לראשונה אשה מועמדת לתפקיד הנשיאות בארה"ב

הילרי קלינטון זכתה אמש בספר הדרוש בכדי להיות מועמד המפלגה הדמוקרטית לנשיאות ועשתה צעד אחד נוסף לעבר הנשיאות • בנאום לתומכיה תקפה את טראמפ "טראמפ מנסה לזכות בנשיאות, באמצעות הפחדה וזריית מלח על פצעים"

המועמד לנשיאות: ברני סנדרס למרות ההפסד מסרב לפרוש
המועמד לנשיאות: ברני סנדרס למרות ההפסד מסרב לפרוש

לראשונה תהיה בארה"ב נשיאה אשה? אמש הילרי קלינטון, עשתה צעד אחד נוסף לקראת כיבוש הבית הלבן, כשהשיגה את מספר הצירים הדרוש, בכדי להיות מועמד המפלגה הדמוקרטית.

לפנות בוקר, הכריזה הילרי קלינטון על עצמה כמועמדת הדמוקרטית לנשיאות ארה"ב,  זאת לאחר שאתמול נודע כי גרפה את מספר הצירים הדרוש להבטחת מועמדותה בפריימריז שנערכו בקליפורניה.

קלינטון, שחגגה את מועמדתה בכנס בוחרים בברוקלין, אמרה: "הודות לכם הגענו לאבן דרך. בפעם הראשונה בהיסטוריה של ארה"ב, אשה תהיה מועמדת של מפלגה גדולה, לנשיאות המדינה". קלינטון המשיכה להודות לבחוריה, "המאמצים שלכם הניבו רוב חזק של הקולות וניצחונות ברוב אזורי הבחירה, ואחרי הלילה, רוב של הנציגים".

קלינטון גם הודתה ליריבה על מועמדות המפלגה, ברני סנדרס, "אני רוצה לברך את הסנאטור סנדרס, על הקמפיין יוצא הדופן שהוא הריץ". קלינטון בניסיון לאחד את שורות המפלגה, אף פרגנה לסנדרס באופן אישי מעבר למילות התודה המקובלות,ואמרה: "הוא (סנדרס ח.ב.) השקיע את הקריירה הארוכה שלו בשירות הציבורי, בלוחמה למען המטרות והעקרונות הפרוגרסיביים. והוא הלהיב מליוני מצביעים במיוחד אנשים צעירים".

המועמדת הדמוקרטית לנשיאות המשיכה, "אל תטעו, הוויכוח שהיה לנו היה טוב לטובת אמריקה. לא משנה אם תמכתם בי או בו, או באחד הרפובליקנים, צריך לעבוד יחד לטובת אמריקה. אני יודעת היטב שזה לא קל לתמוך במועמד שזה עתה הפסדת לו. כולנו רוצים ממשלה שמקשיבה לאנשים, וחברה סובלנית והוגנת. אמריקה תצליח כשיותר אנשים ירגישו שגשוג. אחדות טובה מהפרדה, גשרים טובים מחומות".

קלינטון תקפה בחריפות את המועמד הרופבלקני דונלד טראמפ ואמרה: "כשהוא אומר 'בואו נעשה את אמריקה נהדרת שוב', הוא מתכוון 'בואו ניקח אותה אחורה'. טראמפ מנסה לזכות בנשיאות, באמצעות הפחדה וזריית מלח על פצעים. ילדינו ונכדינו יסתכלו על הבחירות שנעשה. אנחנו צריכים לוודא שהם יהיו גאים בנו. סוף הפריימריז זו רק תחילת העבודה. אם נהיה יחד נצליח, כי אנחנו חזקים ביחד. טראמפ לא מתאים להיות נשיא. הוא לא רק מנסה לבנות חומה בגבול מקסיקו – הוא רוצה לבנות חומות בין האמריקאים. הוא יחזיר את ארצות הברית לאחורה. כשהוא אומר שיליד אינדיאנה ממשפחה מקסיקנית לא יכול לכהן כנשיא, הוא טועה; כשהוא קורא לאישה 'חזירה', הוא טועה. הוא מנסה לנצח בזכות הפחד. אמא שלי לימדה אותי לא לוותר לבריון, וזה בדיוק מה שאני עושה עכשיו".

הנשיא אובמה מיהר לברך ומסר, "הקמפיין ההיסטורי שלה נסך השראה במיליונים, והוא המשך של מאבקה ארוך השנים למען משפחות מעמד הביניים וילדים. הנשיא הודה לסנאטור סנדרס על כך שנתן אנרגיה למיליוני אמריקנים עם מחויבותו לסוגיות כמו מאבק באי-שיוויון הכלכלי וההשפעה של קבוצות אינטרסים על הפוליטיקה שלנו".

על אף הפער הניכר בו מובילה קלינטון על יריבה ברני סנדרס, הסנאטור מוורמונט חזר והדגיש היום כי הוא "ימשיך להיאבק", עד לוועידה הארצית בפילדלפיה בחודש הבא. סנדרס מאמין כי יוכל לשכנע את בכירי המפלגה לתמוך בו בוועידה הדמוקרטית הארצית בחודש הבא. סנדרס אמר אמש, כי בכוונתו להילחם ולנצח בפריימריז שיתקיימו בשבוע הבא בוושינגטון הבירה. במפלגה הדמוקרטית מותחים ביקורת על הסנאטור, וטוענים כי הישארותו במרוץ מחלישה את הקמפיין של קלינטון.

השארת תגובה