משבר? ראש הממשלה זימן את שר הביטחון לשיחת הבהרה

המשבר מחריף? ראש הממשלה בנימין נתניהו זימן את שר הבטחון יעלון לשיחת הבהרה על רקע התבטאותו הערב בפרשת נאום סגן הרמטכ"ל • מקורבי נתניהו: הנושא נסגר בשבוע שעבר, לא ברור מדוע שר הבטחון פתח את הנושא מחדש"

ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון יעלון (צילום: עמוס בן גרשום לעמ)
ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון יעלון (צילום: עמוס בן גרשום לעמ)

ראש הממשלה בנימין נתניהו זימן למחר את שר הבטחון יעלון לשיחת הבהרה זאת על רקע התבטאותו של יעלון הערב בפרשת נאום סגן הרמטכ"ל האלוף יאיר גולן

שר הביטחון משה יעלון נשא הערב נאום במהלך טקס קבלת הפנים ליום העצמאות בקריה בתל אביב. בין היתר, התייחס יעלון למאורעות האחרונים בצה"ל, ובהם סערת נאומו של סגן הרמטכ"ל אלוף יאיר גולן "גם הערב אני שב ודורש מכם ומפקודיכם: המשיכו לומר את אשר על ליבכם. עשו זאת גם אם הדברים אינם חלק מהזרם המרכזי, ואף אם הם חולקים על רעיונות ועמדות שהפיקוד הבכיר או הדרג המדיני אימצו", קרא יעלון, ורמז בכך על נאומו של האלוף גולן בו התבטא כי הוא "מזהה תהליכים בישראל שמזכירים את גרמניה של שנות ה-30" וספג על כך ביקורת קשה, גם מראש הממשלה בנימין נתניהו.

"אל תחששו, אל תהססו, אל תירתעו", המשיך יעלון. "הוסיפו להיות אמיצים לא רק בשדה הקרב, אלא גם סביב שולחן הדיונים. צבא טוב הוא צבא שמפקדיו, זוטרים כבכירים, חשים בטוחים ביכולתם לומר את דעתם בכל עת, בידיעה שלא ייפגעו".

מיד עם תום נאומו של שר הביטחון פרסמה לשכתו של נתניהו הודעה בו היא מסתייגת מנאומו של יעלון "ראש הממשלה בנימין נתניהו נותן גיבוי מלא לצה"ל, מפקדיו וחייליו. ראש הממשלה איתן בדעתו שהשוואה לגרמניה הנאצית היתה אמירה לא ראויה, בעיתוי לא ראוי וגרמה לישראל נזק בזירה הבינלאומית. מפקדי צה"ל אומרים את דעתם בחופשיות, בפורומים הרלוונטים ובנושאים שתחת אחריותם. צה"ל הוא צבא העם וצריך לשמור אותו מחוץ למחלוקות פוליטיות".

אלא שכנראה שנתניהו לא מסתפק בכך וזימן למחר את שר הביטחון יעלון לשיחת הבהרה. על פי הדיווח של הפרשן הפוליטי יואב קרקובסקי מקורביו של נתניהו מביעים זעם על דברי יעלון זאת לאחר שבערב יום העצמאות במהלך טקס הרמת כוסית לחברי פורום המטכ"ל הבהיר נתניהו כי "הנושא מאחורינו" אולם מתברר כי יעלון לא עומד בסיכום זה "חשבנו שהנושא נסגר בשבוע שעבר, לא ברור מדוע החליט שר הבטחון לפתוח את הנושא מחדש בנאומו בקרייה" אמרו והוסיפו כי הדברים מנוגדים לחוק וכי לחיילים קצינים ומפקדים אסור להתבטא ולהביע את דעתם בנושאים שונים, בהם נושאים פוליטיים.

השארת תגובה