מה הצבע שלך? • שרה פכטר ב'אמא מחליפה'

אמור לי מה הצבע שלך ואומר לך מי אתה

צבעים
צבעים
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

כששרון שאלה אותי איזה צבע אני אוהבת הייתי מופתעת, שאלתי את עצמי, אוקי, נכון אני אוהבת אדום וגם סגול, אז מה?

האדם תמיד מגיב לצבע, בין אם הוא מודע לזה ובין אם לא", מסבירה לי שרון גוטליב מנהלת הדרכה של אסתי לאודר בישראל, מאמנת ומרצה. שהעבודה שלה מתחברת גם להתמחות שלה בצבעים. "לצבעים יש השפעה על חיינו. כל צבע מקרין איכויות מסוימות ומשדר מסר לסביבה. צבע הוא תדר המשפיע עלינו פיזית מנטאלית ונפשית", היא מסבירה לי וצובעת לי את חוסר הידיעה בצבע חדש".

את התחום היא הכירה בארה"ב לאחר מכן עשתה השלמה של לימודי מפת צבע אינדיאני פרחי בך ואימון. כיום מעבר לעבודתה באסתי לאודר היא גם מרצה בתחום הצבעים ומעבירה את המסר של שימוש נכון בכוחו של הצבע.

זה מזכיר לי ניסוי שערכו באחד מבתי הכלאה. צבעו באדום במסגרת ניסוי את המסדרון מהכניסה לתאים. בהתחלה היתה לזה השפעה חיובית, אבל לאורך זמן הסוהרים ראו שאי השקט של האסירים הולך וגובר. בניסוי אחר, ביקשו מנבדקים להרהר בצבעים שונים. אצל אנשים שחשבו על אדום, נרשמה עוררות של מערכת העצבים ומהר מאד לחץ הדם עלה וגם קצב הנשימה השתבש.

עד המפגש עם שרון לא ייחסתי חשיבה לצבעים, מסתבר שמשחר ההיסטוריה השתמשו בצבע למטרות ריפוי. "בחירת הצבעים שלנו היא בכלל לא מקרית", מסבירה לי שרון. "התחלתי לחקור בתחום וללמוד על עולם הצבעים. וגיליתי שגם ביהדות מתייחסים לצבע ברצינות. צבע הוא תדר. שמשפיע עלינו מנטאלית פיזית נפשית … ופשוט נשאבתי עד שייצרתי סדנא והתחלתי לעבוד עם נשים".

אפשר לטפל באנשים דרך צבע? אני שואלת אותה, ומדמיינת כוס עם מים ורודים שכל השותה מהם הופך את המחשבות שלו לאופטימיות. ושרון לא נבהלת, היא רק מחייכת, ומסבירה:

נכון, דווקא בגלל שהצבעים מהווים מעין רקע קבוע למסגרת החיים שלנו, אנחנו לא תמיד מבחינים בהשפעה שלהם עלינו. מחקרים רבים שבדקו את השפעת הצבע על האדם, מגלים שההשפעה גדולה משנדמה, מה שהוביל אפילו לפיתוח שיטות שונות של טיפול ואבחון באמצעות צבע
והנה לכם טעימה קטנה על קצה המזלג. שרון גוטליב, מומחית לצבע ותדמית, מסבירה על משמעויות הצבעים וכיצד אנחנו יכולים להפיק מהם את התועלת המרבית בחיינו:

מה צבעים משדרים?

ניקח כדוגמא ארבעה צבעים:

אדום- צבע חזק, אסרטיבי, הוא מאוד בולט, מושך תשומת לב, תמרורי אזהרה הם אדומים, זה לא סתם. אז למה הוא מחבר? חומר, כסף, קרקע וכדומה. אני לא ממליצה לאנשים שהפנים שלהם אדומות, מלאות פיגמנטציה. עם אביזר אדום לא צריך שום דבר לידו. אם הלכתם על שיש אדום, מומלץ רק לבן שחור או אפור לידו. אדום מתאים למטבח שיכול להכיל אותו ולהתמודד איתו.

שחור- לא נחשב צבע בטבלת הצבעים אבל הוא הצבע הכי בטוח. לרובנו יש המון שחור בארון. למה אנחנו כל כך אוהבות שחור? טוב, כי זה מרזה, מצר, מצמצם, אשליה ממש פיזיקאלית. יוצר קונטרסט עם הפנים, זה צבע שתמיד עובד, לעבודה, מסיבה וכל דבר. אבל הוא לא צבעוני ושמח. יש משהו באנרגיה שלו שהוא חוסם וסגור, הוא לא Happy. מאוד קונפורמיסטי, לובשי מדים ועו"ד. לראיונות עבודה אני ממליצה לבוא עם כחול וסגול שמעיד על אינטליגנציה.

כחול – הוא צבע אלגנטי, אינטליגנטי, קר באנרגיה שלו. הוא מתאים כמעט לכולם, אין אישה שלא מתאים לה כחול. מאוד מרגיע ונעים, יש הרבה סוגים של כחול. התכול- צבע שקט אבל עדיין לא שחור שהוא מאוד שבלוני. מומלץ לראיון עבודה. הטורקיז מאוד יפה, אפשר להשתמש בו בבית, צבעי מים, בווילון, כרית, ציור, זה עושה אווירה טובה ובכלל טורקיז וכחולים משויכים להגנה.

ורוד – ורוד הוא צבע רך הוא החיבוק ויש בו משהו מאוד מלטף. כמו מרשמלו ורוד.

כתום – הוא צבע נהדר, צבע של אופטימיות, תקשורת, מאוד פאן וטוב לחדרי ילדים, אפשר להשתמש בו כאיפור וסומק, הוא צבע Happy. הצבעים הכתומים (גם במאכלים) טובים לחיזוק הכבד ומעולה כאנטי דיפרסיבי, מאד חם.

למה חשוב לנו לדעת להתאים צבעים?

מכיוון שבסופו של דבר לצבעים יש השפעה עלינו וגם מייצרים תגובה אצל אנשים מסביבנו. כשאני לובשת אדום אני ממגנטת אלי תגובות מסוימות ולכן חייבת להבין שלצבע יש כוח הרבה יותר ממה שאנחנו נותנים לו, לצבע יש השפעה גם פיזית וגם מנטאלית על האדם.

כשחולים מה כדאי ללבוש?

ירוק ולשים עציץ עם צמחים ירוקים כי ירוק אומר התחדשות, כוח רצון, רעננות, צמיחה, כי ירוק אומר לצאת מהמצב. זה צבע שהוא באנרגיות שלו מאוד טוב, הוא מרגיע, גם ירקות ירוקים לפני השינה מרגיעים. לבן זה נקי וקדוש ובעצם מכיל את כל הצבעים וגם טוב כשחולים.

השארת תגובה