אין ממשלת אחדות • הרצוג: "השמועות היו מוקדמות"

הרצוג מתייחס לראשונה לדיבורים על הקמת ממשלת אחדות: "אם תהיה הצעה ראויה נשקול אותה ברצינות" ומציב תנאים לא ברורים • יחימוביץ שוברת שתיקה: הצעה שהיה צריך לדחות אותה בבוז כבר מזמן • אראל מרגלית שיגר מכתב לנתניהו

יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג
יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג

על רקע הדיבורים בדבר הקמת ממשלת האחדות והשמועות על כשלון המשא ומתן בין הליכוד למחנה הציוני על רקע פערים משמעותיים בין הליכוד למחנה הציוני יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג התייחס הערב לראשונה בנוגע למגעים לכניסה לממשלה.

בפוסט שפרסם הערב בעמוד הפייסבוק שלו הבהיר הרצוג: "לא מעניין אותי לשבת בממשלה בלי להחזיק את ההגה, אני לא ועדת קישוט".

"השמועות על פריצת דרך היו מוקדמות. עד לרגע זה לא הונחה בפנינו הצעה הולמת – אם תהיה הצעה ראויה נשקול אותה ברצינות" כותב הרצוג ומוסיף: "אם אקבל את המנדט לעצור את מסע ההלוויות הבא ולבלום את סכנת החרם הבינלאומי, להחזיר את ארצות הברית ואירופה להיות בנות ברית, לפתוח משא ומתן עם מדינות האזור ולהיפרד מהפלסטינים לשתי מדינות כדי לעצור את מסע הטרור המתמיד – אז אדע שהידיים שלי מחזיקות בהגה" הרצוג ממשיך בדרישות הלא ברורות שלו "אם אקבל מנדט להוריד את יוקר המחיה, להגן על הציבור במתווה הגז, לשמור על בית המשפט העליון, לבעוט לכל הרוחות את החקיקה הגזענית המתועבת– כשזה יקרה אדע שהידיים שלי מחזיקות בהגה"

הרצוג מוסיף וכותב "אני מודאג ומוטרד מהיקף השנאה ברחובות, האלימות, הגזענות וההסתה נגד אישי ציבור, קציני צבא ושופטים. יש לכולנו אחריות להפחית את השנאה ברחובות ולחזק את הפיוס הפנימי. עד לרגע זה וכפי שנאמר כל הזמן – לא הונחה הצעה שתואמת את הקווים האדומים שלי"

ובעקבות האישור על קיום וכשלון המשא ומתן במחנה הציוני שוברים שתיקה. מי שנחשבת מועמדת אפשרית לראשות העבודה והייתה מועמדת לקבלת תיק משמעותי עם כניסת המחנה הציוני לממשלה חברת הכנסת שלי יחימוביץ הוציאה הודעה לאחר תקופה בה היא שתקה ופרסמה גינוי למשא ומתן המדובר. "זו הצעה שהיה צריך לדחות אותה בבוז כבר מזמן. לצערי זה לא קרה" יחימוביץ ממשיכה בדבריה ונוטלת לעצמה את כתר כשלון המשא ומתן "בשיחות פנימיות הבעתי את עמדתי במלים חדות וחריפות פי כמה ממה שאני כותבת כאן, ובפועל אני פשוט מונעת את השגיאה הזאת. לא מדובר על ממשלת אחדות. מדובר על ממשלת ימין לכל דבר, כשמפלגת העבודה זוחלת אליה בלא תנאי כדי לקבל תיקים וכיבודים. כלום אחד גדול ומהדהד שכל כולו נתפר כדי שלא להרגיז את המפלגה הימנית ביותר בכנסת – הבית היהודי" אמרה.

יצויין כי עוד קודם להודעתו של הרצוג על כשלון המשא ומתן והודעת הגינוי של יחימוביץ חבר הכנסת אראל מרגלית המציב את עצמו לאחרונה יותר ויותר כאלטרנטיבה להרצוג שיגר מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו בו הוא מודיע לו "אין בכוונתי להצטרף לממשלתך בעת משא ומתן אין להחשיב את האצבע שלי כקול אפשרי לקואליציה אלא כקול אופוזיציוני נוקב ובטוח" אראל מוסיף וכותב כי הוא מודע שעלול לשלם על כך מחיר כבד בסיעתו אולם זו היא החלטתו.

השארת תגובה