עשרות פעילי חמאס נהרגו בקריסת מנהרות בעזה

יותר מעשר מנהרות קרסו תוך פחות משלושה חודשים: אתמול בשעות הלילה קרסה מנהרה ברפיח סמוך לציר פילדלפי, באזור הגבול בין עזה למצרים • על פי הדיווחים מהרצועה, לפחות שלושה פלסטינים נהרגו

פיר מנהרה
פיר מנהרה
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

יותר מעשר מנהרות קרסו תוך פחות משלושה חודשים: אתמול (ראשון) בשעות הלילה קרסה מנהרה ברפיח סמוך לציר פילדלפי, באזור הגבול בין עזה למצרים. על פי הדיווחים מהרצועה, לפחות שלושה פלסטינים – ששיוכם הארגוני לא ידוע בשלב זה – נהרגו. מקורות בעזה טענו כי חמאס הטיל איפול תקשורתי על פרטי האירוע.

קודם לכן דווח כי צבא מצרים הרס מנהרה מהצד המצרי של הגבול: לא ברור בשלב זה האם יש קשר בין הדיווחים, והאיפול שהטיל חמאס על האירוע רב הנפגעים לא מפיג את סימני השאלה.

מדובר במקרה ה-11 לפחות בתוך שלושה חודשים כשלפני שלושה שבועות קרסה מנהרה נוספת שחפרו ארגוני הטרור הפלסטיניים ברצועת עזה. לפי הדיווחים מהרצועה לפחות שלושה בני אדם נפגעו באותו אירוע, שהתרחש בחאן יונס.

לפני כחודש נהרג עבד אלסלאם עאיד בטניג'י, מפקד בזרוע הצבאית של חמאס, בקריסת מנהרה באזור סג'עייה ברצועת עזה. גדודי עז א-דין אלקסאם פרסמו הודעה רשמית על מותו של הפעיל בהתמוטטות.

במהלך החודשים האחרונים דיווח חמאס כמה פעמים על מותם של פעילי הארגון שעוסקים בשיקום המערך התת קרקעי והכנתו לקראת העימות הבא מול צה"ל. באחד המקרים, לפני כחודשיים, הודיע ארגון הטרור על מנהרה שקרסה במרכז הרצועה – אירוע בו נהרג אחמד חידר א-זהאר, בן 23, אחיינו של בכיר חמאס מחמוד א-זהאר.

בתחילת חודש פברואר אמר השר שטייניץ כי מצרים הציפה במים את המנהרות שנועדו להברחות לתוך רצועת עזה – לפי בקשתה של ישראל. באירוע שבתרבות בבאר שבע אמר שטייניץ כי "התיאום הביטחוני בין ישראל למצרים טוב מאי פעם".

השר שטייניץ הוסיף וטען: "זה פתרון טוב לגזרה בדרום: זה לא פתרון לגזרה של 70-60 קילומטרים. אם א-סיסי עשה את זה, זה במידה מסוימת לבקשתנו". עוד הדגיש השר כי ישראל "לא בהכרח יודעת על כל מנהרה וכל פיר", אך משקיעה מאמצים רבים בייצור טכנולוגיה נגד האיום התת-קרקעי. באותו אירוע סירב שטייניץ להשיב האם ישראל מעורבת בקריסת מנהרות חמאס באופן ישיר.

השארת תגובה