הרה"ר לבעלי עסקים: "תפסיקו עם הבכי, זה החוק"

בעלי עסקים מתלוננים כי מאז פסיקת בג"ץ בנושא הכשרות, הרבנות הראשית ממהרת לפעול ולהוציא התראות לפני מתן הקנס • הרה"ר בתגובה: "זה כמו שמחר יקום גוף ויוציא רישיון נהיגה חלופי וילין על כך שהחוק לא מתיר לו לעשות זאת"

הרבנים הראשיים הגר"י יוסף והגר"ד לאו. צילום: בעריש פילמר
הרבנים הראשיים הגר"י יוסף והגר"ד לאו. צילום: בעריש פילמר
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

יוצאים למלחמה: אמש התלוננו בעלי עסקים המציגים עצמם "ככשרים", שבעקבות פסיקת בג"ץ, הרבנות הראשית ממהרת לשלוח פקחים ולאיים עליהם בקנסות. הבוקר (ד'), משיבה הרבנות הראשית מלחמה, "תפסיקו עם הבכי והנהי על ההתראות שנשלחו לכם בגין עבירה על החוק!".

בתחילת השבוע פסק בג"ץ שרק הרבנות הראשית היא הגוף היחיד המוסמך לתת כשרות. על פי הפסיקה, נאסר על בעלי עסקים ללא תעודת כשרות מהרבנות הראשית, להציג את עצמם ככשרים.  אמש התלוננו בעלי עסקים, כי במהלך היום הגיעו פקחים של הרבנות לבתי העסק שמציגים תעודות כשרות ללא תעודת הכשר מהרבנות, וחילקו להם מסמך "התראה אחרונה". במסמך הוצגה אזהרה לבתי העסק וקריאה להסדיר את ענייני הכשרות מול הרבנות. ע"פ המסמך, בעל עסק שלא ינהג על פי דרישת הרבנות, ייקנס בהתאם לחוק איסור ההונאה בכשרות.

בעלי עסקים התלוננו כי "פסק הדין מעניק לרבנות מונופול חסר תקדים בתחום הכשרות". עו"ד ריקי שפירא רוזנברג, שייצגה את העותרים בבג"ץ אמרה, "לטעמנו פסק הדין יוביל לפגיעה לא מידתית בחופש העיסוק ובחופש הדת של בעלי עסקים ושל צרכנים. בכוונתנו להגיש בקשה לדיון נוסף בפני הרכב מורחב של בית המשפט העליון".

כאמור, הבוקר משיבה הרבנות הראשית מלחמה, ״אנו מציעים לגופי הכשרות הפיראטים הפועלים בניגוד לחוק להפסיק עם הבכי והנהי על ההתראות (ולא קנסות) שנשלחו להם בגין עבירה על החוק. בגצ בפסיקתו נתן גושפנקא נוספת לחוק שעליו עוברים נותני תעודת הכשרות הללו אשר מלבד לסמא את עיני הציבור אין מאחוריה דבר״.

הרבנות מוסיפה, "בגצ בעצם קבע כי כל תעודת כשרות אחרת מלבד תעודת הכשרות היא בעצם תעודת כשרות מזוייפת. זה כמו שמחר יקום גוף ויוציא תעודת זהות/ תעודת בגרות או רישיון נהיגה חלופי וילין על כך שהחוק לא מתיר לו לעשות זאת.
הוסיפו ברבנות הראשית".

השארת תגובה