המאבק על הבית: גנץ קורא להסדר מדיני ותומך ביעלון

הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ קורא למדינת ישראל לקדם הסכם מדיני עם הפלסטינים גם אם בסופו של דבר המו"מ יכשל • גנץ שיבח את יעלון: "העם בוחר בפוליטיקאים, אבל אנחנו רוצים גם מנהיגים. אני חושב ששר הביטחון יעלון עמד באתגר הזה ושמר על צה"ל

בני גנץ ונתניהו. צילום: חיים צח, לע"מ
בני גנץ ונתניהו. צילום: חיים צח, לע"מ
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ נאם היום בכנס המכון למחקרי ביטחון לאומי שם התייחס לסוגיות המדיניות ואמר כי חשוב להגיע להסדר מדיני עם הפלסטינים, "אחרת נמשיך לשקוע בתוך המדמנה".

את הדברים בכנס של המכון למחקרי ביטחון לאומי בתל אביב, לרגל צאת הספר "המאבק על הבית" מאת גלעד שר, יו"ר משותף של עמותת "עתיד כחול לבן".

לטענת גנץ, הסדר עם הפלסטינים הוא מהלך אפשרי, לנוכח האינטרסים המשותפים שיש לישראל עם מדינות ערב ומהלך שכזה מחוייב מכורח המציאות גם אם לא בטוח שיבשיל בסופו של יום "גם אם זה לא יצליח, אנחנו חייבים לנסות. ייתכן שנצטרך להמשיך לשלוף את החרב מהנדן, אבל לפחות נוכל להגיד לילדינו שבאמת ניסינו", אמר וציין כי יש לפעול בכיוון זה ברמה המקומית, הבינלאומית והאזורית. הרמטכ"ל לשעבר הוסיף כי כל הסדר מדיני חייב להתבסס על הסדרי ביטחון חזקים. "זה דבר חשוב מבחינה אסטרטגית. הרי אם יהיה הסדר כלשהו, מה שיחזיק אותו זה רק נושא הביטחון. חשוב להתעקש על זה".

בפתח דבריו ההתייחס גנץ לאתגרים האסטרטגיים של ישראל, וסיפר כי נשאל לאחרונה על ידי אישים בכירים בזירה הבינלאומית מהו האתגר הגדול ביותר העומד בפני ישראל. "עניתי להם תוך שלוש שניות: ישראל עצמה", אמר. גנץ הסביר כי אמנם איראן, דאעש ואיומי ביטחון נוספים מהווים אתגר למדינה, אולם לדעתו האתגרים הגדולים ביותר הם החינוך, השסעים בחברה הישראלית ואי-השוויון בה. "התחושה שלי היא שאנשים מרגישים שאין פה הוגנות, וכאשר אין הוגנות – זה בעייתי" אמר.

גם לסוגיות נוספות שעומדות על סדר היום התייחס גץ בנאומו. בסוגיית היורה מחברון העניק גיבוי לרמטכ"ל אייזנקוט ולשר הביטחון יעלון: "העם בוחר בפוליטיקאים, אבל אנחנו רוצים גם מנהיגים. אני חושב ששר הביטחון יעלון עמד באתגר הזה ושמר על צה"ל".