כשהוא אזוק בידיו ורגליו ניסה להכות את אשתו

הגיע לסיומו מקרה עיגון קשה של גבר שנהג באלימות ויושב בכלא זה מספר חודשים • בראשית השבוע החליטו דייני בית הדין האזורי בתל אביב להוסיף על עונשו 5 שנות מאסר בגין עיגון האישה – ואז נעתר האיש ומסר לאשתו גט פטורין

מנכל בתי הדין הרב שמעון יעקבי
מנכל בתי הדין הרב שמעון יעקבי
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

יומיים בלבד לאחר שבית הדין הרבני האזורי בתל אביב גזר 5 שנות מאסר בפועל ושורה ארוכה של הגבלות בכלא ומחוצה לו על סרבן גט אלים נעתר האיש ונתן הבוקר גט פטורין לאשתו בבית הדין הרבני האזורי בתל אביב.

סיפור המעשה: בני הזוג נישאו לפני 13 שנה ולהם בת משותפת בת 12. לפני מספר חודשים תבעה האישה גירושין את הבעל עקב אלימות קשה שהפעיל עליה. לאחר כמה דיונים החליט בית הדין לחייב את הבעל בגט, ובהמשך הטיל עליו צווי הגבלה. במקביל גזר עליו בית משפט השלום 15 חודשי מאסר לאחר שהורשע בעסקת טיעון בתקיפה קשה ואלימה נגד האישה, שכלל נסיון להשליכה ממרפסת הבית. לאיש היו 16 הרשעות קודמות בשל עבירות אלימות, איומים והפרות חוק.

לדיון בתביעת הגירושין הובא הבעל מהכלא על ידי יחידת נחשון של השב"ס כשהוא אזוק בידיו וברגליו. במהלך הדיון בעוד הוא אזוק, הסתער האיש לכיוון אשתו וניסה להכות אותה ואת פרקליטה. רק תושייתם של שלושת אנשי השב"ס חילצה אותם. גם בדיון הנוסף שנקבע לצורך מתן הגט נהג האיש באלימות מילולית קשה, ורק בגלל שהוא לווה ב-7 אנשי שב"ס שעטפו אותו במעטפת אנושית הוא לא הצליח להכות את האישה. הוא התבטא באלימות ובחוצפה קשה גם כלפי הדיינים.

בפסק הדין החליטו חברי בית הדין הרבני בתל אביב לכפות את הבעל לתת גט בכפיה וביססו את ההחלטה על עשרות פוסקים – החל מהתלמוד והשולחן ערוך וכלה בפסק דין של הרב עובדיה יוסף ז"ל. באשר לאמצעי הכפיה והענישה גייסו הדיינים את כל האמצעים שהחוק מתיר להם עד הרף העליון.

בפסק הדין נאמר כי "בנידון שלפנינו מדובר בבעל אלים וחזק, וראינו את כוחו גם בבית הדין. אין אימתא דמלכותא עליו, ובשניות ספורות הוא מאבד כל שליטה וצריך שלושה סוהרים כדי להשתלט עליו אף בהיותו אזוק בידיו וברגליו. ניכר שמסוגל אפילו להכות עד כדי רצח. אשר על כן בית הדין אוסר על האישה לחזור ולחיות עם הבעל מפני שהסכנה מוכחת ביותר ולכן חובה עלינו לכופו בכל מה שאפשר כדי שיפטור את האישה בגט. לאור האמור לעיל ובהתאם לחוק בתי הדין הרבניים, אנו מטילים עליו את כל ההגבלות האמורות בחוק ומטילים עליו מאסר של 5 שנים שיחלו מהיום ולא יהיו חופפים למאסר בו הוא נתון כעת. כמו כן פוסק בית הדין להטיל עליו את כל ההגבלות כדלהלן בהיותו אסיר, ועל פיהן הוא לא יוכל לקבל חופשה מהכלא, לקבל או לשלוח מכתבים, לקבל מבקרים – פרט לבתו ולעורך דינו. כמו כן אסור עליו לעבוד עבודה בשכר בכלא ולקנות מצרכים בקנטינת בית הכלא, למעט תרופות הדרושות לו לשם שמירה על בריאותו. הוא לא יוכל להשתחרר לפני תום מאסרו בניכוי שליש. צווי הגבלה אלה בתוקף כל עוד לא פסק בית הדין לבטלם". על פסק הדין חתומים אב בית הדין הרב צבי בן יעקב והדיינים הרב יצחק הדאיה והרב משה בצרי.

בעקבות העונש הקשה שהשיתו עליו הדיינים החליט הבוקר האיש להתגרש ולמסור גט פטורין לאשתו. בניגוד לפעמים קודמות התנהג האיש למופת והזיל דמעות צער והתרגשות. לגבר נותרו מספר חודשי מאסר בגין אלימות קשה בה נקט כלפי רעייתו, וכעת בסיום תקופת המאסר הפלילית בעוד חודשים ספורים הוא יצא לחופשי ולא יאלץ לשבת 5 שנים נוספות על רקע החלטת בית הדין.

מנהל בתי הדין הרבניים, הרב שמעון יעקבי אמר "אני שמח שהתיק העגום הזה בא על פתרונו לאחר פעילות יעילה ונחרצת של בית הדין. אני מקווה שהרשויות יפעלו כדי להגן על האישה מפני אלימות לאחר שהבעל-לשעבר ישתחרר מבית הסוהר".

השארת תגובה