נתניהו "עוד לא אבדה התקווה לצירוף המחנ"צ"

ראש הממשלה נתניהו אמר הבוקר כי "לא אבדה התקווה מהצטרפות המחנה הציוני" ולכן ישאיר בידיו את תיק החוץ • הערכה: נאמר בכדי למנוע קרב בין כץ וארדן • מנגד הרצוג מבהיר: "בחרנו להיאבק בנתניהו" • לוין: "המו"מ עם ישראל ביתנו יסתיים היום או מחר"

הרצוג ונתניהו
הרצוג ונתניהו

בדרך להרחבת הקואליציה: למרות ההצטרפות הצפויה של ישראל ביתנו לשלחן הממשלה וקריסת המגעים עם המחנה הציוני, ראש הממשלה בנימין נתניהו, לא מתייאש.

בפתח ישיבת שרי הליכוד אמר נתניהו "כי עוד לא אבדה התקווה לצירוף המחנה הציוני". לדבריו, תיק החוץ ושאר התיקים שברשותו יישארו בידיו לפחות עד אחרי צירוף "ישראל ביתנו", בשביל המחנה הציוני.

ראש הממשלה לא התייחס לפרישת שר הביטחון יעלון מהכנסת, אלא התמקד בהרחבת הממשלה: "מלכתחילה כשהקמנו את הממשלה, אמרתי שהכוונה היא להרחיב אותה. 61 זה יותר טוב מ-59, אבל ממשלה רחבה טובה יותר למדינת ישראל וקואליציה רחבה תעזור לנו להתמודד עם אתגרים רחבים ולנצל הזדמנויות. ממשלה רחבה תמשיך לחתור לתהליך מדיני עם הפלסטינים תוך הסתייעות מגורמים באזור".

לעומת זאת במחנה הציוני סותמים את הגולל על המגעים הקואליציוניים. יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג צייץ הבוקר בחשבון הטוויטר שלו: "ברגע האמת כל אחד עשה את הבחירה שלו. נתניהו בחר בליברמן-בנט ואנחנו בחרנו להיאבק בו".

גם ח"כ איתן כבל אומר הבוקר: "אין שום סיכוי שניכנס. המסך ירד. הדד-ליין עבר ועכשיו אני מקווה שנחזור להיות אופוזיציה לוחמת ובועטת עבור הציבור ששלח אותנו".

גורמים במערכת הפוליטית מעריכים כי נתניהו מבין שאחרי הצטרפות ליברמן לממשלה, הסיכוי להצטרפות הרצוג אפסי, אך לטענתם, דבריו של נתניהו נועדו בכדי שיוכל לשמור את תיק החוץ בידיו ולא יצטרך להכריע במחלוקת בין בכירי הליכוד.

כזכור, תיק החוץ היה מיועד למשה בוגי יעלון במקום תיק הביטחון, אך לאחר פרישתו החל קרב בליכוד על התיק, כשהמובילים הם השרים גלעד ארדן וישראל כץ, המחזיקים בהבטחה מנתניהו, בנוסף גם השר יובל שטייניץ רואה עצמו כמועמד לתפקיד.

בתוך כך,  השר יריב לוין עדכן הבוקר את שרי הליכוד, כי המשא ומתן עם ישראל ביתנו על כניסתה לממשלה נכנס לישורת האחרונה. "הנושא העיקרי שנותר לסכם הוא נושא ההסדרים החדשים בנושא הפנסיוני, זה דבר מאוד מורכב שמצריך הגדרות מקצועיות ומדויקות של האופן שבו זה יתבצע. צוותים שלנו, של ישראל ביתנו ושל משרד האוצר עוסקים בזה. הם ימשיכו לעסוק בזה היום, ואני מקווה שנסיים את העניין היום או לכל המאוחר מחר".