משבר בקואליציה? כחלון לליברמן: "לא מחוייבים להסכם"

שעות ספורות אחרי חתימת ההסכם עם 'ישראל ביתנו' מבהירים בסיעת כולנו "הסעיף שמאפשר פגיעה בבית המשפט העליון לא מחייב אותנו" • קודם לכן הבהירו 'בבית היהודי': "כל עוד ונתניהו מתנגד לשינויים בקבינט נצביע נגד הרחבת הממשלה"

משה כחלון. צילום: הכנסת
משה כחלון. צילום: הכנסת
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

שעות ספורות בלבד אחרי חתימת ההסכם הקואליציוני בין הליכוד לליברמן מתברר כי בקואליציה לא כולם שלמים עם ההסכם כך למשל השותף הבכיר בקואליציה שר האוצר ויושב ראש מפלגת כולנו השר משה כחלון.

זעמו של כחלון מופנה בעיקר בגלל הסעיף הבעייתי מבחינתו של כחלון ואשר מדבר על חקיקה שתגביל את כוחו של בית המשפט העליון וכחלון שמציג את עצמו כשומר שלטון החוק בממשלה לא יכול להרשות לעצמו להיות שותף להסכם שכזה

על פי ההסכם הממשלה כולה תפעל לחוקק חוקים שתגביל את שלטונו של בית המשפט העליון שמתערב בחקיקת הכנסת ולא פעם מבטל חוקים כך למשל אם ירצה בית המשפט העליון לבטל חוקים שחוקקה הכנסת הדבר יצטרך להתבצע באמצעות הרכב מיוחד של 15 שופטים ובאמצעות רוב של 8 שופטים מתוך חמישה עשר.

בעקבות פרסום ההסכם מיהרו בסיעת כולנו להודיע כי אינם מחוייבים להסכם. תחילה יצאה הודעה בשם סיעת כולנו ולאחר מכן הגיעה התבטאות מפורשת של כחלון בעניין "ההסכם הקואליציוני בין ישראל ביתנו לליכוד ובו סעיף על הגבלת בג״צ חל עליהם בלבד.
לסיעת ׳כולנו׳ עמדה ברורה בנוגע להגנה על ביהמ״ש העליון המעוגנת בהסכמים קואליציוניים. אנו לא נשתף פעולה עם הניסיון לגנוב סעיף שתכליתו החלשת בית המשפט" נכתב בהודעה הרשמית של הסיעה. שר האוצר משה כחלון אף מיהר להבהיר את הדברים בחשבון הטוויטר שלו שם כתב: "הבנתי שגם בהסכם הקואליציוני של ישראל ביתנו יש סעיף שמבקש להגביל את בית המשפט העליון. בשביל לא להשאיר אתכם במתח אני אומר לכם מעכשיו – לא יהיה" דברי כחלון.

מדובר למעשה במלחמה פנימית שנייה בתוך הקואליציה בעקבות ההסכמים עם ליברמן זאת לאחר שהבוקר הבהירו בלשכתו של יו"ר הבית היהודי השר נפתלי בנט כי יצביעו נגד הרחבת הממשלה. הודעת אנשי בנט מגיעה על רקע דרישתו לשנות את הרכב הקבינט כך שחברי הקבינט יהיו מעורבים יותר. "התעקשות ראש הממשלה על המשך מידור חברי הקבינט הבטחוני היא תמוהה" אמרו בלשכת בנט והוסיפו "לא דרשנו ג'ובים ולא דרשנו תקציבים דרשנו להציל חיי אדם" בבית היהודי אף הגדירו את דרישתם זו כדרישה שנכתבה בדם "ההתעקשות מוזרה פי כמה וכמה לאור לקחי צוק איתן שקובעים שבשל מידור זה מלחמה של שבוע, התארכה ל51 ימים, עם כל המחירים. זוהי דרישה שנכתבה בדם ולא נרד ממנה" אמרו.

כזכור לפני כיומיים סיעת הבית היהודי בעת ישיבתה השבועית אישרה פה אחד את הצעת יו״ר המפלגה בנט להתנות את ההסכמה לשינויים בהרכב הממשלה בתיקון ליקויי הקבינט בצוק איתן דבר שנתניהו מתנגד לו גם כעת.

השארת תגובה