יהלומן תובע את הבורסה במיליונים: בגללה נעקצתי

יהלומן לשעבר דתי תובע 3.6 מיליון ש"ח מבורסת היהלומים, וטוען כי בגללה קרסו עסקיו ונהרס שמו הטוב • לטענתו, הבורסה נתנה אישור כניסה לצעיר חסידי מאשדוד, למרות שידעה על עברו הפלילי ואותו צעיר עקץ אותו במאות אלפי שקלים

יהלום
יהלום

היהלומן לשעבר, מאיר יעקובוב, תובע 3.6 מיליון ₪ מהבורסה הישראלית ליהלומים, אשר לטענתו אחראית לקריסתו והתמוטטות עסקיו בשל מחדלים חמורים בנוהלי כניסה ומתן תגים למתחזה ש"עקץ" אותו ומספר יהלומנים נוספים. לטענת יעקובוב, המיוצג על ידי עו"ד עזרא גולדמן, "למרות שהנהלת הבורסה ידעה על עברו, נוכלותו ומעשיו של הנוכל, התירה לו להיכנס לאולם הבורסה באופן חופשי, ובכך נתנה יד לפשעיו שבוצעו בתוך מתחם הבורסה."

הנוכל, לטענת יעקובוב הוא נחשון נחשונוב, בן 35 המשתייך לאחת החסידויות באשדוד, המוכר בקהילה גם כתורם גדול. לטענת עו"ד גולדמן, אילו הנהלת הבורסה היתה עושה מלאכתה נאמנה ולא מתרשלת, ניתן היה בקלות רבה לגלות, בין היתר, כי כנגד נחשונוב הוצא צו עיכוב יציאה מן הארץ בגין תרמית וגניבה, ובשל כך היתה מונעת את כניסתו למתחם, תוך הטעיית יהלומנים חברי הבורסה.

לתופעת הנוכלים המסתובבים באולמות המסחר התייחס לא מכבר אף נשיא הבורסה, יורם דבש. בהודעה לחברים בדצמבר 2015 כתב: "שוב ושוב אנו שומעים על אדם שקנה ביום חמישי סחורות ובשישי הודיע על פשיטת רגל. אלו לא סוחרים, אלו גנבים." הוא התחייב להקים ועדה שתבחן קריטריונים ברורים למתן תגי כניסה לאולמות המסחר על מנת להתמודד עם תופעת הנוכלים. אלא שעבור יעקובוב זה כבר היה מאוחר מידי.

יעקובוב, יהלומן בעל ותק של עשרות שנים, הוא אחד מקורבנותיו של נחשונוב. מאחר והיה משוכנע, כי הבורסה ביצעה את כל הבדיקות הנחוצות לצורך קבלת נחשונוב לבורסה וכי אין לו עבר פלילי ואין הוא מהווה סיכון עסקי, הוא מסר לו בחודש ספטמבר 2013 יהלומים בשווי של יותר מחצי מיליון דולר בקונסיגנציה לשם מכירתם בחו"ל. נחשונוב נעלם עם היהלומים ולא החזיר אותם את כסף בתמורתם.

באירוע אחר העביר יעקובוב לנחשונוב סכום של כ-850 אלף ₪ אשר לימים התברר, כי נועדו למימון ביטול צו יציאתו מהארץ שהוצא נגדו בגין מעשי מרמה ותרמית. גם סכום זה לא הוחזר.

עוד קודם לכן, בחודש יוני 2013 פנה נחשונוב אליו, ביחד עם שותפים נוספים, והציע לו ליטול חלק בעסקה שעיקרה מסחר ביהלום צבעוני שלטענת נחשונוב שוויו מעל מיליון דולר. שותפיו של נחשונוב ביקשו מיעקובוב למסור להם שני שקים על סך 300 אלף דולר כדי להוות ערבון עבור האבן. כאשר התברר כי האבן מזויפת, נחשונוב נעלם , ויעקובוב הודיע לשותפיו, כי לא יפרע את השקים.
למרות שלא בוצעה עסקה תבעו השניים את יעקובוב לבוררות בבית הדין הפנימי בבורסה.

לטענת עו"ד גולדמן, שיקולים זרים ואינטרסים אישיים של חברי הנהלת הבורסה וגורמים במחלקה המשפטית חברו לפעול נגדו ולטובת חברים אחרים, תוך התעלמות מהמידע שהיה בידיהם ותוך התעמרות והתרשלות חמורה כלפי יעקובוב.

בסיבוב הראשון בבוררות יעקובוב הפסיד ובשנייה התהפכה הקערה, אלא שבינתיים חלפו חודשים בהם הוא הורחק מאולמות המסחר בבורסה וכאשר חזר, בשל הפגיעה בשמו הטוב איש לא היה מוכן לעשות אתו עסקה, לא לתת לו אשראי ולא יהלומים לייצור. בעקבות כך הוא נאלץ לעזוב את הענף שהיווה את מטה לחמו ופרנסתו במשך עשרות שנים. יעקובוב מעריך את נזקיו בכ-6 מיליון שקל, אך לצורכי אגרה הועמדה התביעה על 3.6 מיליון שקל.

התביעה הוגשה בחודש שעבר בית המשפט המחוזי בתל-אביב. טרם התקבל כתב הגנה.

השארת תגובה