הציונים דתיים מאושרים: "החרדים נכשלו בוועדה"

בתום שעות של דיונים נבחר הדיין הרב אליעזר איגרא לתפקיד חבר בית הדין הרבני הגדול • גורם בציונות הדתית: "החרדים נכשלו" • הערכות: הרב לאו הצביע נגד עמדת הראשל"צ כתגובה למינוי מנכ"ל הרבנות • מפת הקולות המלאה

הוועדה למינוי דיינים בכינוסה הקודם
הוועדה למינוי דיינים בכינוסה הקודם
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

בתום שש וחצי שעות של דיונים הסתיימה ישיבת הוועדה למינוי דיינים שהתכנסה במשרדו של שר התשתיות יובל שטייניץ המכהן כיו"ר הוועדה.

הדיונים בוועדה שהתכנסה בהוראת בג"ץ לאחר שהציב אולטימטום – כי אם לא ימונה דיין לבית הדין יושבת בית הדין – נמשכו זמן רב ובסיומם מונה דיין אחד בלבד שהגיע דווקא משורות הציונות הדתית מדובר בדיין הרב אליעזר איגרא.

לשלב הסופי לקראת הבחירה לבית הדין הגדול הגיעו 22 מועמדים כשבסופו של דבר התקיימה הצבעה ובסופה נבחר כאמור הרב איגרא לדיין. מי שכמעט ונבחרו אף הם לתפקיד דיין בבית הדין הגדול היו הרב יאיר בן מנחם שזכה בחמישה קולות כמוהו היה גם הרב לביא שהתפרסם בשל פסק הדין השנוי במחלוקת בו התיר לנישואין אשת איש שבעלה מוגדר במשך מספר שנים כצמח ואילו הדיין הרב היישריק זכה בארבעה קולות בלבד.

קודם לכן במערכת הפוליטית היו שמועות שדיברו על משבר קואליציוני שהגיע מכיוון יהדות התורה זאת לאחר שרוב החברים בוועדה דרשו למנות מועמדים השנויים במחלוקת בהם הרב בס והרב ברונר לתפקיד דיין בבית הדין המחוזי ואילו נציגי החרדים בוועדה התנגדו למינוי זאת בעקבות השתייכותם והזדהותם של השניים עם ארגון הרבנים הדתי 'צוהר' אך בסופו של דבר הדיון סביב מינוי השניים לא עלה לדיון ויידחה לישיבה הבאה של הוועדה.

בציונות הדתית מתגאים בבחירתו של הרב איגרא כדיין הראשון חובש הכיפה הסרוגה שיכהן בבית הדין הרבני אך לא פחות מכך שמחים גם בכשלון החרדים שלא הצליחו להביא לבחירתו של מועמד משלהם כדיין בבית הדין. "מדובר בפעם ראשונה שנבחר לתפקיד שכזה אדם חובש כיפה סרוגה החרדים נכשלו ואילו אנחנו הצלחנו להביא לבחירתו של דיין משלנו לתפקיד" אמר גורם בוועדה למינוי דיינים.

מינויו של הרב איגרא לתפקיד חושף פצע נוסף סביב היחסים בין הרבנים הראשיים הגר"י יוסף ועמיתו הגר"ד לאו. בין השניים שוררת מתיחות קשה כשאחת מן הסיבות היא מינויו של משה דגן לתפקיד מנכ"ל הרבנות הראשית ללא תיאום עם הרב לאו. לדברי גורם בוועדה הרב לאו היה אחד מתוך שבעת הקולות שהביאו לבחירתו של הרב איגרא זאת בניגוד לעמדתו של הרב הראשי הספרדי הרב יצחק יוסף.

סגן שר הביטחון הרב אלי בן דהן שוחח עם הרב איגרא שמונה לבית הדין הגדול ובירך אותו על מינויו: "אני מאחל לך הצלחה רבה ומקווה שתמשיך בפעלך למען מתדייני בתי הדין הרבניים כפי שעשית עד היום."

מוקדם יותר אמר סגן השר בן דהן שכיהן משך 21 שנים כמנהל בתי הדין על המינוי כי: "הרב איגרא הוא אב בית דין ותיק שמיום שהתמנה לדיין בבאר-שבע עבר לגור בדרום כדי לחזק את הנגב. אני בטוח שמינויו יחזק את בית הדין הגדול, מסירותו לנשים ולמתדייני בתי הדין תסייע בפתרון התיקים הקשים ביותר המונחים לפתחו של בית הדין הגדול."

ובסביבתו של חבר הכנסת ישראל אייכלר החבר בוועדה אמרו כי לאחר מאבק בלתי אפשרי נגד הרוב הציוני בועדה למינוי דיינים "נמנעה הפיכת בית הדין הרבני לזירת ריפורמות של רבני צוהר" בסביבתו של אייכלר הוסיפו ואמרו כי במאבק ארוך ומייגע שניהל ח"כ הרב ישראל אייכלר חבר הועדה למינוי דיינים, הצליח לגבור על הרוב המוחץ של הציונות הדתית והחילונית בוועדה. הוא מנע בחירת דייני "צוהר" לבית דין האזורי ובית הדין הגדול. רק הרב אליעזר איגרא חבר בית הדין, שהיה מועמד מוסכם נבחר לבית הדין הגדול נבחר לתפקיד.