הרצוג: "נוכחות פיזית בירושלים – לא בהכרח חלום הדורות"

ראש הממשלה נתניהו אמר בדיון במליאת הכנסת לציון יום ירושלים: "הצלחנו להוריד את עקומת הפיגועים" • יו"ר האופוזיציה הרצוג תקף את "המסיתים" • השר אלקין קרא להחזיר את ירושלים המאוחדת לקונצנזוס

יצחק הרצוג במליאת הכנסת צילום דוברות הכנסת (1)
יצחק הרצוג במליאת הכנסת צילום דוברות הכנסת (1)
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

מליאת הכנסת קיימה היום (רביעי), דיון מיוחד לציון יום ירושלים במעמד ראש עיריית ירושלים ניר ברקת, סגניו וחברי מועצת העיר.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר: "אנחנו זוכרים את ירושלים עד מלחמת ששת הימים, כשלא הייתה פה שליטה ישראלית. אנחנו לא נחזיר את המציאות אחורה. איננו צריכים לתרץ את קיומנו בירושלים. גורלנו נקשר בירושלים וזוהי חלק מחווייתנו הלאומית והציונית. רוב מוצק ומכריע בציבור מבין שרק ישראל הדמוקרטית מסוגלת להבטיח את היותה של ירושלים עיר בטוחה לכל הדתות. סבלנות מתקיימת רק כאשר מכבדים את קודשי הדת.

לצערי, זה לא קורה באזורנו. כאן יש מלחמה של מי ישמיד את מי, מי יהרוג את מי, מי ישמיד את אוצרות הטבע. כמו שאפשר היה לראות שהייתה הסתה על הר הבית. טענו נגדנו שאנחנו מבקשים במסגד אל אקצה, דבר שלא היה ולא נברא. טענו כי אין לנו קשר להר הבית. זאת טענה כל כך אבסורדית.  שני בתי מקדש עמדו על הר הבית כ-1000 שנים ולנו אין קשר? דוד המלך הפך את ירושלים לבירתנו לפני 3000 שנה.

מישהו טוען שלפירמידות אין קשר למצרים? שלקולוסיאום אין קשר לאיטלקים? האמת הפוכה בתכלית. לנו שמורה חזקת ראשונים בירושלים. בשנה האחרונה עמדנו איתן מול מחבלים צמאי דם, בכל מקום בכל זמן, ואנחנו הצלחנו להוריד את עקומת הפיגועים. עשינו מאמצים עליונים בחג הפסח כדי שהנפץ הזה לא יופעל מחדש. בהדרגה זה ירד. עכשיו אנחנו עומדים בפני חג הרמאדן, ואנחנו עושים את אותו מאמץ.

האלימות לא תרופף את רוחנו. ירושלים זאת עיר מורכבת, ויש כמובן מתח בין האוכלוסיות, שמאפיין גם ערים אחרות בעולם. הוא לא מושלם, הוא לא אידיאלי, אבל הוא קיים וצריך לשמור עליו. אני מאמין שרוב התושבים של מזרח ירושלים רוצים שקט, ואני חושב שלא צריך לתת לאיש להצית תבערה, להצית קיצוניות. אם יעשו זאת שוב, נפעל בהתאם".

יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג אמר: "לצערי אנו נמצאים היום במאבק על הצדק ועל המשפט בתוכנו. אנו רחוקים מקיום נבואתו של הנביא ישעיהו. הולכים ומתרחקים משמירה על עמוד השדרה הערכי אותו ביקשו נביאינו להנחיל לאומה. מעשים נוראיים וחמורים של אלימות וגזענות, שסעים, קיטוב ומילים קשות הנזרקות לחלל האוויר הישראלי כאילו נפרצו כבר כל גבולות המכובדות, הריסון העצמי, והאחריות כל אלה הם ההיפך הגמור מחזון, ציון אליו ייחלו אבותינו ונביאינו.

במו ידינו אנו מתרחקים מן האימרה "שאלו שלום ירושלים ישליו, אוהבייך" כי הרי לא בהכרח נוכחות פיזית בירושלים הייתה חלום הדורות. מי שהתפלל באודסה ובקזבלנקה ובצנעה ובאלכסנדריה ובמוסקבה ובאמריקה לשוב לציון, לא התפלל רק למגע ידיו באבני העיר הקרירות ולא רק למימי הגיחון שבפכפוכם רצה לחזות. התפילה שנישאה תמיד ייחלה לחידושם של חיי הצדק והאמת והרחמים בציון. בזאת אנו נבחנים ובמבחן הזה אנו עלולים להיכשל וליפול .

בעוד בתי החולים בעיר הקודש קולטים את פצועי הפיגועים בחרדת קודש שלעולם אינה מבדילה בין דם לדם עומדים כאן, בבית הזה, יש מי שקורא להפרדה בין יולדות ערביות ויהודיות. בעוד חיילי צה"ל עומדים על משמר חומותיה של העיר, מחרפים נפשם על ביטחונה של עיר הנצח – עומדים חברים בבית הזה ומשמיצים את בכירי מפקדיו של צבא ההגנה לישראל וחייליו. בעוד יושבים שופטים בירושלים שופטים משפט צדק ומגנים על מוסר הנביאים, אותו מוסר שנקשר בעבותות לירושלים – עומדים חברי כנסת מן הבית הזה ומסיתים באלימות נגדם, משלחים בהם גדודים של המון מוסת, מכפיש ומאיים.

ירושלים לא תישאר יהודית, מוסרית, שלמה ובטוחה אם לא יקרה פה שינוי מדיני דרמטי אם לא נוביל בדחיפות, בלי שיהוי ובלי תירוצים מתירוצים שונים להסדר בין שני העמים. לפחות ננוע לשם. נייצר תקווה.  ראינו גם השנה כיצד גורמים חיצוניים משפיעים במישרין על המצב בירושלים. הדוגמא הבולטת הייתה  ההסדרים בהר הבית. בסופו של יום גילינו שוב, שלמרות שעבר יובל שנים לאיחוד ושחרור העיר עדיין הירדנים משפיעים ומלך מרוקו משפיע ומלך סעודיה מעורב וארצות הברית ומי לא. כי זו המציאות האמיתית שחייבת לחלחל לכולם, לכל אוהבי העיר. היא חשובה למיליארדי בני אדם ברחבי תבל".

יו״ר הכנסת יולי יואל אדלשטיין  אמר: ״כשם שירושלים מאוחדת ואיתנה, כשם שירושלים צריכה להישאר חזקה ויציבה – כך לטעמי ולטעם רבים צריך השלטון וצריכים נבחריו להיות מאוחדים ויציבים – למען המדינה והעם. יש בנו  הדוחים את רעיון האחיזה בירושלים על כל חלקיה ומרחביה.  הם רואים באיחוד העיר טעות ולא זכות ומימוש חזון הדורות. כדי לחדד את טענתם, הם מנופפים בטיעון השחוק, כי כשאמרנו "אם אשכחך ירושלים תשכח ימיני" לא התכווננו לשוּעפָאט או לג'אבל מוכאבר. זוהי טענה טועה ומטעה. כי כשנעים זמירות-ישראל, דוד המלך שישב בירושלים, כתב את שורות הגעגוע הללו לעיר הקודש, הוא לא הכיר גם לא את רחביה ולא את טלביה. הוא כתב פשוט על ירושלים

ירושלים ניצבת בפני אתגרים שלא הכירה מעולם. בתחומיה מתגוררים חילונים וחרדים, יהודים, מוסלמים ונוצרים, וכולם חוסים בצל ייחודה וקדושתה. בזה יופיה ובזה כוחה של ירושלים. אל ניתן לרואי השחורות ולמחרחרי המדון להציג את המארג הזה כבעייתי או הרסני. אדרבה: נראה בו מודל של שילוב ידיים  בין האוכלוסיוֹת, נראה בירושלים עיר מחברת, עיר של שלום.

שר ירושלים ומורשת זאב אלקין בנאומו במליאת הכנסת לכבוד ציון יום ירושלים: ״ירושלים המאוחדת היתה שנים בקונצנזוס הפוליטי. כולנו זוכרים את דברי המנהיג של השמאל , יצחק רבין, על ירושלים שלמה ומאוחדת, שלעולם לא תהיה נושא למיקוח. השאלה היא כמה היום עומדת מפלגת העבודה מאחורי דברים אלו.

לאחרונה נשבר לצערי הקונצנזוס הזה וירושלים המאוחדת הפכה למחלוקת ולוויכוח. אנחנו שומעים קולות שכדי לחזק את ירושלים צריך לחלק אותה, אך האמת היא שהציבור לא רוצה לראות את ירושלים מחולקת!

בשיחה שהיתה לי פעם עם חיים רמון בתקופת טרום אנאפוליס כשכבר אז הוביל לחלוקת ירושלים, שאלתי אותו ״מתי בפעם אחרונה היית בפסגת זאב? ״. ״אם תגיע לשם״, המשכתי ואמרתי, ״תראה שכדי להגיע לשם אתה גוזר עליה ועל נווה יעקב להיות נצרים של רצועת עזה״. חיים רמון ענה: ״מדינאי לא עוסק בפרטים הקטנים, יבואו המומחים ויפתרו זאת.״ התשובה הזו מלמדת יותר מכל עד כמה הזוי ואבסורדי להחזיר את ירושלים אחורה ולחלק אותה.

הרעיון הזוי לא רק בגלל טובתם של האזרחים היהודים שתיפגע אנושות, אלא גם בגלל שרוב הציבור הערבי במזרח ירושלים, על פי כל הסקרים האחרונים, לא רוצה להיות חלק ממדינה פלסטינית ומי שמדבר על חלוקה דוחף אותם לכיוון הזה בניגוד לרצונם.

אני קורא לכולכם לחזור לקונצנזוס ולהגיד שירושלים אינה נושא למיקוח. רק אם נחזיר את הקונצנזוס הרחב סביב אחדותה של העיר ירושלים ונציב קו אדום כפי שהיה במשך שנים, נוכל לעמוד איתן מול היוזמות הבינלאומיות השונות , הצרפתית, הסעודית, הערבית ועוד, שכולן מדברות על כך שזה מובן מאליו לחלק את ירושלים. צריך להגיד לעולם בקול רם:ירושלים המאוחדת לא תחולק בשנית ולא תהיה נושא למיקוח!״

השארת תגובה