אדריכל השלום באירלנד התגייס למען המזה"ת

אגדה של פסח • מיני ועידת שלום התקיימה היום ביוזמתו של חבר הכנסת חיליק בר בהשתתפות ברטי אהרון מאדריכלי השלום באירלנד • במענה לשאלה שנאל רמז ברטי כי רק עם החלפת ראש הממשלה תהיה אפשרות להשגת שלום

חבר הכנסת חיליק בר עם ברטי אהרון
חבר הכנסת חיליק בר עם ברטי אהרון

ביוזמתו של סגן יו"ר הכנסת ומזכ"ל מפלגת העבודה, חבר הכנסת חיליק בר התארח ראש ממשלת אירלנד לשעבר ומי שהיה מאדריכלי הסכם השלום בצפון אירלנד, מר ברטי אהרן באירוע של המחנה הציוני שכותרתו ״כיצד פתרנו את הסכסוך בצפון אירלנד והאם זה אפשרי בסכסוך הישראלי פלשתיני?".

לדבריו של אהרן "הסכסוך שלנו נמשך מאות אם לא אלפי שנים. אנשים לא אהבו אחד את השני בין לילה, אך האלימות פסקה לפחות… התיירות חזרה, השקעות זרמו והמצב השתפר פלאים אחרי ההסכם".

בין הקהל הרב שהגיע לאירוע נכחו צעירים רבים שהשתתפו בדיון אותו הגדירו המארגנים "ער ומעורר השראה". יושב ראש האופוזיציה חבר הכנסת יצחק הרצוג אף ביקש להצטרף לדיון ממושבו בקהל ושאל על האינטרגציה בין הפרוטסטנטים לקתולים באירלנד לפני ואחרי ההסכם.

ברטי נשאל על ידי אחת המשתתפות בקהל מה היה הגורם המכריע שהוביל לסיום הסכסוך המדמם הוא השיב בפשטות: "טוני בלייר נבחר לראשות הממשלה" ובכך רמז על הצורך בהחלפת ראש הממשלה בישראל.

ח״כ חיליק בר יוזם המפגש התייחס לשינויים מהותיים שנדרשים מהחברה ומהפוליטיקאים על מנת להגיע להסכם, "עלינו להבין שהמצב לא יכול להימשך כך, אין סטטוס קוו. עלינו לפתור את הסכסוך, לא לנהל אותו. על אף השוני בין הסכסוכים, זו גדולה ללמוד מניסיונם של האירים" ברטי הוסיף וחיזק את דבריו, "הייתי צריך לשנות את חוקת אירלנד, לפיה דרשנו את כל השטח של צפון אירלנד. שנינו (אני וטוני בלייר) התפשרנו, שינינו את החוקה שלנו והבריטים נסוגו מההגדרה שהשטח שלהם. ככה התושבים יכלו לדרוש דרכון אירי או בריטי".

לסיכום אמר חבר הכנסת בר: "לא ניתן שהסכסוך יימשך עוד אלפי שנים, לא ניתן שדם מיותר יישפך, נמצה כל דרך אפשרית להביא לסיום הסכסוך ונוכיח לעצמנו, לאירים ולעולם שאנו יודעים לפתור סכסוכים לא פחות טוב מהם".

במהלך הכינוס אף העניק חבר הכנסת בר לברטי אהרון הגדה לפסח

השארת תגובה