משלוח ראשון של טילי S-300 הגיע מרוסיה לאיראן

רוסיה החלה להעביר לאיראן את המשלוח הראשון של מערכות ההגנה האוויריות S-300, כך מדווח היום משרד החוץ האיראני • במקביל, ממשל אובמה מוכן לשקול את חידוש חוק הסנקציות נגד איראן, שפוקע בתום שנת 2016

טילים איראנים
טילים איראנים

רוסיה החלה להעביר לאיראן את המשלוח הראשון של מערכות ההגנה האוויריות S-300, כך דיווח היום (שני) משרד החוץ האיראני. סוכנות הידיעות האיראנית "תסנים" צוטטה את דובר המשרד, חוסין ג'אבר אנסארי. לדבריו, רוסיה העבירה את החלק הראשון של מערכת ההגנה האווירית המשוכללת.

לפני כשבוע אמר דיפלומט רוסי בכיר כי המשלוח צפוי להגיע לטהרן בימים הקרובים. עם זאת, לא היתה זאת הפעם הראשונה שבה מדווח על גורמים רוסיים המבטיחים שמשלוח ראשון של מערכות הגנה צפוי לצאת בקרוב לכיוון איראן. לפני כחודש דווח על כך שהנשיא ולדימיר פוטין החליט להקפיא את יישום העיסקה, לאחר שהקרמלין קיבל מישראל הוכחות שטהרן מספקת מערכות לחימה מתקדמות לחיזבאללה.

בתוך כך, ממשל אובאמה מוכן לשקול את חידוש חוק הסנקציות נגד איראן, שפוקע בתום שנת 2016, בהנחה שהוא לא יעמוד בדרך של יישום הסכם הגרעין שנחתם בין טהרן לפורום המעצמות בשנה שעברה. כך אמר אמש תת־מזכיר המדינה האמריקני לעניינים פוליטיים, תומאס שנון, בדיון בוועדת החוץ של הסנאט. "הכל בהנחה שהחוק לא יסבך או ימנע מאיתנו מלעמוד בהתחייבויות של הסכם הגרעין", אמר שנון.

ה-S-300 נחשבת לאחת ממערכות הטילים נגד מטוסים הטובות בעולם ומסוגלת לעקוב אחר עד מאה מטרות בו זמנית, ליירט ולפגוע במטוסי קרב בטווח רחוק ואף בטילים בליסטיים וטילי שיוט במרחק של 195 קילומטרים. מומחים טוענים כי מדובר במערכת יעילה בהרבה ממקבילתה המערבית הפטריוט. המערכת מסוגלת לבצע נעילה בו זמנית של עד 36 מטרות. במקרה של פעולה של המערב, המערכת עשויה לצמצם באופן משמעותי את חופש הפעולה האווירי בשמי איראן.

השארת תגובה