"כל דבר הופך לפוליטיקה גם בזמן מלחמה"

נדחתה הצעת החוק של ח"כ יעקב אשר לפטור ממס על בניית ממ"ד ■ "לצערי אתם לא דואגים לחיי האזרחים, אתכם מעניין רק חיי הממשלה והאינטרסים הצרים המנחים אותה" אמר ח"כ אשר

מליאת הכנסת. צילום: הכנסת
מליאת הכנסת. צילום: הכנסת
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

על רקע הדיונים בוועדת הכספים על פרטי הצעת החוק לפטור ממע"מ, הגיש חבר הכנסת יעקב אשר הצעת חוק שתפטור מתשלום מע"מ עבור הוספת חדר ממ"ד בדירות הישנות.

בדברי ההסבר להצעת החוק נאמר, כי בעבר הסתפקו רשויות הביטחון בישראל במקלט משותף בכדי להעניק מענה לשעת חירום למספר רב של דיירים בבניין. בשנים האחרונות שונתה תפיסה זו, בעקבות תקיפות הטילים מלבנון ורצועת עזה, בשל הצורך שנוצר במרחב מוגן שיהיה נגיש בטווח של עשרות שניות.

את מקומו של המקלט בכל בניין מגורים תפס הממ"ד, שהוא מרחב מוגן דירתי. בהתאם, כל בנייה חדשה חויבה על פי חוק בהתקנת ממ"ד במקום מקלט. בפועל נוצר מצב בו בעלים של דירות שנבנו קודם לשינוי זה נאלצים לבנות את הממ"ד הפרטי על חשבונם. ואין כל הצדקה שהמדינה תפיק רווח ממיסים רק משום שהאזרח מבקש לשפר את ההגנה לביתו ולביטחונו האישי.

צפו: ח"כ יעקב אשר בדיון במליאה. צילום: ערוץ הכנסת

 

בתשובה להצעת החוק התנגד סגן שר האוצר מיקי לוי ואמר "שיטת המס הנהוגה בישראל קובעת מס ערך מוסף בשיעור אחיד לכלל המוצרים, ולכן אין בכוונתה של הממשלה להרחיב את רשימת הפטורים ושיעורי המס המיוחדים.

מיקי לוי הוסיף כי "אי-עמידה על עקרון אחידות המס תביא לפריצת סכר ולגל של בקשות מצד סקטורים נוספים במשק להעניק להם פטור ממס על מוצרים שונים לפיכך אבקש מן הכנסת לדחות את הצעת החוק".

בנאומו הגיב ח"כ אשר לדבריו של סגן שר האוצר: "בפעם הקודמת כשהעליתי את ההצעה הזו לפני חצי שנה לא הייתה כל מדינת ישראל מצודה לממ"ד כמו היום, ואז אמר לי השר גלעד ארדן שהוא יקדם רפורמה בנושא. מאז השר ארדן כבר לא בתפקיד וניסיתי לקדם את זה עם סגן שר הביטחון שאחראי על העורף וגם הוא כבר לא בתפקיד".

"כשהגשתי את הצעת החוק לא ידעתי כמה זה יהיה רלוונטי להיום, אבל לצערי גם היום שר האוצר באמצעות סגנו מתנגד להצעת חוק זו".

אתם לא דואגים לחיי האזרחים, רק לחיי הממשלה

במהלך הדיון שקיימה המליאה בהצעת החוק, תקף ח"כ יעקב אשר את הממשלה:"שר האוצר הוא זה שמוביל את ההתנגדות להצעה זו, שמענו את הנימוק האנמי והלא משכנע  של סגן השר שאמר,  ממ"ד זהו מוצר ועל רכישת מוצר צריך לשלם מע"מ. אני שואל אותך סגן שר האוצר בתור איש ביטחון לשעבר, ממ"ד זה מוצר? האם יש לאנשים בחירה בכלל אם לרכוש את ה'מוצר' הזה או לא? התקנת ממ"ד בכל דירה ודירה היא פיקוח נפש!.

הלא רק לפני מספר ימים אושר כאן במליאה פטור ממע"מ לרוכשים דירות חדשות עד מיליון ושש מאות אש"ח. פתאום דירה נהייתה הדבר החשוב ביותר, שמותר לפרוץ את מסגרת המע"מ. ואילו ממ"ד חשוב פחות? אנשים שגרים בדירות ישנות, בדירות שנבנו  מלפני עשרות שנים, שלא נבנו בהם חדרים מוגנים, אנשים אלו שווים פחות? רק למי שיש מיליון ושש מאות אש"ח לקנות דירה מגיע לו מיגון, ומי שחי היום במלכודת מוות לא זכאי?

"חשבתי" הוסיף ח"כ אשר "כי בימים אלו, כאשר אנחנו רואים מול העיניים מהו פיקוח נפש, תתעלם קצת מעל שיקולי קואליציה אופוזיציה, אך שוב לצערי אתם לא דואגים לחיי האזרחים, אתכם מעניין רק חיי הממשלה והאינטרסים הצרים המנחים אותה, אין לכם בושה פופוליסטים שכמותכם סיים ח"כ יעקב אשר את נאומו.

השארת תגובה