בג"ץ בעד הרבנים הראשים: 'כשר' רק באישור הרבנות

בג"ץ קיבל את עמדת הרבנים הראשיים לישראל בניגוד לעמדת היועמ"ש לשעבר וקבע כי בית עסק לא יוצג כ"כשר" ללא תעודה מהרבנות הראשית • הראשל"צ הגר"י יוסף: "יש לברך על ההחלטה שנועדה למנוע הטעיית ציבור שומרי הכשרות"

הרבנים הראשיים הגר"י יוסף והגר"ד לאו. צילום: בעריש פילמר
הרבנים הראשיים הגר"י יוסף והגר"ד לאו. צילום: בעריש פילמר
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

ניצחון הכשרות:  בג"ץ אימץ את עמדת הרבנות הראשית לישראל, וקבע כי רק הרבנות מוסמכת להעניק תעודת כשרות, ולא ניתן לכתוב על עסק שהוא "כשר", אם אין אישור מהרבנות.

המחלוקת הייתה בפרשנות לסעיף 3(א) לחוק איסור הונאה בכשרות, כשהיועץ המשפטי לממשלה לשעבר יהודה וינשטיין סבר כי ניתן לכתוב את המילה "כשר" גם אם גוף פרטי מעניק את הכשרות, הרבנים הראשיים התנגדו לכך ודרשו לייצג את עצמם בבג"ץ.

כעת כאמור הם ניצחו ובג"ץ קבע כי על פי חוק בית עסק מנוע מלהציג כל מצג כשרותי בכתב, בין תוך שימוש במילים כשר ובין אם לאו, אלא אם ניתנה לו תעודת הכשר מטעם הגורם המוסמך על פי חוק.

פסק הדין ניתן ברוב של שניים, כב' השופט רובינשטיין וכב' השופט סולברג נגד דעתו החולקת של כב' השופט שוהם שתמך בעמדת היועץ המשפטי לממשלה.

את הדיון מטעם הרבנות ניהל היועץ המשפטי של הרבנות עו״ד הראל גולדברג עפ״י הרבנים הראשיים והגורמים המקצועיים.

הרב רפי יוחאי מנהל תחום אכיפת חוק איסור הונאה בכשרות ברבנות אמר בשיחה עם "כל הזמן": "למעשה ביהמ"ש קיבל את הפרשנות של הרבנות מקדמא דנא, שכל תעודה אלטרנטיבית אחרת יכולה לגרום לבלבול בציבור. העותרים סברו שניתן לציין שהתעודה אינה מהרבנות".

הוא הבהיר כי לפי פסק הדין "לא רק שלא ניתן לכתוב את המילה כשר, אלא שום דבר אחר שיכל להציג השגחה כלשהי. דהיינו, גם מילים כמו למהדרין, בפיקוח, חלק, בהשגחה, וכו'".

הראשון לציון הרב הראשי לישראל הגר״י יוסף: יש לברך על ההחלטה שנועדה למנוע הטעיית ציבור שומרי הכשרות. אני מזמין את כל בעלי העסקים והמסעדות לבוא ולהכיר מקרוב את הרבנות הראשית לישראל, שעושה מאמץ יומיומי כדי להקל עם הציבור ובעלי העסקים בכוחא דהיתרא, יחד עם שמירה על רמת כשרות כנדרש״.

השארת תגובה