כל מה שצריך לדעת אודות השתלות שיניים

השתלת שיניים
השתלת שיניים

השתלת שיניים ניתן לבצע כיום במטופלים בני גילאים שונים, בהם גם כאלה שבעבר נחשבו למי שאינם מתאימים לטיפולי השתלה. בארץ, כך מסתבר, נחשבים טיפולי ההשתלה לנפוצים מאוד, אף יותר מכפי שהדבר מתקיים במרבית מדינות העולם. מצב זה נוצר הן בשל דרישה ציבורית והן מן הטעם שרפואת השיניים נחשבת למתקדמת ורבים הם הרופאים שרכשו מיומנות בשיטות ההשתלה החדישות.

פתרון תפקודי ואסתטי

שני דברים מהותיים שכדאי לדעת אודות השתלות שיניים נוגעים הן להיבט התפקודי והן להיבט האסתטי. השתלות שיניים הן לא רק פתרון שנועד להעניק למטופלים חיוך יפה ומראה צעיר ובריא יותר. להשתלה יש גם אלמנט תפקודי מדרגה ראשונה, שכן התוצאות כוללות כושר לעיסה משופר, יציבות מבנית רבה יותר ומניעת פגיעה בשיניים סמוכות. התקנה של גשר, למשל, או של שן תותבת פחות יציבה יובילו כמעט בהכרח להיחלשות של שיניים סמוכות או לפגיעה בשיניים בריאות בשל הצורך בשיוף. במקרה של שן מושתלת, המראה טבעי ותפקודי הלעיסה והדיבור אינם שונים כמעט מאלה של אדם בעל סט מלא של שיניים טבעיות.

סיכויי הצלחה משופרים

עניין נוסף שכדאי מאוד לדעת בעניין השתלות השיניים נוגע לסיכויי ההצלחה. מחקרים ונתונים שנאספו לאורך השנים מגלים שהרוב המוחלט של טיפולים מסוג זה מסתיים כיום בהצלחה. הרבה מעבר לתשעים וחמישה אחוזי הצלחה הם תוצאה של בדיקות מקדימות מדוקדקות ביחד עם סוגי שתלים חדישים, שלא היו כמותם בעבר.

מומחה אמתי להשתלות יסנן מלכתחילה את אלה שיכולים לעבור השתלת שיניים בהצלחה נמוכה. במקביל, קיומן של פרוצדורות כמו הרמת סינוס וכן שתלים רחבים במיוחד עם עמידות מצוינת – מאפשר קליטה טובה של השתלים גם לבעלי עצם לסת פחות עבה.

קליטה טובה, ללא דחיה

כיום, השימוש בשתלים מתקדמים מונע באופן כמעט מוחלט תופעה של דחיית השתל. השתלים עשויים לרוב ממתכות נקיות, עמידות, כאלה שנקלטות היטב בעצם הלסת ולמעשה מתאחדות עמה תוך כדי תהליך הריפוי. אם בכל זאת התגלתה איזו בעיה, כמעט תמיד ניתן להתגבר עליה באמצעות טיפול מתקן ומשקם.

מגוון סוגי טיפולים

הדבר האחרון שראוי לספר אודות טיפולי השתלת שיניים הוא שניתן לבחור בין סוגים שונים של טיפולים. ישנם רופאים המציעים למשל טיפולי השתלה שמבוצעים ביום אחד. אחרים מציעים אפשרות להשתלת שיניים מרובות על בסיס ארבעה שתלים בלבד, יש אפשרות לשתלי חרסינה ויש גם אפשרות לטיפול בשני שלבים – הראשון הוא ניתוח הכנסת שתל והשני הוא שלב התאמת השן המלאכותית, הכתר.

השארת תגובה