נשיא מצרים קרא לשלום; נתניהו והרצוג בירכו

על רקע דיבורים סביב הקמת ממשלת אחדות: נשיא מצריים א-סיסי קרא נשיא מצרים לישראל לקדם את המשא ומתן עם הפלסטינים נתניהו והרצוג בירכו • בעוד ב'מחנה הציוני' מברכים ח"כ סבטלובה מ'התנועה' של לבני בוחרת לתקוף את נתניהו

נשיא מצריים א-סיסי
נשיא מצריים א-סיסי

בהודעה מיוחדת שהוציא היום נשיא מצריים עבד אל-פתאח א-סיסי קרא נשיא מצרים לישראל לקדם את המשא ומתן עם הפלסטינים: "שלום שכזה ישנה את פני האזור. רק לפני כמה ימים ציין צד אחד את יום העצמאות שלו בעוד האחר את הנכבה. אנו קוראים לשני הצדדים לאמץ את ההזדמנות שיש כעת לעשות שלום ומצרים מוכנה להיות חלק ממאמץ זה. זה הזמן, לעשות שלום בין ישראל לפלסטינים ממש כשם שישראל ומצרים עשו. אני פונה להנהגה בישראל, מנהיגי המפלגות ולעם – לנצל את ההזדמנות שיש לשלום. אנו מבינים את הצורך בביטחון וגם את התסכול שיש בישראל".

הודעתו של א-סיסי מתקבלת באהדה בסביבת ראש הממשלה שמוציא הודעה המברכת על דברי הנשיא המצרי. ״אני מברך על דבריו של נשיא מצרים א- סיסי ועל נכונותו להשקיע כל מאמץ כדי לקדם עתיד של שלום וביטחון בינינו לבין הפלסטינים ועמי האיזור. ישראל נכונה להשתתף עם מצרים ועם מדינות ערב האחרות בקידום התהליך המדיני והיציבות באיזור. אני מעריך את פועלו של הנשיא א-סיסי ושואב עידוד מהמנהיגות שהוא מגלה גם בעניין חשוב זה״.

גם מי שכרגע עומד בראשות האופוזיציה אך עושה קולות של אחדות, יו"ר המחנה הציוני יצחק הרצוג הגיב ואמר כי הוא "מברך על הודעת נשיא מצרים סיסי. זו הודעה דרמטית שמשקפת אפשרות לתהליך היסטורי, שבו העולם הערבי המתון מצפה להושטת יד ישראלית אמיצה, חזקה, ומפוכחת. חובתנו לבחון זאת ברצינות אחרת נמצא עצמנו עושים זאת אחרי מסע ההלוויות הבא. חשוב מאד להקשיב לדברי הנשיא המצרי ולבחון את ההזדמנות שבדבריו ברצינות ואחריות".

חבר הכנסת חיליק בר, מזכ"ל מפלגת העבודה ויו״ר שדולת הכנסת לפתרון הסכסוך הישראלי-ערבי: בירך אף הוא ואמר "זו הודעה בעלת חשיבות רבה המזמנת אפשרות לחידוש התהליך המדיני בגיבוי העולם הערבי, אשר מוכן להתערב ומצפה להושטת ידה של ישראל. אני קורא לנתניהו ולממשלת ישראל להתייחס להודעה זו בכל הרצינות ולהקשיב לדברי הנשיא המצרי כמו גם לנצל את הזמנתו החשובה".

ח״כ קסניה סבטלובה (המחנ"צ-התנועה) הגיבה אף היא על דבריו של נשיא מצריים ובניגוד לחבריה ממפלגת המחנ"צ הנמנים על חברי 'העבודה' תקפה סבטלובה את נתניהו ״אין זו הפעם הראשונה שנשיא מצריים משמיע מסרים חשובים מאוד כפי שהשמיע היום א-סיסי. אך חבל שאותם המסרים, כמו מסריו של מלך סעודיה מ-2002, כשדיבר על יוזמת השלום הערבית, נופלים על אזניים ערלות״ סבטלובה הוסיפה: ״ממשלתו של נתניהו נאחזת בסטטוס קוו דמיוני במזרח תיכון דינמי ומשתנה. הסרבנות הסידרתית של ראש הממשלה ושות׳ כלפי יוזמות של ידידנו בעולם המערבי וגם הערבי, עולה לנו ביוקר״.

השארת תגובה