מתח בצמרת: ראש הממשלה נתניהו נגד יעלון

שר הביטחון יעלון התייחס היום במהלך נאומו לפרשיית דברי סגן הרמטכ"ל שהשווה את ישראל לגרמניה: "המשיכו לומר את אשר על ליבכם גם נגד הדרג המדיני" • לשכת נתניהו מיהרה להתנער מדברי יעלון: "נגרם לישראל נזק בזירה הבינלאומית"

נתניהו ויעלון במסיבת עיתונאים. צילום ארכיון: חיים צח, לע"מ
נתניהו ויעלון במסיבת עיתונאים. צילום ארכיון: חיים צח, לע"מ

שוב עימות שקט בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לשר הביטחון משה בוגי יעלון זאת על רקע תמיכתו של יעלון בדבריו של סגן הרמטכ"ל האלוף יאיר גולן שהשווה בין ישראל לגרמניה הנאצית זאת במהלך נאומו ב'יד יצחק' בטקס זכראון ליום השואה.

שר הביטחון משה יעלון נשא הערב נאום במהלך טקס קבלת הפנים ליום העצמאות בקריה בתל אביב. בין היתר, התייחס יעלון למאורעות האחרונים בצה"ל, ובהם סערת נאומו של סגן הרמטכ"ל אלוף יאיר גולן ופרשת הירי במחבל הפצוע בידי החייל אלאור אזריה. יעלון הוסיף לגבות את חופש הביטוי עבור מפקדי צה"ל והתייחס לטוהר הנשק כערך עליון עבור החיילים.

"גם הערב אני שב ודורש מכם ומפקודיכם: המשיכו לומר את אשר על ליבכם. עשו זאת גם אם הדברים אינם חלק מהזרם המרכזי, ואף אם הם חולקים על רעיונות ועמדות שהפיקוד הבכיר או הדרג המדיני אימצו", קרא יעלון, ורמז בכך על נאומו של האלוף גולן בו התבטא כי הוא "מזהה תהליכים בישראל שמזכירים את גרמניה של שנות ה-30" וספג על כך ביקורת קשה, גם מראש הממשלה בנימין נתניהו.

"אל תחששו, אל תהססו, אל תירתעו", המשיך יעלון. "הוסיפו להיות אמיצים לא רק בשדה הקרב, אלא גם סביב שולחן הדיונים. צבא טוב הוא צבא שמפקדיו, זוטרים כבכירים, חשים בטוחים ביכולתם לומר את דעתם בכל עת, בידיעה שלא ייפגעו".

בהתייחסו לערכי טוהר הנשק שעלו לדיון בעקבות פרשת הירי במחבל המנוטרל בחברון על ידי החייל אלאור אזריה, אמר יעלון: "ערכי צה"ל מלווים אותנו מאז הקמתו, והתעצבו במהלך השנים. המוסר, טוהר הנשק, יכולתנו לחקור ולתחקר ולהודות בטעויות – הם בראש ובראשונה הבסיס לחשיבות השמירה על צבא איכותי ובריא, על חיילים ומפקדים המכירים בדרך ומאמינים בצדקתה ועל זכותנו המלאה, הן כלפי עצמנו והן כלפי העולם, להיאבק בדורשי רעתנו".

יעלון הוסיף ואמר "מדובר במאבק במיעוט קיצוני הפועל בשטח וברשתות החברתיות. חלקו הסתנן גם לזרם המרכזי בחברה, בכסות ובמסווה, והוא מנסה להשפיע על דמותו ועל ערכיו של צה"ל. זהו מאבק משמעותי מאין כמותו, אולי החיוני והחשוב ביותר מזה שנים ארוכות. לא רק על דמותו של צה"ל, אלא גם על דמותה של החברה הישראלית. אין זה עניין של ימין או שמאל, שכן הרוב השפוי בחברה הישראלית, מכל צדי הקשת הפוליטית, חותר לשמור על צה"ל ערכי, ועל חייליו ומפקדיו מוסריים ואנושיים. הם אכן כאלו, ואם יש חריגות – אנו יודעים לטפל בהן בנחישות, ולא לאפשר יד קלה על ההדק, התלהמות ונקמנות או אבדן עשתונות".

השר יעלון הבהיר כי אמנם צה"ל יגבה את מי ששוגה בתום לב, אך "לא נהיה סובלניים כלפי מי שחורג מסמכות ופועל בניגוד לחוק ולערכים" יעלון סיפר כי במפגשיו הרבים עם חיילים וחיילות הוא נפעם לראות "אחריות ובגרות, של מי שמבינים את חשיבות המשימה ומודעים לגודלה. יש להם שאלות, ותפקידם של המפקדים הוא לענות עליהן. להתוות להם דרך, מהוראות פתיחה באש, עבור בהכנתם לאתגרים הניצבים בפניהם ועד לקביעת נורמות ערכיות ברורות. בכל אלו יטפלו המפקדים, ולא אף גורם אינטרסנטי אחר".

מיד עם תום נאומו של שר הביטחון פרסמה לשכתו של נתניהו הודעה בו היא מסתייגת מנאומו של יעלון "ראש הממשלה בנימין נתניהו נותן גיבוי מלא לצה"ל, מפקדיו וחייליו. ראש הממשלה איתן בדעתו שהשוואה לגרמניה הנאצית היתה אמירה לא ראויה, בעיתוי לא ראוי וגרמה לישראל נזק בזירה הבינלאומית. מפקדי צה"ל אומרים את דעתם בחופשיות, בפורומים הרלוונטים ובנושאים שתחת אחריותם. צה"ל הוא צבא העם וצריך לשמור אותו מחוץ למחלוקות פוליטיות".

השארת תגובה