הסטוריה: אחרי 88 שנים נשיא ארה"ב ביקר בקובה

אחרי עשרות רבות של שנים של סכסוך בין האימפריה האמריקנית למדינה הקומוניסטית – אמש, אחרי 88 שנים ביקר נשיא אמריקני בבירה הקובנית, הוואנה • נשיא ארה"ב, ברק אובמה, התקבל בקובה עם דגלים, פרחים ושטיח אדום יחד עם רעייתו ובנותיו

ברק אובמה
ברק אובמה

אחרי עשרות רבות של שנים של סכסוך בין האימפריה האמריקנית למדינה הקומוניסטית – אמש, אחרי 88 שנים ביקר נשיא אמריקני בבירה הקובנית, הוואנה.

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, התקבל בקובה עם דגלים, פרחים ושטיח אדום יחד עם רעייתו ובנותיו. כידוע, קובה נחשבה במשך שנים רבות כמעוז הקומוניסטי הקרוב ביותר לארה"ב וניהלה במשך עשורים רבים יריבות מתגרה בענק האמריקאי.

אובמה ירד מהמטוס, נופף למקבלי פניו וסיפר על התרגשותו מהמפגש המתקרב עם העם הקובני אותו הוא רוצה לפגוש באופן ישיר ובלתי אמצעי.

ביקורו של הנשיא האמריקאי מגיע כשנה וחצי לאחר הכרזתו הרשמית על הפשרת היחסים בין המדינות.

נשיא קובה, ראול קסטרו, לא נכח בנמל התעופה בעת קבלת הפנים למקבילו האמריקאי. בכיר הנציגים הקובנים בטקס היה שר החוץ.

נמל התעופה, כמו גם הבירה הוואנה עוטרו בדגלי קובה וארה"ב ותמונות ענק של הנשיאים קסטרו ואובמה. לקראת הגעתו של אובמה לקובה נשלחה לקובה משלחת בת למעלה מאלף נציגים ובכירים אמריקאיים שהכשירו את הקרקע להגעתו של אובמה כאשר הגיעו להסכמות כלכליות ואחרות עם מקביליהם הקובנים. זאת במסגרת המאמץ להביא לקץ מוחלט של הסכסוך ארוך השנים.

בין ההסכמים שנערכו לקראת הגעת הנשיא האמריקאי סעיפים רבים הנוגעים לאופן בו יבוטל האמברגו הכלכלי שהוטל על קובה כחלק מהמלחמה הקרה.

סוגיה שככל הנראה לא תיפטר גם בביקורו של אובמה היא סוגיית הבסיס האמריקאי בגואנטנמו. הקובנים זועמים על המשך הכיבוש האמריקאי בבסיס ששימש להחזקת טרוריסטים ועל פי הערכות נוצל על מנת לחקור ולענות אסירים ללא המגבלות החלות על שטח ריבוני אמריקאי. על פי ההערכות המוקדמות אין בכוונתו של אובמה להכריז על השבת כוחותיו מהבסיס וביטול הכיבוש שם.

 

השארת תגובה