במוקד הבחירות לנשיאות בארה"ב: הפיגוע באורלנדו

הנשיא אובמה בוחר למנף את הפיגוע למלחמה בחוקי הנשק המאפשרים רכישת תחמושת בקלות ומתחמק מלהטיל אשמה על הטרור הדאע"שי • המועמדת הדמוקרטית לנשיאות ממשיכה את אותו הקו • לעומתם טראמפ תוקף את המוסלמים, "אנחנו חייבים לבדוק במסגדים ולבדוק את הקהילה המוסלמית"

דונאלד טראמפ
דונאלד טראמפ

התגובות לפיגוע בארה"ב: הפיגוע באורלנדו שהתרחש באמצע קמפיין הבחירות לנשיאות בארה"ב, משמש הן את הרפובליקנים והן הדמוקרטים להוכחה לצדקת דרכם. הדמוקרטים בוחרים לראות את הפיגוע, כתוצאה של חוקי הנשק בארה"ב, והרפובליקנים בוחרים למנף את הפיגוע כתוצאה של טרור איסלאמי חסר הבחנה. האמת? כמו תמיד באמצע. טרוריסט שספג השראה מדאע"ש וקנה באופן חוקי, ללא שום קושי, תחמושת לצורך ביצוע הפיגוע.

נשיא ארה"ב ברק אובמה, התייחס היום לפיגוע באורלנדו ובחר לתקוף את חוקי הנשק בארה"ב, "תקנות נשק חלשות מאפשרות לגורמים בעייתיים להשיג כלי נשק עוצמתיים בקלות". אובמה הוסיף, כי למרות נטילת האחריות של דאע"ש, "אין כל ראיות לכך שהוא הוכוון על ידי גורמים חיצונים או היה חלק מתשתית נרחבת".

אובמה בחר להמשיך את הקו, בו נקט בנאום לאומה אמש (א'). בנאום סירב אובמה להזכיר את המילים "טרור איסלאמי" ובחר לתקוף את הקלות בה ניתן לרכוש נשק בארה"ב. דברי אובמה נגד תקנות הנשק בארה"ב אינם חדשים, לאורך כל הקדנציה שלו, תקף אובמה את הקלות בה ניתן לרכוש נשק בארה"ב. מה שחדש זאת ההסטה הצידה של האידאולוגיה הדאע"שית והרמה על נס את חוקי הנשק בארה"ב.

המועמדת הדמוקרטית לנשיאות, הילרי קלינטון, נקטה באותו קו של הנשיא אובמה. קלינטון לא הזכירה בדבריה שהפיגוע הוא טרור איסלאמי, אלא התייחסה לחוקי הנשק. "עלינו להוציא את הנשקים, כמו אלה שבהם השתמשו אתמול, מידיהם של טרוריסטים ופושעים אלימים", הגיבה קלינטון.

לעומת אובמה וקלינטון, המעומד הרופבלקני לנשיאות דונלד טראמפ, בוחר למנף את האירוע לתקוף את הקהילה המוסלמית בארה"ב. בראיון לרשת CNN אמר טראמפ, "מאטין היה מוכר לחברים בקהילה המוסלמית בפלורידה כאדם שעלול לעורר אלימות. תוכלו לראות שהרבה אנשים שהכירו אותו הרגישו שהוא היה משוגע, ושמשהו כזה יכול היה לקרות. אנשים שהכירו אותו – הם לא דיווחו. מסיבה כלשהי הקהילה המוסלמית לא מדווחת על אנשים כאלה". טראמפ הוסיף, "אנחנו חייבים לבדוק במסגדים ולבדוק את הקהילה המוסלמית", אמר טראמפ. "תאמינו לי, הם מכירים את האנשים שיש להם את הפוטנציאל להתפוצץ".

אמש מיד לאחר הפיגוע אמר טראמפ  "אמרתי שזה מה שהולך לקרות. זה קרה בגלל שמנהיגינו חלשים, וזה רק הולך להחמיר. אסור לנו להרשות לעצמנו להמשיך להיות תקינים פוליטית. אני מעריך את האיחולים על כך שצדקתי על מה שאמרתי על הטרור של האסלאם הקיצוני. אני לא רוצה איחולים, אני רוצה קשיחות ודריכות. עלינו להיות חכמים". טראמפ אף בחר לתקוף את הנשיא, "מה שקרה באורלנדו הוא רק ההתחלה. ההנהגה שלנו חלשה ולא יעילה. מתי נתחיל להיות קשוחים, חכמים וזהירים".

בריאיון לרשת NBC, נשאל טראמפ בנוגע לאיסור אפשרי על כלי נשק, או החמרת התקנות לקבלת רישיון לנשק, איסור אליו מתנגדת בעיקר המפלגה הרופבלקנית. טראמפ, ענה כי "אסור להגביל את תפוצת כלי הנשק האזרחיים כי אנשים זקוקים להגנה". כשטראמפ נשאל בנוגע למקרי ירי שנעצרו ע"י אזרחים חמושים, בחר המועמד הרפובלקני להתחמק ולתקוף את הילרי קלינטון המועמדת הדמוקרטית לנשיאות. "היא רוצה להביא יותר אנשים מסוריה למדינה הזאת, ואני אומר שאסור לעשות את זה, אפילו לא לחשוב על זה".

השארת תגובה