מתכנן הפיגועים בבריסל: רצינו לפגוע בנוסעים לת"א

מוחמד אבריני, "המחבל עם הכובע" שנמלט מזירת הפיגוע בנמל התעופה "זבנטם" שבבריסל, סיפר בחקירתו כי בכוונת המחבלים היה לפגוע בנוסעים הממתינים לטיסה לתל אביב • המטרות: אולמות הנוסעים לארצות הברית, רוסיה וישראל

המחבל, מוחמד אבריני, דקות לפני הפיגוע בנמל התעופה בבריסל, בלגיה
המחבל, מוחמד אבריני, דקות לפני הפיגוע בנמל התעופה בבריסל, בלגיה

מוחמד אבריני, "המחבל עם הכובע" שנמלט מזירת הפיגוע בנמל התעופה "זבנטם" שבבריסל, סיפר בחקירתו כי בכוונת המחבלים היה לפגוע בנוסעים הממתינים לטיסה לתל אביב – כך דיווחה היום (חמישי) רשת BFM הצרפתית. לפי הדיווח, אבריני אמר כי אחד המחבלים, איברהים אל-בכראווי, בחר את המטרות, בהן אולמות הנוסעים לארצות הברית, רוסיה וישראל.

אבריני ציין כי הוא נמלט מהמקום אחרי שני הפיצוצים והותיר מאחוריו את הפצצה שהייתה ברשותו, ואת כובעו שם בפח. הוא אף ציין כי כאשר ראה שיצא נגדו צו מעצר הוא החליט להתחבא, שינה כמה פעמים את מקום המסתור שלו, ואף חבש פאה.

עוד דווח כי במהלך תשאולו בפני צוות החקירה, אבריני טען כי הוא לא עבר שטיפת מוח. הוא אף הדגיש כי לא לקח חלק גדול בתכנון האירועים, והוסיף כי הוא "לא יכול לפגוע בזבוב". אבריני ציין כי שני המחבלים המתאבדים, אל-בכראווי ונג'ם אל-עשראווי, הם מתכנני הפיגועים, וכי לא היה כלל בסוריה. זאת, בניגוד לעמדת התביעה בלגיה לפיה הוא שהה במדינה ב-2015.

בחקירתו הקודמת חשף אבריני, שהיה מעורב גם בפיגועים בפריז ב-13 בנובמבר ונתפס בשבוע שעבר, כי תא הטרור שביצע את הפיגועים בשתי הערים תכנן לבצע מתקפה באליפות אירופה בכדורגל יורו 2016 בצרפת בקיץ . לפי דיווח בעיתון הצרפתי "ליברסיון", הוא הודה כי חברי הקבוצה מעולם לא תכננו לבצע פיגועים בבריסל, אך שינו את תכניתם בעקבות מעצרו של סלאח עבד א-סלאם, שנמלט מפריז יחד עם אבריני לאחר מתקפת הטרור בעיר ב-13 בנובמבר.

טביעות אצבע של אבריני ו-DNA שלו נמצאו בשתי דירות מסתור בבריסל, כמו גם במכונית מילוט ששימשה את המחבלים בפריז. הוא הואשם בשורת עבירות טרור, כולל רצח וחברות בארגון טרור. חברו,עבד א-סלאם, צפוי להיות מוסגר לצרפת, לאחר שהסיר את התנגדותו לכך. ההליך צפוי להסתיים בתוך כמה שבועות, אולם בשלב זה הוא שותק בחקירתו.

אתמול חשף ארגון "המדינה האסלאמית" (דאעש) במגזין האינטרנטי שלו בשפה האנגלית, "דאביק", כי שני המחבלים שפוצצו את עצמם בנמל התעופה ובתחנת המטרו בבריסל חודש שעבר, האחים חאלד ואיברהים אל-בכראווי, תכננו גם את מתקפת הטרור בפריז שאירעה בנובמבר האחרון ואגרו את כלי הנשק והמטענים שבהם נעשה שימוש בשתי המתקפות. "כל ההכנות למתקפות בפריז ובבריסל החלו באיבראהים אל-בכראווי ואחיו חאלד", נכתב במגזין.

"שני האחים אספו את כלי הנשק ואת המטענים שבהם נעשה שימוש במתקפות", נמסר בדיווח, שאותו יש לקחת בערבון מוגבל. "רק בזכות האחים אל-בכראווי יצאו אל הפועל הפיגועים הקטלניים בבירה הצרפתית".

השארת תגובה