות מחקר ופיתוח. בהודעת הבית הלבן נכתב, ""הממשל מתנגד לתוספת של 455 מיליון דולר יותר מהצעת התקציב לשנת 2017 עבור רכש ישראלי להגנה מטילים, וכן עבור תכניות משותפות".

 

כמו כן, בהודעה נכתב כי במידה והקונגרס ינסה לקדם בכל זאת את הצעתו התקציבית, יועציו של הנשיא אובמה ימליצו לו להטיל על כך וטו.

ההודעה שהתפרסמה, לא התייחסה רק לתוספת התקציב לישראל, אלא לכלל התקציב שגובש. מחלקת התקציב של הבית הלבן, כינתה את התקציב, "מסוכן ובזבזני. מחלקת התקציב תקפה את ההחלטה להפחית כ-324 מיליון דולר מתכנית ההגנה האמריקנית נגד טילים בליסטיים. כמו כן, את תוספות התקציב שאישר הקונגרס, לתוספת מימון לנושאת מוטסים וספינות קרב.
בשדולה היהודית האמריקאית איפא"ק מגיבים בחריפות להודעה. "אנחנו מאוכזבים עמוקות מהודעת הממשל, שביקרה את החלטת ועדת ההקצבות הביטחוניות לתקצב את שיתוף הפעולה בין ארצות הברית לישראל בתחום ההגנה מפני טילים. הקונגרס הגדיל את הקצבת הממשל בתמיכה דו-מפלגתית, כפי שעשה בכל שנה זה יותר מעשור", נכתב בהודעה.

עוד נכתב בהודעה,: "התכניות הללו קריטיות לביטחון ישראל בשעה שהאיומים סביבה גדלים, והיא יכולה גם לתרום באופן משמעותי לתכניות של ארצות הברית להגנה מפני טילים. אנחנו מריעים לקונגרס על תמיכתו העקבית בתכניות מפתח אלה וקוראים לו להמשיך ולקדם את התכנית במימון מלא בשנת 2017".

השארת תגובה