שקד: בג"צ מפעיל סמכות לא אחראית ומוביל לחוסר יציבות

בכנס לשכת עורכי הדין המתקיים היום באילת, תקפה שרת המשפטים איילת שקד את בית המשפט העליון שבו משתתפת גם נשיאתו, נאור: "שוב הפך בית המשפט לזירה שבה מתבררות שאלות פוליטיות ומקרו-כלכליות", אמרה ביחס למתווה הגז

כנס לשכת עורכי הדין. צילום: לשכת עורכי הדין
כנס לשכת עורכי הדין. צילום: לשכת עורכי הדין
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

בכנס לשכת עורכי הדין המתקיים היום באילת, תקפה שרת המשפטים איילת שקד את בית המשפט העליון שבו משתתפת גם נשיאת בג"צ השופטת מרים נאור. "שוב הפך בית המשפט לזירה שבה מתבררות שאלות פוליטיות ומקרו-כלכליות", אמרה שקד בהתייחס להכרעה בעתירות מתווה הגז.

לדבריה, "שאלות שאמורות להיות מוכרעות לא באולם הגדול, אלא באולמות קטנים של בתי ספר וגני ילדים פעם בארבע שנים בשעה שאנשים הולכים לבחירות ובוחרים בנציגיהם לכנסת".

שקד הוסיפה ואמרה כי "השופט אהרן ברק קרא להם חורים שחורים של הכל שפיט, אני קוראת להם מרחבי משילות. תפקידו הקלאסי של בית המשפט לפגוע על מי שנפגע באופן ישיר ולא הכרעה. כך הגענו למצב שהעותרים נגד מתווה הגז הם עמותות וחברי כנסת יש להם זכות לקדם את דעותיהם הפוליטיות, אך במקום לעשות זאת בכנסת הם עושים זאת דרך מערכת המשפט".

בכנס משתתפים גם המפכ"ל רוני אלשיך, היועמ"ש אביחי מנדלבליט ופרקליט המדינה שי ניצן. השרה שקד התייחסה לנושא פסקת היציבות במתווה הגז – לכאורה הסעיף היחיד שנפסל בבג"ץ – ואמרה: "הטענה שהושמעה היא כאילו שכל המתווה אושר חוץ מפסקת היציבות. אומרים 'סעו לשלום, המפתחות בפנים', אך שוכחים לומר שהמנוע חסר.

"שוב אנו נתקלים בהפעלת סמכות ללא אחריות. הכלי שעשה בית המשפט כדי לפסול את פסקת היציבות לא חוקקו בכנסת. כל זה מוביל לחסור יציבות משפטית, שכן הממשלה צריכה לנהל מו"מ בגודל היסטורי, כשהמסגרת המשפטית בה היא פועלת בלתי צפויה.

"השופטים שאני רוצה לראות הם שופטים שיודעים לזהות את מרחבי המשילות. על כס השיפוט יהיו אלה שישמרו על חוסנו ויוקרתו של בית המשפט העליון, אך לא בענייני מדיניות שאינם פוגעים בזכויות אדם. שופטים שסומכים על בחירתו של העם, הם אחראים לארנק ולחרב".

בכנס הבוקר אמר היועמ"ש מנדלבליט: "חלק בלתי נפרד משמירה על החוק הוא שמירה על מעמדם של בתי המשפט והשופטים. כך היה לאחר פסק דינו של בית המשפט העליון לגבי מתווה הגז. אפשר לחלוק ולטעון, אבל כשבית המשפט העליון אמר את דברו – חובה לכבד הן את פסק הדין והן את המוסד. זו עוצמתנו.

"כך, כשבית המשפט אישר ברוב דעות את הריסת בית של מי שהרג את אלכסנדר לבלוביץ', ולא אישר שלושה בתי שאני אישרתי, גם כשחלקתי על הפסיקה – אני מכבד אותה. בעבר הגנתי וסברתי שניתן להגן על נוהל שכן. למרות שבית המשפט העליון פסק אחרת – ניתנו הנחיות לצבא לפעול על פי בית המשפט העליון".

השארת תגובה